Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 27.7.2005
Svátek má Věroslav
  Výběr z vydání
 >MROŽOVINY: Na druhý pohled
 >SPOLEČNOST: Náš nepřítel je v nás
 >SPOLEČNOST: Šesté nedožité výročí Impuls´99
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Moderní letiště jak má být
 >ÚVAHA: Evropa je spontánním řádem a nemůže se stát organizací
 >PRAHA: Šelmy vyběhly na trávník
 >POLITICKÝ CIRKUS: Případ zastřeleného nevinného
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 1.)
 >FEJETON: Co se lze dočíst v milostném dopise
 >PSÍ PŘÍHODY: Srdeční záležitost
 >OSOBNOST: Básník bez úlev
 >ESEJ: O výchově
 >RECENZE: Váleční zajatci vypovídají
 >PENÍZE.CZ: Daňová reforma IV: opatrně, nebo rychle?
 >TEROR: Že by z Londýna Londonistan, z Evropy Eurábie?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
27.7. POLITICKÝ CIRKUS: Případ zastřeleného nevinného
Ondřej Neff

Je to bezesporu tragédie. Britští policisté zastřelili prchajícího muže. Ukázalo se, že neměl s atentáty nic společného. Je pravděpodobné, že prchal proto, že měl propadlé vízum a policistů se bál.

Nastal čas jasně definovat pravidla hry. Ta hra se jmenuje válka. Protivník, tedy militantní muslimové, používají zbraň, jaká se v dějinách válek ještě nevyskytla. Je to sebevrah, který je schopen sám sebe proměnit v bombu. Účinnost výbušniny je pouhou rozbuškou: tou pravou bombou je až mediální odezva. Bez vynálezu knihtisku, bez rozhlasu a televize by neměly sebevražedné atentáty smysl. Fungují jenom ve světe mediálním. Navíc ve světě, který si mimořádně váží lidského života a pro jeho ochranu je schopen udělat cokoli.

Paradoxně, i spáchat sebevraždu ve společenském slova smyslu.

I ten nešťastník, který tak osudně podcenil vážnost situace a neuposlechl policejní výzvy, se stal mediální bombou. To proto, že pořád je ještě mnoho lidí, kteří nechápou, o co protivníkovi jde. Stejně jako komunisté využívali veškerých možností poskytovaných demokracií k tomu, aby ji zničili, také muslimští fanatici používají demokracie jako nástroje k jejímu zničení. Proto je tak naléhavě nutné stanovit mimořádná pravidla pro mimořádnou situaci. Současný stav demokracie vychází z pojetí konce minulého století. Dnes je situace jiná. Nepřítel je doslova mezi námi a proto, abychom minimalizovali škody, je třeba udělat aspoň základní úkony: například brát vážně pokyny policistů.

Zní to hloupě, školometsky, konzervativně. Ale připomenu, že všechna varování z úst protikomunistických konzervativců ve dvacátých a třicátých létech byla absolutně oprávněná. Nejlepší duchové našeho národa si z toho dělali srandu, doslova prdel.

A my za to zaplatili pětačtyřiceti lety prdele zvané socialismus.

Nevinně zastřeleného dlužno politovat, avšak nad jeho rakví je třeba vážně říci: berme policii - doslova - smrtelně vážně.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku