Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 27.7.2005
Svátek má Věroslav
  Výběr z vydání
 >MROŽOVINY: Na druhý pohled
 >SPOLEČNOST: Náš nepřítel je v nás
 >SPOLEČNOST: Šesté nedožité výročí Impuls´99
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Moderní letiště jak má být
 >ÚVAHA: Evropa je spontánním řádem a nemůže se stát organizací
 >PRAHA: Šelmy vyběhly na trávník
 >POLITICKÝ CIRKUS: Případ zastřeleného nevinného
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 1.)
 >FEJETON: Co se lze dočíst v milostném dopise
 >PSÍ PŘÍHODY: Srdeční záležitost
 >OSOBNOST: Básník bez úlev
 >ESEJ: O výchově
 >RECENZE: Váleční zajatci vypovídají
 >PENÍZE.CZ: Daňová reforma IV: opatrně, nebo rychle?
 >TEROR: Že by z Londýna Londonistan, z Evropy Eurábie?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Pražský chodec  
 
27.7. PRAHA: Šelmy vyběhly na trávník
Jiří Wagner

V pražské zoologické zahradě se v sobotu konaly hned dvě oslavy najednou. Tou první byl křest maličkého zvířátka jménem urzon kanadský - kmotrou se mu stala druhá česká vicemiss Michaela Štoudková, tou druhou bylo slavnostní otevření dvou nových expozic - výběhů pro tygra ussurijského a levharta mandžuského. Slavnostního přestřižení pásky se ujala zpěvačka Zora Jandová, praneteř prvního ředitele pražské zoo prof. Jiřího Jandy.

Maličkého urzona návštěvníci spatřili, tedy alespoň ti, kteří se dokázali prodrat dost blízko - chovateli se totiž vešel skoro do dlaní, které musely být navlečeny do silných rukavic, protože urzon, ač příbuzný morčatům, vypadá - a má bodliny - spíš jako dikobraz. I tygr se nechal vidět v celé své znuděné velikosti, zvolna se procházel voliérou až k bystřině, která tu pro jeho potěchu proudí po kamenech, aby zanedlouho ulehl do stínu. Jeho družku jsme nespatřili, bylo nám vysvětleno, že trpí epilepsií a pobyt na otevřeném prostranství by jí nesvědčil. Ani levhartice Koryo, která byla do expozice vypuštěna jako první, se návštěvníkům neukázala. Je to plaché zvíře a očividně o nějaké okounějící tvory neměla zájem.

Všechny tyto šelmy jsou od návštěvníků pdděleny vysokou kolovou hradbou, která je jen na několika místech nahrazena vysokými okny se silnými skly. Tygr tedy nemůže opakovat svůj oblíbený žertík, o jakém mi v kavárně vyprávěl kamarád z redakce týdeníku Respekt:

Když ještě nebyl tygr od návštěvníků oddělen sklem, občas si z diváků vystřelil, či spíše vystříkl. Jednoho dne se u tygřího výběhu zastavil starý pán a začal poučovat své vnoučky o tygrově chování, přičemž šelma byla od nich asi na pět metrů. Ani tato vzdálenost jí však nebránila, aby se nepřetočila na bok a silným proudem moči hlouček přihlížejícíh, důchodce i jeho žáčky, nepokropila. Nakolik je příhoda pravdivá, se budu muset zeptat ředitele Fejka při příští návštěvě Zoo, nicméně kamarád se dušoval, že ji viděl na vlastní oči...

Faktem zůstává, že pražská zoo má v letních měsících napilno - dnes tam probíhá akce Canon ZOOm aneb Poznejte svět zvířat s Canonem, během níž budou přednášet Ondřej Neff s Janem Březinou a zúčastní se i přední český fotograf Herbert Slavík (akce je spojena se soutěží pro registrované účastníky), v sobotu tady bude slavnostně otevřena restaurace Gaston a expozice dikobrazů a otevírání nových expozic bude následovat i o dalších víkendech. Není ani divu, že si pražská redakce BBC v pondělí pozvala ředitele Fejka do svého studia a podrobně ho vyzpovídala.
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku