Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 29.7.2005
Svátek má Marta
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Jak čelit Paroubkově demagogii aneb 63:41
 >PRÁVO: Politické poradenství není dle úřadů práce švarsystém!
 >SVĚT: Válka civilizací a mýtus o mlčící většině
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Stereokino
 >POLITIKA: Evropa hledá politické vůdce
 >MÉDIA: Hvížďala zneužívá Dostálovo jméno
 >POLITICKÝ CIRKUS: Velké letní mlčení
 >POLITIKA: Vzhůru k volbám! Ale s kým?
 >PRAHA: Tváře?
 >MIMOCHODEM: V kamenném lese
 >PSÍ PŘÍHODY: Vedra uhodila
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 2.)
 >POLEMIKA: O úvaze Karla Janyšky
 >ZOO PRAHA: Expozice dikobrazů a restaurace Gaston
 >PENÍZE.CZ: Bez embosované karty na internetu nezaplatíte

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
29.7. POLEMIKA: O úvaze Karla Janyšky
Jiří Krejčí

Vážený pane Janyško - Kajane,

protože nás neustále bombardujete svojí kompozitivní teorií (naposledy ve středu) rád bych Vám připomenul, že marxismus-leninismus byl také vědeckým výkladem lidského světa a dnes se mu smějeme. Dejte pozor abyste se svojí teorií nedopadl obdobně.

Stále mi ještě dlužíte odpověď na dotaz co slovo kompozitivní znamená v češtině. V Akademickém slovníku cizích slov jsem žádné takové slovo nenašel. Pokud jde o českou zkomoleninu anglického slova compositiv - syntetický, potom se nemůže jednat o teorii, ale pouze o metodu zvanou syntéza.

Víte vůbec jaký je rozdíl mezi metodou a teorií? Nestačí se něco naučit. Je nutno tomu také porozumět a umět to i kriticky zhodnotit.

Svým počínáním mi připomínáte lektory marxismu-leninismu. Ti také vnucovali v různých formách politického školení občanům této země, že jedině toto učení je vědecké. Dokonce jedna jeho část se jmenovala vědecký komunismus.

Nenuťte ostatní lidi, aby mysleli jako vy, který se chováte jako spasitel lidstva nebo alespoň lidí v České republice. Jinak si myslím, že svým umanutým počínáním myšlenkám F. A. von Hayeka mnohem více škodíte než jim prospíváte.

A nakonec ještě jedna otázka - víte co jsou to tři velká positiva?

Jiří Krejčí, pětasedmdesátiletý penzista z Dobrušky

P.S.: Metoda je záměrný a systematický postup uplatňovaný při poznávání zkoumaných jevů nebo předmětů. V průběhu vědeckého poznávání světa vznikla řada obecných vědeckých metod, jako jsou: indukce, dedukce, analýza a syntéza, analogie, experiment, pozorování. Obecně lze říci, že metoda je každý plánovitě použitý postup, který slouží k dosažení nějakého cíle nebo ověření nějaké hypotézy. Předmětem všech metod poznání jsou objektivní zákony skutečnosti, proto je metoda vždy spjata s teorií, ale není to teorie.
Teorie je logicky souvislý souhrn obecných poznatků, názorů, představ a myšlenek zaměřených na vysvětlení nějakého jevu, tvořícího základ dané vědní oblasti. Každý vědní obor usiluje o to, aby se jeho hypotézy přeměnily v teorii.


Další články tohoto autora:
Jiří Krejčí

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku