Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 29.7.2005
Svátek má Marta
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Jak čelit Paroubkově demagogii aneb 63:41
 >PRÁVO: Politické poradenství není dle úřadů práce švarsystém!
 >SVĚT: Válka civilizací a mýtus o mlčící většině
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Stereokino
 >POLITIKA: Evropa hledá politické vůdce
 >MÉDIA: Hvížďala zneužívá Dostálovo jméno
 >POLITICKÝ CIRKUS: Velké letní mlčení
 >POLITIKA: Vzhůru k volbám! Ale s kým?
 >PRAHA: Tváře?
 >MIMOCHODEM: V kamenném lese
 >PSÍ PŘÍHODY: Vedra uhodila
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 2.)
 >POLEMIKA: O úvaze Karla Janyšky
 >ZOO PRAHA: Expozice dikobrazů a restaurace Gaston
 >PENÍZE.CZ: Bez embosované karty na internetu nezaplatíte

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
29.7. PRÁVO: Politické poradenství není dle úřadů práce švarsystém!
Pavel Kuthan st.

Je zajímavé sledovat, jak levicoví poslanci a ministři nejprve odsouhlasí v zákoně o zaměstnanosti zákaz švarcsystému a když by měl s plnou vahou dopadnout i na ně, tak si ho začnou vykládat po svém ve svůj vlastní prospěch. To již není jen čirý politický populismus, to je již přímo politická prostituce.

Použijme pro definici švarcsystému vlastní Škromachova slova: "Jestliže někdo přijde s živnostenským listem do firmy a pracuje na jejím soustruhu, s jejím materiálem, dostane montérky a pracovní dobu, tak je to švarcsystém."

Když však někdo vykonává práci asistenta poslance či senátora, používá kancelář, vybavení jako jsou kopírky, faxy, telefony, PC placené parlamentem, senátem, či poslancem, má určité úřední hodiny v kanceláři poslance či senátora, tak to je jiná.

To není nově švarcsystém, to je dle některých kontrolorů úřadu práce ze Škromachova rezortu politické poradenství. Takže pokud zavoláte do kanceláře poslance či senátora a ozve se vám v telefonu jejich asistent, pak porušuje zákon, protože dělá běžné úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením poslanců. Braní telefonů, běhání na poštu, domlouvání schůzek a práce na PC včetně posílání faxů prý do politického poradenství nepatří. Zřejmě se u politického poradenství dle názoru některých kontrolorů může využívat placená kancelář někým jiným včetně všeho kancelářského vybavení a telefonů placených ať už státem či poslancem. V čem se však tyto činnosti od Škromachovy definice švarsystému liší?

Kdyby totiž pro ně měl platit stejný zákon o zaměstnanosti, pak by asistenti museli být zaměstnanci poslanců či senátorů a ti by za ně byli povinni odvádět zdravotní pojištění, sociální pojištění a daně tak jako každý podnikatelský subjekt v ČR zaměstnávající zaměstnance.

V roce 2003 bylo pokutováno v ČR 271 firem s doměrky daní. Podobné to bylo i v roce 2004. Bude tedy našim ústavním činitelům také udělena až dvoumilionová pokuta a vyměřen doměrek daní za asistenty? Nebo zákony pro jedny platí i s pokutami a doměrky a pro druhého je naprosto stejná činnost založená na stejném principu s honosným názvem naprosto legální?

Co takhle udělat z dřevorubce pracující na ŽL s pilou a pracovní dobou zadavatele poradce lesního hospodářství, ze soustružníka na ŽL používající soustruh, materiál, montérky a pracovní dobu podniku poradce přes strojírenský dohled a zedníka na ŽL používající montérky, materiál, míchačku a prac.dobu zadavatele stavebního poradce? Jak by pak posuzovali kontroloři jiný druh poradenství?

Buď tedy budou zákony platit bez výjimky pro všechny stejně, nebo už konečně dejme v zákoně volnost uzavření pracovního vztahu dle dohody obou subjektů. Státní pokladna na tom nebude hůře, protože mnoho lidí bude nuceno vystoupit ze šedé ekonomiky a zlegalizovat svůj pracovní vztah, protože zadavatelům práce se pak nějaké utajování nevyplatí. Odpadne také konečně vyplácení minimální mzdy a zbytek nezdaněný na ruku, protože odvody a daně pak budou povinností příjemce.

Pavel Kuthan st.
Další články tohoto autora:
Pavel Kuthan st.

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku