Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 1.8.2005
Svátek má Oskar
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: U všech ďasů
 >MÉDIA: Skvělá zpráva z České televize
 >SPOLEČNOST: Paroubek překonal Štěpána
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Nervy si uklidňovati na dovolené
 >FEJETON: Dechnoparty ´05
 >FOTOREPORTÁŽ: Demonstrace
 >POLITICKÝ CIRKUS: VLEP 2005
 >PRÁVO: Ještě k Czechteku 2005
 >MEJLEM: Čtenáři k policejní brutalitě
 >PSÍ PŘÍHODY: Irda bojovnice
 >DOKUMENT: Czechtek 2005 - svědectví přímé účastnice
 >MEJLEM: Obrázky z Holandska
 >CHTIP: Noemova archa
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 3.)
 >PENÍZE.CZ: Povede přijetí eura ke zvýšení bankovních poplatků?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
1.8. POLITICKÝ CIRKUS: VLEP 2005
Ondřej Neff

České technoparty jsou zajímavý jev na průsečíku zábavy, kultury a politiky. Jako jev zábavný, respektive kulturní je může posoudit jen účastník. Jeho rysy politickými se v okurkové sezóně zabýváme všichni a jelikož je to tak trochu groteska, bavíme se anebo se hněváme, to podle letory. Z původní „megaparty“ se tak stal jakási Velká Letní Pendrekidáda, letos tedy VLEP 2005.

Je to test schopností, inteligence, pružnosti a nápaditosti státní moci. Výchozí situace je vždy stejná: množství mladých lidí v řádu desítek tisíc se nahrne na cizí pozemek nebo přes cizí pozemky (nejčastěji je obojí pravda) a tam se několik dní vyžívá v techno – hudbě. Státní moc ví dopředu, co se bude dít, jenomže neví, kde se to bude dít. Ve světě mobilů a internetu se dá místo konání stanovit doslova na poslední chvíli. Loňský výkon státní moci byl neslaný nemastný, ve výsledku trapný. Letos to bylo jinak, policie zasáhla hned. To je jistě novum, bez odhledu na to, zdali se situace bude ještě nějak dál vyvíjet. Vyznavačům „práva a pořádku“ tento styl asi zalahodí.

Nezodpovězena ale zůstává otázka, zdali je i napříště nutné, aby to tahle dopadlo. Vždyť přece jenom to má být zábavná a kulturní akce, byť pro ten typ lidí, kteří technoparty pokládají za zábavu a kulturu. Už loni tehdejší premiér Gross nahlas přemýšlel o tom, že by se příští technoparty mohla konat v nějakém vojenském prostoru. Hovořilo se v této souvislosti o Ralsku. Následovaly námitky, že to není možné a už nikdy nikdo neměl energii dokázat, že to možné je. Takže následující technoparty, ta letošní, skončila neslavně na dálnici D5 ve stylu VLEP.

Po téhle bitvě se jistě vyhrnou tucty generálů s radami, jak se to mělo dělat jinak. Bylo by ale dobře připomenout loňská Grossova slova o míči na straně pořadatelů. Policejní zásah pravděpodobně nebude sympatický mladým lidem – a to by měli být voliči sociální demokracie. Státní moc, pořád ještě řízená především socialisty, by jistě měla zájem na tom, aby nemusela vysílat proti mládeži policejní těžkooděnce. Problém spočívá zřejmě v tom, že mladí lidé nemají velkou chuť hrát s míčem, který se na jejich konec hřiště zakutálel od špičky boty bývalého premiérministra. Těžko si představit organizátora technoparty, jak se plahočí po úřadech a s prosíkem šoupá nožkou u blahosklonného úředníka. Mohla by ale zasáhnout i „neviditelná ruka trhu“ – vždyť pro obec někde na Tachovsku by příjezd dvaceti tisíc lidí mohl být největší kšeft roku. Jenže by se to nesmělo stát stylem „nálet kobylek“.

Obě strany, ta státní i technařská, mají tedy náměty na přemýšlení pro příští rok. Bylo by dobře, kdyby se dokázaly sejít na půli cesty. Vždyť taková technoparty by opravdu mohla být dobrá zábava pro ty, koho to baví.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku