Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 1.8.2005
Svátek má Oskar
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: U všech ďasů
 >MÉDIA: Skvělá zpráva z České televize
 >SPOLEČNOST: Paroubek překonal Štěpána
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Nervy si uklidňovati na dovolené
 >FEJETON: Dechnoparty ´05
 >FOTOREPORTÁŽ: Demonstrace
 >POLITICKÝ CIRKUS: VLEP 2005
 >PRÁVO: Ještě k Czechteku 2005
 >MEJLEM: Čtenáři k policejní brutalitě
 >PSÍ PŘÍHODY: Irda bojovnice
 >DOKUMENT: Czechtek 2005 - svědectví přímé účastnice
 >MEJLEM: Obrázky z Holandska
 >CHTIP: Noemova archa
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 3.)
 >PENÍZE.CZ: Povede přijetí eura ke zvýšení bankovních poplatků?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
1.8. FEJETON: Dechnoparty ´05
šakal

Motto:
„Hudba dechová, ta nás všechny pochová!“

,Je krásný letní den a již od rána se na lukách v okolí Kolína ozývá ropocení dvoutaktních motorů. Příznivci „hudby plechové“, kteří se sem sjíždějí z celého středočeského kraje, jsou totiž nápadně často majiteli vozů vyrobených z plastu. Náplní nadcházejícího víkendu bude pro ně účast na jubilejním ročníku open-air festivalu dechových hudeb DECHNOPARTY ´05.

Pro zdejší kraj je tento hudební festival opravdovým svátkem. Orgány místní kultury jsou celé akci tradičně dobrými patrony, neboť jejím prostřednictvím každoročně ožívá odkaz zdejší lidové hudby a připomíná se též památka slavného rodáka Františka Kmocha. Delegace vedení Národní fronty v čele se soudruhem Pohrobkem jako obvykle při zahájení přijímá s díky zdravici členů oddílu Malých zvědů při 48. Základní organizaci Svazu bojovníků za jednotnou současnost.

Za zvuků malé formace „Šumařinka Five“ všichni účastníci spořádaně parkují na místech označených barevnými fáborky a dobrovolní pracovníci z řad družstevníků a sportovců pomáhají s organizací. Během dopoledne se na louce rozloží tisíce kempingových souprav a všichni se před začátkem hudebního marathonu posilňují. Samozřejmě nesmí chybět tradiční pivo a opékané klobásy, ale kromě nich okoušejí zkušenější účastníci domácí bramboráky s marjánkou a jako dezert perník.

Následuje společná stavba sedmi pódií, na nichž budou pozvané soubory příštích 48 hodin rozdávat radost a dobrou náladu. Výhodou je skutečnost, že naleštěné žestě nepotřebují žádné nákladné zvukové aparatury, aby jejich ryčné tóny dolétly k uším rozdychtěných fanoušků. Pouze hlasy oblíbených zpěváků jsou zesílené prostřednictvím amplionů.

Mezi vystupujícími zaujímá privilegované postavení proslulý ansámbl „Lesanka Crew-DX“ , který se již úspěšně prezentoval na podobných akcích ve světě…zejména na Podřipsku. Za zmínku stojí též vystoupení dvou zahraničních účastníků. Ze Slovenska dorazila exotická formace „Lakatos Rave“ a ze Štýrského Hradce jódlující lidový vypravěč Heinrich Beranek.

Mezi jednotlivými pódii se v transu skočné polky zmítají zpocená těla. Tesilové obleky s pruhovanými kravatami a popelínové šaty, které neodmyslitelně patří k výbavě každého správného dechnaře, neposkytují sice opravdový komfort, ale kdo by si tím ve víru veselé společnosti nechal kazit náladu! Ti nejodvážnější si po několika směskách (takzvaných „setech“) valčíků svlékají saka a pokračují jen v dederonových košilích…

Po dvou dnech náročné zábavy zůstává na lukách v okolí mnoho nepořádku, se kterým si však zdejší pionýři při sběru tříděného odpadu hravě poradí. V neděli večer usedají unavení, ale šťastní fanoušci dechové hudby do svých vozů a odjíždějí s pocitem kvalitně prožitého víkendu. Všechny uchvátila atmosféra svobodného ducha nezávislé hudby. Každý z účastníků slibuje, že se ke Kolínu napřesrok určitě vrátí.

Ze středočeského kraje pro NP poněkud zvláštní zpravodaj šakal (7;- ))


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku