Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 1.8.2005
Svátek má Oskar
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: U všech ďasů
 >MÉDIA: Skvělá zpráva z České televize
 >SPOLEČNOST: Paroubek překonal Štěpána
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Nervy si uklidňovati na dovolené
 >FEJETON: Dechnoparty ´05
 >FOTOREPORTÁŽ: Demonstrace
 >POLITICKÝ CIRKUS: VLEP 2005
 >PRÁVO: Ještě k Czechteku 2005
 >MEJLEM: Čtenáři k policejní brutalitě
 >PSÍ PŘÍHODY: Irda bojovnice
 >DOKUMENT: Czechtek 2005 - svědectví přímé účastnice
 >MEJLEM: Obrázky z Holandska
 >CHTIP: Noemova archa
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 3.)
 >PENÍZE.CZ: Povede přijetí eura ke zvýšení bankovních poplatků?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
1.8. MEJLEM: Obrázky z Holandska
Jaroslav Teplý

Ve víceméně okurkové sezóně bych zase jednou vyhověl čtenářům majícím zájem o novinky z Holandska. Proč píšu zásadně Holandsko a ne Nizozemsko? Protože nepíšu oficiální dokumenty. Italové nazývají Holandsko Ollanda a nikomu to nekazí chuť k jídlu. Až zanedlouho přijedou do Čech holandští fotbalisté, všimněte si, že jejich fandové povzbuzují své národní mužstvo pokřikem "Hup Holland", tedy nikoliv "Hup Nederland" (a to platí nejen pro fotbal).

Aby obrázky byly aktuální, vybral jsem namátkou rubriku dopisů čtenářů největšího holandského deníku De Telegraaf z 21. července, z které jsem vybral několik příspěvků. Obrázky jsou autentické - čtete původní dopisy, jen přeložené případně ještě zkrácené.Pokud vůbec něco pochází ode mne, je to v závorce.

Umírnění muslimové musí bojovat proti teroru. E. Vledder.
...Je už na čase, aby muslimové přestali popírat, že teroristé páchají své zločiny jménem islamu, a uznali svou odpovědnost za to.Museli by udávat masově policii své nenávist hlásající imámy, verbíře a radikalisující elementy. Vždyť jsou přímo u toho. Speciální linky pro tento účel muslimové prakticky nepoužívají.Teprve až k tomu dojde, začnu věřit, že existuje "umírněný islam", který nemá s terorem nic společného...

Daňový úřad. R. de Witte
Daňový úřad už má několik dní poruchu počítače, takže podnikatelé nemohou poslat úřadu daňové přiznání (elektronicky vlastním počítačem.To je pro podnikatele povinné - J.T.) Protože odcházím na dovolenou a přiznání musí být na úřadě před 31. červencem, zatelefonoval jsem jim. Odpověď: " "Nevíme, kdy se podaří poruchu odstranit, odpoledne o tom máme schůzi." Předložil jsem jim svůj problém. Podle nich mám na dovolené najít nějakou internetovou kavárnu a z ní přiznání odeslat. Že dovolenou trávím na francouzském venkově - jak tam najít internetovou kavárnu?- a mimo to na to vůbec nemám chuť, to je nezajímá. Odpověď úředníka byla krátká a důrazná: "Tak dostanete pokutu ! "...

Bezpečnost. (posláno e-mailem)
Podle nedávného průzkumu je Amsterdam stále bezpečnější. Marnixstraat, pondělí večer, co by kamenem dohodil od hlavního policejního komisařství. Někdo rozbil skleněnou tabuli u bytu a vyhrožuje obyvateli smrtí. Nějaký turista to hlásí policii, ale je poukázán na komisařství v ulici Lijnbaansgracht. Volám tedy 112, 1,5 minuty to trvá, než dostanu spojení. Mezitím ten blázen stále kope do dveří a vyhrožuje zabitím. Policie přijíždí po dvaceti minutách a nic nepodniká. Není to tak dlouho, co mě v mém vlastním domě ohrožoval nějaký ničema velkým nožem. Když se mi podařilo ho bez násilí vymanévrovat ven, šel jsem ho udat na policii. Reakce policisty říká vše: "vy jste ho nebil. že ne?"

Bezpečnost (2) . A. Pitar
Často si člověk klade otázku, kde vlastně jsou priority policie. Jedenáct policistů je na nohou, aby zadrželi automobilistu, který si nepřipnul bezpečnostní pásy. Ale když tentýž občan alarmuje policii kvůli podezřelé osobě, která se zdržuje u jednoho domku, trvá to tři čtvrtě hodiny, než policie přijede. Při tom byl v sousedství nedávno lupičem při vloupání zastřelen obyvatel bytu. Policie přijela, když už ambulance byla pryč. Jak může policie proboha očekávat nějaký respekt od lidí?

Bezpečnost (3)
(tu jsem sem zařadil z téže rubriky, ale ze 26. července. Čtenáře De Telegraafu cituje redaktorka rubriky Annemiek Paping).

...Když přichází pan G. Laet ráno do práce, vidí podle vyvrácených dveří, že došlo ke vloupání. Jde dovnitř a slyší, že lupiči jsou ještě uvnitř. Volá mobilem policii a dostane tuto odpověď: "Okamžité opusťte budovu a nepoužijte násilí. Udělejte co nejvíce hluku, aby se lupiči dali na útěk a přijďte zítra odpoledne mezi 14:00 a 16:00 na komisařství podat udání o vloupání."

Dědictví. L.J.J. Dorrestijn
Následkem naší šílené tolerance je, že zde cizincům dáváme důchod a zdravotní péči, že souhlasíme s dvěma pasy (týká se hlavně Marokánců, kteří podle marockých zákonů nemohou o své marocké občanství přijít - J.T.), že dovolíme hrubé chování vůči ministryni Verdonkové v Maroku a v Amsterdamu, že se dáme vydírat hladovkami, že kostelního asylu se zneužívá pro politické účely, že bývalí členové násilnických skupin dostávají místo v parlamentu a v obecních radách, že některé obce samy sebe staví nad zákon a že ilegály a nežádoucí imámy už není možno vypovědět bez dlouhodobých právních tahanic.Ti, kteří za to nesou politickou odpovědnost a voliči, kteří si to dědictví vykoledovali tím, že hlasovali pro nesprávné strany, musí teď chvíli mlčet o našem nedostatečném potírání teroru. Kdo seje vítr, sklidí bouři.

____________

Jak račte vidět, z národů ač jsme různých, ty problémy můžeme mít občas dosti podobné.Co se týče policie, jestlipak jsme to Holandsko už dohonili?

31.07.2005
Další články tohoto autora:
Jaroslav Teplý

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku