Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 2.8.2005
Svátek má Gustav
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Paroubek změnil vizáž z buldozera na mlátičku
 >USA: Hollywood a posuny tamějšího ideologického vkusu
 >POLITIKA: Pěstujme si české kapitalisty
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Moje dámy jsou na dovolené
 >EKOLOGIE: Rovnější mezi rovnými
 >GLOSA: Nemám rád CzechTek, ale...
 >POLITICKÝ CIRKUS: Případ uprchlého podnikatele
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Tři skandály okolo CzechTeku
 >MÉDIA: Tiskoviny v Británii a terorismus
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Zastřelený Brazilec a vražedkyně z Grazu
 >PSÍ PŘÍHODY: Žádné ponocování!
 >ARCHITEKTURA: Kovový záchod na Karláku - nádhera, která už není
 >SVĚT: Jaké jsou jazyky východních národů?
 >ESEJ: O svobodě
 >PENÍZE.CZ: Virtuální karty. To se to pak na internetu platí.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
2.8. EKOLOGIE: Rovnější mezi rovnými
Ivan Brezina

Před několika dny uplynul rok od události, která se zřejmě černým písmem zapíše do dějin ochrany přírody. Loni v létě připlula k břehům Aljašky loď Arctic Sunrise s aktivisty Greenpeace. Před vstupem do přírodní rezervace měla být povinně vybavena plánem pro případ úniku paliva (265 000 litrů ropy) a potvrzením o finanční odpovědnosti v případě havárie.

Greenpeace tyto dokumenty neměli. Aljašské úřady jim proto přikázaly zakotvit v přístavu Ketchikan a vyřídit si je. Kapitán lodi to slíbil, ale o pár hodin později loď z přístavu tajně ujela. Podle amerického Úřad pro ochranu životního prostředí (ADEC) pak Arctic Sunrise začala "plout v ekologicky citlivých oblastech během vrcholícího tahu lososů, bez ohledu na možnost katastrofálních následků".

Neodpovědné chování Greenpeace mohlo skončit ekologickou pohromou, kterou američtí komentátoři přirovnali k havárii tankeru Exxon Waldez. Výmluva stíhala výmluvu, takže list Wall Street Journal přiléhavě konstatoval, že Greenpeace zvolili tradiční postup průmyslových korporací - mlžení. Svůj přečin nejdřív sváděli na komunikační problémy a administrativní chyby. Posádka prý vůbec netušila, že dokumenty potřebuje.

Když úřady státu Aljaška aktivisty zažalovaly pro závažné porušení zákonů na ochranu přírody, právník Greenpeace si u soudu postěžoval na "stále složitější ekologické předpisy". Pak přišel s bizarním tvrzením, že žaloba je prý komplotem politiků, kteří chtějí Greenpeace zdiskreditovat. Soudce to odmítl s tím, že jde o běžný kriminální případ. Žaloba podle něj totiž nebyla podána proto, že loď Greenpeace přijela na Aljašku bez dokumentů, ale až proto, že neposlechla úřední příkaz a pirátsky zmizela z přístavu. Letos začátkem května nakonec aljašský soud uznal organizaci Greenpeace vinnou ze dvou případů "kriminálního opomenutí" (podrobnosti zde a zde).

Zastavili vás u východu z metra aktivisté ve žlutých tričkách s žádností o finanční podporu? Vaše peníze teď budou nejspíš opravdu potřebovat, protože jim v souvislosti s rozsudkem hrozí pokuta až 200 000 dolarů. Přijde vám zvláštní, že jsou to právě Greenpeace, kdo okázale ignoruje ekologické předpisy a ohrožuje životní prostředí? Čtenáři Orwellovy Farmy zvířat vědí, že je to vlastně logické. Ti, kdo chtějí přísně regulovat a řídit naše životy, totiž jen málokdy sami dodržují pravidla, která vnucují ostatním.

(Psáno pro Týden a Neviditelného psa)


Další články tohoto autora:
Ivan Brezina

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku