Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 2.8.2005
Svátek má Gustav
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Paroubek změnil vizáž z buldozera na mlátičku
 >USA: Hollywood a posuny tamějšího ideologického vkusu
 >POLITIKA: Pěstujme si české kapitalisty
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Moje dámy jsou na dovolené
 >EKOLOGIE: Rovnější mezi rovnými
 >GLOSA: Nemám rád CzechTek, ale...
 >POLITICKÝ CIRKUS: Případ uprchlého podnikatele
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Tři skandály okolo CzechTeku
 >MÉDIA: Tiskoviny v Británii a terorismus
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Zastřelený Brazilec a vražedkyně z Grazu
 >PSÍ PŘÍHODY: Žádné ponocování!
 >ARCHITEKTURA: Kovový záchod na Karláku - nádhera, která už není
 >SVĚT: Jaké jsou jazyky východních národů?
 >ESEJ: O svobodě
 >PENÍZE.CZ: Virtuální karty. To se to pak na internetu platí.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
2.8. POLITIKA: Paroubek změnil vizáž z buldozera na mlátičku
Jan Bartoň

S nástupem do premiérského křesla, kam se vyšvihl díky politickým pletichám uvnitř ČSSD a díky bytovému skandálu Stanislava Grosse, označil Paroubka jeho nový poradce Valtr Komárek termínem "buldozer s elektronickým mozkem". Tím se pan Komárek snažil vyzdvihnout údajné schopnosti Jiřího Paroubka i co by stratéga. Ostatní politici či komentátoři z tohoto spojení používají pouze první část. Zřejmě o té druhé části mají své pochybnosti. Ostatně, zkuste zadat slovo "buldozer" do prohledavače na vašem počítači a budete překvapeni, co se tam o buldozerech dočtete.

Na internetu lze např. na této adrese nalézt stručný návod na sestavení malého buldozeru s radličkou, plexi-kabinkou a pásečky. Doporučuji každému, aby se tam podíval a uvědomil si, co buldozer dělá. Radlicí totiž může vyrovnávat nerovnosti a zanechávat za sebou rovnou plochu. Paroubek nedělá nic jiného. On zarovnává nerovnosti (láme hrany) u svých spolustraníků, takže jakoby "vyrovnává" názorový terén. Toho může v zásadě dosáhnout tehdy, pokud mu jeho spolustraníci a spolustraničky uvěří, že je zpátky "recykluje" do politiky ve volbách 2006. Tak, jak Paroubkovi roste popularita, se účinnost jeho "buldozérské" činnosti zvyšuje. Také ale může nastat situace, kdy radlice narazí na velmi velkou vlnu, s níž si buldozer neporadí. V takovém případě se musí například nasadit v praxi drtička kamení, která terén připraví pro buldozer takovým způsobem, že je opět schopen "planýrky".

Zdá se mi, že se ony velmi nerovné muldy minulý víkend vyskytly u dálničního tahu D5. Paroubkovi bylo zřejmé, že na dlouhé táhlé muldy nemá dost širokou radlici a proto tam nejprve poslal "mlátičku s drtičkou a kropičkou". Nasazením této úderné síly dojde k drobným terénním pohybům, které, jak Paroubek věřil, půjdou lehce srovnat.

Ve skutečnosti se však stalo pro Paroubka něco velmi nemilého. Do hry vstoupil prezident Klaus, který vyjádřil o nasazení "mlátičky s drtičkou a kropičkou" své pochybnosti. Paroubek sice kontroval, že tím Klasu "nahrává ODS", ale mezitím se již ozvaly i kritické hlasy z dvou zbylých "vládních" pidistran.

Nepochybuji o tom, že planýrování politického terénu přinášelo Jiřímu Paroubkovi kladné body. Nasazení těžkooděnců proti účastníkům CzechTeku 2005 se však může stát Paroubkovi osudné. Navrhuji proto místo názvu "buldozer" používat pro Paroubka stroj jiný, a to "mlátička". To zní také stylově (nejeden boxer se touto přezdívkou pyšní) a hlavně, člověk ví hned na čem je.


Další články tohoto autora:
Jan Bartoň

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku