Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 2.8.2005
Svátek má Gustav
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Paroubek změnil vizáž z buldozera na mlátičku
 >USA: Hollywood a posuny tamějšího ideologického vkusu
 >POLITIKA: Pěstujme si české kapitalisty
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Moje dámy jsou na dovolené
 >EKOLOGIE: Rovnější mezi rovnými
 >GLOSA: Nemám rád CzechTek, ale...
 >POLITICKÝ CIRKUS: Případ uprchlého podnikatele
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Tři skandály okolo CzechTeku
 >MÉDIA: Tiskoviny v Británii a terorismus
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Zastřelený Brazilec a vražedkyně z Grazu
 >PSÍ PŘÍHODY: Žádné ponocování!
 >ARCHITEKTURA: Kovový záchod na Karláku - nádhera, která už není
 >SVĚT: Jaké jsou jazyky východních národů?
 >ESEJ: O svobodě
 >PENÍZE.CZ: Virtuální karty. To se to pak na internetu platí.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
2.8. ŠAMANOVO DOUPĚ: Tři skandály okolo CzechTeku
Jan Kovanic

Na začátek musím napsat, že se mi ta muzika - či spíše hlučné zvuky - nelíbí a nelíbí se mi ani mamutí pořadatelsky nezvládnuté či pololegální či vysloveně ilegální akce typu CzechTech a že obecně souhlasím s vynucováním práva i násilím a nesouhlasím s mlácením policajtů a házením kamení na ně. Toto ale nebude písání o kultuře či kulturnosti, o nedotknutelnosti soukromého majetku a práva na klid či neklid. Nebudu srovnávat CzechTek s podobnými hovadnými legálními či mocensky legalizovanými akcemi třeba na Letné či na Staromáku. Ani diskutovat o legalitě této konkrétní akce. Ani o přiměřenosti či nepřiměřenosti samotného policejního zásahu nebo nezákonnosti jednání konkrétních "dětí". Důvod, proč přispívám svou trochou do Mlýnce, jsou tři skandální skutečnosti, které se v tomto mediálním případě udály.

Skandál číslo jedna: Premiér této vlády přímo úkoluje ministra vnitra a ministr vnitra přímo úkoluje policii. Jako by ministr vnitra nebo policajti sami nevěděli, co mají dělat. Oni to přece vědí! Ale policajtům se tímto říká, co si mohou dovolit. Třebaže existuje přímý velitel akce, který odnese nedostatečnou i přemrštěnou sílu zásahu, je tu jedna skandální skutečnost: Premiér tohoto státu přímo úkoluje policii. Toto mi vadilo na minulém premiérovi Grossovi. Toto mi vadilo na minulém komunistickém režimu.

Skandál číslo dvě: Zásahové jednotky nespolupracovaly s dopravní policií. Policie totiž "neuzavřela sjezd z dálnice" na kilometru 136. Kdyby uzavřela sjezd z dálnice - na což má právo a za což se může zodpovídat, později - pokud by zrušila tento exit, pokud by uzavřela výjezdní pruh, pokud by byly přelepeny značky s vyznačením výjezdu, či pokud by byly alespoň postaveny zábrany, jak je obvyklé při silničních pracích, pokud by TADY stály policejní persony rozdávající pokuty, například, musela by auta pokračovat po dálnici D5 (E50) směrem na Rozvadov. Nic takového se zjevně nestalo.

Auta sjela z dálnice a zablokovaný byl až výjezd na silnici 198 Přimda-Tachov. Tedy technicky jde stále o stavbu D5, ale ve skutečnosti to je o nějakých 200 metrů dál, než kudy vede trasa do Němec. Takže až tady vznikl zárodek budoucí zácpy. Ta zácpa se pak protáhla až do pravého pruhu samotné dálnice. Ne že by nebylo dost času zorganizovat skutečnou uzavírku exitu - policejní blokáda začala ve 2:00. V 7:00 tu už stálo 600 aut. Policie nezasáhla proti pár autům, kterými pak technaři zablokovali celou dálnici. Když si zaparkujete někde v centru Prahy, odtáhnou vám auto ajn cvaj. (Doufám, že si alespoň zapsali jejich čísla...) Hlavním smyslem a výsledkem policejní práce by měla být bezpečnost občanů, nikoli jejich ohrožení!

Policie nezavřela dálnici a neodkláněla auta ani na předcházejícím exitu na 128 km. Tam se protáhla kolona aut až v 10 hodin. Dálnice byla průjezdná až v 15:00! V parném dnu tu někteří účastníci tohoto nedobrovolného CzechTeku strávili až osm hodin. Dobrovolníci z humanitárních organizací jim rozváželi vodu - a policajti předváděli rozhodnost. Ale na špatném místě.

Tohle je ten skandál: Policajti nevědí, jak se chovat při dopravních kalamitách - nejen těch nečekaných, ale i těch, které způsobili sami. Za toto by měl vyletět policejní prezident, už asi popáté. A ministr vnitra Bublan, nejmíň potřetí. Protože se jednalo o stejnou ilegalitu, pololegalitu či nelegalitu nebo pořadatelskou neschopnost, z jaké jsou obviňováni pořadatelé CzechTeku. Ale možná, že ani nešlo o neschopnost jako o naschvál, aby naštvali co nejvíc lidí a obrátili hněv veřejnosti proti hašišákům a jiným diverzantům.

Možná i z tohoto důvodu policie opakovaně lhala. A to je snad ten největší skandál!

Paroubek se do toho neměl motat vůbec. Jenže on to je rázný hoch a neodolal. A naše veřejnost (nemluvím o politických odpůrcích) ho za tu jeho ráznost a srozumitelnost miluje. Stejně jako slovenská veřejnost před časem milovala Vlada Mečiara.

I nenáviděla.

Psáno v Praze dne 1. srpna 2005


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku