Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 4.8.2005
Svátek má Dominik
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Paroubkův vlastní gól do sítě populismu
 >DOKUMENT: Stanovisko ČHV k průběhu a důsledkům CzechTeku 2005
 >DLOUHÁ CESTA 8: Z Darwinu do Alice
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zmatek kolem nealkoholického vína
 >NÁZOR: Přesná analýza debaty kolem CzechTeku
 >NÁZOR: Astone, je mi smutno!
 >PRÁVO: Strangulace
 >POLITICKÝ CIRKUS: Stéblo naděje
 >POLITIKA: Nebezpečná premiérova dovolená
 >EKOLOGIE: Atomový pesimismus - Hnutí Duha neargumentuje férově
 >PSÍ PŘÍHODY: Ondřeji, lehni!
 >HISTORIE: Eurooptimismus v 15. století
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Co oči nevidí
 >PRAHA: Zátopková, dikobraz i želvička
 >PENÍZE.CZ: Stavební spořitelny (ne)půjčují i podle věku

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
4.8. POLITIKA: Nebezpečná premiérova dovolená
Jiří Kuthan

Začíná být čím dál jasnější, že politici v Česku by si měli pořádně rozmyslet, zda a kdy si mohou dovolit odcestovat ze země. Problém je i s obyčejnou plánovanou pracovní zahraniční cestou, o luxusu dovolené už ani nemluvě. Tradice začala Klausovým Sarajevem, pokračovala Grossovou Francií a nyní se zdá, že ani Paroubkova zotavená v jinak ryzí okurkové sezóně se neobejde bez velkého maléru. Problém je v tom, že muži určení na odstřel jako prioritní cíl se neobejdou bez pečlivého týmového krytí zad. Tým musí být schopný, předvídavý a ulitý z jednoho kompaktního materiálu. To se, jak je patrné, nedá předpokládat u vlády složené z programově nesourodých politických stran, jejíž potencionální nejednotnost ještě umocňuje sama sociální demokracie jmenováním ministrů a místopředsedů mimo či snad dokonce nadstranických. Jak si počínali ministři vnitra a spravedlnosti, když svého ještě „zeleného“ šéfa nevarovali před možným problémem souvisejícím s mega akcí CT organizovanou tradičně nonkonformně a nechali ho v klidu odjet na rekreaci?

Ale ani předchozí jednání samotných sociálních demokratů o osobě nového ministra kultury nenasvědčuje, že by ČSSD chápala členství v ČSSD jako jeden z rozhodujících aspektů spoluvytvářejících dobrý vládní tým.

Jak jinak si vysvětlit že pozvolná metamorfóza koaliční vlády ve vládu spíše úřednickou má mít dokonce pokračování v podobě dalšího ministra nestraníka, už čtvrtého v pořadí. Současně vešlo ve známost, že chystané krajské kandidátky ČSSD budou mít v čele podle představ vedení ČSSD nejméně dva nestraníky, z nichž ten mladší neakceptuje ani sociálním demokratům celkem blízké křesťanské desatero. To vše se děje v situaci, kdy předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus vytvořil „Návrh nominačních kritérií pro volby do Poslanecké sněmovny a Senátu PČR“, kde se hned v prvním odstavci praví, že za členství v ČSSD od nula do dvou let obdrží kandidát nula bodů a v posledním, že lídr krajské kandidátky musí v každém hodnoceném kritériu obdržet nejméně bodů pět… Řadoví koníci táhnoucí sociálně demokratickou káru k příštímu žhavému volebnímu létu musí být ze současného pokřiku čehý a hot několika kočích na kozlíku už celí jurodiví. Nikoho by nemělo překvapit, jestli se sem tam některý splaší a začne vyhazovat…

Nezaujatého pozorovatele tohoto dění v prvním okamžiku napadne, že si sociální demokracie nominací nestraníků, ať už na post ministra kultury či do vedení krajských kandidátek řeší celkem sympatickým způsobem vlastní personální nouzi. Při bližším pohledu, zejména na adepta na post ministra kultury, se však zdá, že spíše dochází k tomu, že v databázi přátel důležitých přátel se už přátel nedostává a zbývají tam spíše lidé bez politické příslušnosti… Jestli je to tak, pak takový způsob personálního řešení je v případě nástupce Pavla Dostála nejen nedůstojný, ale přímo tragický.

Je nepochybně pravda, že lidí otestovaných rokem osmašedesátým a zakalených léty následujícími v kotelnách, čistírnách odpadních vod či v maringotkách geologického průzkumu ubývá, a ještě méně je jich v aktivní politice. Není ale pravda, že nejsou vůbec k mání. Několik takových by se i bez pracného hledání našlo i mezi bývalými spolupracovníky ministra Dostála a dokonce i v řadách ČSSD! O co se tedy v této hře hraje? Lze spekulovat i s alternativou, že v ČSSD začala Paroubkova narůstající popularita někomu dostatečně vlivnému vadit. Jmenování problematického nestraníka na post ministra po Pavlu Dostálovi by mohlo způsobit premiérovi problémy rozhodně větší než malé. A tak se jeví současné hledání nového ministra kultury více jako test prozíravosti premiéra, než jako snaha o nalezení co nejlepšího nástupce Pavla Dostála. Nezbývá než věřit, že Jiří Paroubek zkoušku absolvuje se ctí a těm, kdo ho testují, dá se vší sobě vlastní razancí dostatečně najevo, že něco takového se mezi slušnými lidmi nedělá!


Další články tohoto autora:
Jiří Kuthan

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku