Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 3.8.2005
Svátek má Miluše
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Jde to i jinak
 >POLITIKA: „Samozvanci a ztroskotanci“ po téměř třiceti letech
 >SPOLEČNOST: Iluze rovnosti kultur s bombami souvisí
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Na skok za Frýbortem
 >POLITIKA: Lid a jeho političtí miláčci
 >MIMOCHODEM: Procesy v obrazech
 >POLITICKÝ CIRKUS: Jasno po neděli
 >NÁZOR: CzechTek dělí společnost
 >SPOLEČNOST: Mravenčí práce
 >MÉDIA: Změnil se Radiožurnál v Paroubkovu PR agenturu?
 >PSÍ PŘÍHODY: Co všechno pejsek dovede provést
 >FEJETON: CzechDech 2005
 >MEJLEM: Čtenáři k CzechTeku
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 4.)
 >PENÍZE.CZ: Komu škodí české banky?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
3.8. SVĚT: Jde to i jinak
Vojta Jakeš

V srpnu roku 1969 Sam Yasgur přesvědčil svého otce Maxe, aby svolil uspořádat koncert na pozemcích vlastněným jejich rodinou. Pozemky patřily k farmě na mléčné produkty. Celá akce byla připravována a připravovaly se na ni i orgány státní správy. Celá akce byla doprovázena mnoha nepříjemnostmi. Místo konání na daných pozemcích bylo zvoleno jako alternativní, neboť původní místo konání se nezamlouvalo tamním občanským spolkům. Valná část dalších problémů byla způsobena faktem, že na koncert přijelo 8-10x více návštevníků, než se původně očekávalo. Dopravní zácpy, kdy kolony byly až 20 mil dlouhé jsou jednou z těchto nepříjemností, ačkoliv se dopravní policie snažila pomoci. Vzhledem k nečekanému počtu návštěvníků také nebylo na místě dostatek toalet, umýváren, ani dostatek stanů s první pomocí.

Zdroje rovněž uvádí úmrtí, jejichž počet se liší. První ze zdrojů uvádí jedno umrtí na předávkování heroinem, druhé bylo způsobeno nehodou přejetí traktorem. Další zdroj doplňuje třetí umrtí ke kterému došlo v následkem perforace střeva (ruptured appendix). Nedoloženy zůstavají dva porody.

Celý koncert trval 3 dny. Ačkoliv zde proběhlo několik zátahů proti drogám, nebyla hlášena žádná vloupání ani násilné trestně činy v okolních obydlených oblastech. Zhruba půl milionu mladých návštěvníků, kteří byli ponecháni prakticky bez dozoru, během této doby na vlastní kůži vyzkoušelo co to je vzájemný respekt, pomoc... Úklid po koncertu pak dobrovolníkům zabral méně než 5 dní.

V dnešních dnech je Woodstock legendou, na níž vystoupili namátkou: Jimmi Hendrix; Janis Joplin; Jefferson Airplane; Blood, Sweat and Tears; Grateful Dead; Creedence Clearwater Revival; a mnoho dalších

A jak bude dnešní mladá generace za 30-40 let vzpomínat na CzechTek?

Zdroje:
www.woodstock69.com
www.wikipedia.org


Další články tohoto autora:
Vojta Jakeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku