Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 3.8.2005
Svátek má Miluše
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Jde to i jinak
 >POLITIKA: „Samozvanci a ztroskotanci“ po téměř třiceti letech
 >SPOLEČNOST: Iluze rovnosti kultur s bombami souvisí
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Na skok za Frýbortem
 >POLITIKA: Lid a jeho političtí miláčci
 >MIMOCHODEM: Procesy v obrazech
 >POLITICKÝ CIRKUS: Jasno po neděli
 >NÁZOR: CzechTek dělí společnost
 >SPOLEČNOST: Mravenčí práce
 >MÉDIA: Změnil se Radiožurnál v Paroubkovu PR agenturu?
 >PSÍ PŘÍHODY: Co všechno pejsek dovede provést
 >FEJETON: CzechDech 2005
 >MEJLEM: Čtenáři k CzechTeku
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 4.)
 >PENÍZE.CZ: Komu škodí české banky?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Historie  
 
3.8. MIMOCHODEM: Procesy v obrazech
Viktor Šlajchrt

O práci českých soudů referují média téměř denně. Minulý týden jsme se například dozvěděli, že na severu Čech propustil soudce ze záhadných důvodů na svobodu celou tlupu nedávno dopadených gangsterů. Také slavná rumová aféra, při níž měl stát přijít o šedesát milionů korun, vyústila po dvanácti letech vyšetřování v jediný krátký podmíněný trest. Minulý týden byly české soudy až překvapivě milosrdné. Zastánci vlády tvrdé ruky se tak mohli v televizi popást jen na černobílých záběrech z procesu, při němž byli čtyři obžalovaní odsouzeni k smrti už před pětapadesáti lety. Šlo o ukázku z téměř šestihodinového záznamu soudu s Miladou Horákovou, který byl poprvé veřejně promítnut právě uplynulý víkend v Uherském Hradišti.

V archivu film objevili teprve nedávno, protože byl dlouhá léta utajován. Milada Horáková v něm totiž své nepřátelství k "lidově demokratickému zřízení" přiznává jasným hlasem s přímo nakažlivou odvahou. Je příznačně, že místo ní ukazovali komunisté národu raději své vlastní spolustraníky souzené v procesu se spikleneckým centrem Rudolfa Slánského. Ti se sice na rozdíl od statečné poslankyně přiznávali k něčemu, čeho se nedopustili, ale tak zdrceně, zkroušeně a provinile, jako by jejich svědomí vskutku tížily ty nejhorší zločiny. V jejich případě se komunistům film povedl. Horákovou sice také popravili, avšak natáčení bylo k ničemu.

Cílem současného terorismu je rovněž podívaná, jež má svět zmást a zastrašit. Společnost se dá nejúčinněji ochromit, když se jí vsugeruje nejasný, zato však všeobsáhlý pocit viny, pak už jen čeká - jako Kafkův Josef K. - na neodůvodněný a neodvolatelný ortel. Řekl bych, že v krvavém dokumentu, který je celosvětově natáčen z podnětu islamistů, se nemusíme tvářit až tak zkroušeně. Když už nás vraždí, nehledejme vinu v sobě.

(Psáno pro Respekt)
Další články tohoto autora:
Viktor Šlajchrt

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku