Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 4.8.2005
Svátek má Dominik
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Paroubkův vlastní gól do sítě populismu
 >DOKUMENT: Stanovisko ČHV k průběhu a důsledkům CzechTeku 2005
 >DLOUHÁ CESTA 8: Z Darwinu do Alice
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zmatek kolem nealkoholického vína
 >NÁZOR: Přesná analýza debaty kolem CzechTeku
 >NÁZOR: Astone, je mi smutno!
 >PRÁVO: Strangulace
 >POLITICKÝ CIRKUS: Stéblo naděje
 >POLITIKA: Nebezpečná premiérova dovolená
 >EKOLOGIE: Atomový pesimismus - Hnutí Duha neargumentuje férově
 >PSÍ PŘÍHODY: Ondřeji, lehni!
 >HISTORIE: Eurooptimismus v 15. století
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Co oči nevidí
 >PRAHA: Zátopková, dikobraz i želvička
 >PENÍZE.CZ: Stavební spořitelny (ne)půjčují i podle věku

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
4.8. EKOLOGIE: Atomový pesimismus - Hnutí Duha neargumentuje férově
Ivan Brezina

Má smysl polemizovat s protijadernou propagandou skupiny, která je za ni placena penězi pocházejícími od rakouské vlády?, ptal jsem se sám sebe při čtení nové "studie" Hnutí Duha. Smysl to nemá proto, že tím propagandistům vlastně nechtěně udělám reklamu. Ale zároveň to má smysl proto, že se tak dají celkem jednoduše demaskovat (ne)způsoby jejich argumentace.

"Studie" vznikla jako oponentura záměru ministerstva průmyslu a obchodu aktualizovat Státní energetickou koncepci. V ní se má nově objevit záměr postavit v Česku jeden až dva nové jaderné reaktory, každý o výkonu 1500 MW (dosavadní koncepce počítala se dvěma reaktory po 600 MW). "Pokud chcete uhlí a ropu masivně nahradit atomovými reaktory, narazíte na problém, který při dnešní úrovni výroby jaderný průmysl vůbec netrápí - za nějakých sto let by došel veškerý uran, včetně teoretických zásob," tvrdí Hnutí Duha.

Argumentaxce je to falešná od samého počátku - ani nová podoba Státní energetické koncepce přece nepředpokládá žádné "masivní" nahrazení fosilních paliv uranem. Navíc od chvíle, kdy se rozhodlo o zahájení výstavby prvního termonukleárního fúzního reaktoru ITER, jehož palivem bude obyčejná voda (respektive izotopy vodíku) je už strašení vyčerpáním zásob uranu technologicky poněkud passé. Pro srovnání si představme sýčka, který by v době nástupu prvních automobilů varoval před vyčerpáním pastvin coby zdrojů "paliva" pro konské dostavníky. Jako pracovní hypotézu ale připusťme oba zcela nepravděpodobné scénáře: 1. světoví politici se rozhodnou kompletně zavřít uhelné doly a přestat těžit ropu, 2. zároveň se nepodaří dotáhnout projekt ITER do zdárného konce. Opravdu by pak by pak lidstvu za "nějakých sto let" došel veškerý uran?

Nic takového samozřejmě nehrozí. Stačilo by totiž nasadit už dnes kompletně zvládnutou technologii tzv. rychlých množivých reaktorů (podrobnosti zde) a životnost zásob uranu by se obratem prodloužila na "řádově stovky let" - což je dost rozdíl. Bjorn Lomborg ve svém celosvětovém bestselleru The Skeptical environmentalist (www.lomborg.com) dokonce uvádí, že by v tom případě uran vystačil na 16 000 let.

Hnutí Duha nám mězi řádky právě s odvoláním na hrozící vyčerpání zásob uranu tvrdí, že by bylo chybné založit českou Státní energetickou koncepci na jaderných zdrojích. Zbývá už jen maličkost. Rakouskem placení propagandisté by to měli vysvětlit také Spojeným státům, které se dnes chystají začít stavět nové jaderné elektrárny (podrobnosti zde), Finsku, které se chová stejně a také Evropské unii, která vidí v jaderné energetice velký potenciál (podrobnosti zde).

Ekonomicky vyspělý svět se zkrátka vydal přesně opačným směrem, než by si přálo Hnutí Duha. Realita vyvrací zbožná přání a "studie" při věcné analýze připomíná spíš snůšku ideologických klišé a PR v zájmu zahraničního klienta.


Další články tohoto autora:
Ivan Brezina

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku