Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 4.8.2005
Svátek má Dominik
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Paroubkův vlastní gól do sítě populismu
 >DOKUMENT: Stanovisko ČHV k průběhu a důsledkům CzechTeku 2005
 >DLOUHÁ CESTA 8: Z Darwinu do Alice
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zmatek kolem nealkoholického vína
 >NÁZOR: Přesná analýza debaty kolem CzechTeku
 >NÁZOR: Astone, je mi smutno!
 >PRÁVO: Strangulace
 >POLITICKÝ CIRKUS: Stéblo naděje
 >POLITIKA: Nebezpečná premiérova dovolená
 >EKOLOGIE: Atomový pesimismus - Hnutí Duha neargumentuje férově
 >PSÍ PŘÍHODY: Ondřeji, lehni!
 >HISTORIE: Eurooptimismus v 15. století
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Co oči nevidí
 >PRAHA: Zátopková, dikobraz i želvička
 >PENÍZE.CZ: Stavební spořitelny (ne)půjčují i podle věku

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
4.8. POLITIKA: Paroubkův vlastní gól do sítě populismu
Jakub Vosáhlo

Letošní Czechtek skončil (i když vhodnější je asi pasiv „byl skončen“). Účastníci se rozjíždějí domů, ministr Bublan začíná chystat novelu shromažďovacího zákona (skoro bych se vsadil, že se jí začne přezdívat „pendreková“) a my ostatní máme konečně čas srovnat si v hlavě, co se vlastně v Mlýnci semlelo. Už o tom bylo řečeno a napsáno mnohé. O brutalitě policistů, o nutnosti chránit pár hektarů polí a pastvin i za cenu nejvyšší, nebo třeba také o tom, že republiku si od nějakých cizích živlů (takto po jakešovsku je nazval někdejší premiér, tolik si zakládající na své mladé image) rozvracet nedáme. Hlavní otázka je ale zcela jiná - jak k tomu všemu mohlo dojít? Proč naše policie, jindy proti opravdovým zločincům až neuvěřitelně laxní a pomalá, nyní nastoupila k ochraně majetku několika málo soukromých zemědělců v rekordním čase v plné polní? Odpověď je jednoznačná - byla to akce na politickou objednávku a nedopustím se nijak významného zjednodušení, když napíšu: Může za to Paroubek!

Vystupování předsedy vlády od začátku naznačovalo, že na razantním potlačení letošního CzechTeku má velký zájem. Ukazuje se totiž, že pan premiér se vyžívá v roli „buldozeru české politiky“ a nyní prostě jen zatoužil opět demonstrovat svou sílu a razanci a zdálo se mu, že CzechTek mu k tomu nabízí ideální příležitost. Odhadoval, že řada lidí (dost často voličů ČSSD) nemá technaře příliš v lásce a razantním zjednáním pořádku by si u nich mohl znovu šplhnout a ještě urychlit oslnivý růst své popularity. Proto také minulý týden zveřejnil prohlášení, aby policie postupovala co nejrazantněji. Šlo mu evidentně o to, aby po případném úspěchu této akce mohl tvrdit, že razantní zásah vzešel z jeho iniciativy.

Kdyby nebyly u Mlýnce rozpoutány „Paroubkovy lázně“ s desítkami zraněných, které při nejlepší vůli nešlo ututlat, nejspíš by se podařilo prosadit tradiční mediální obraz - tisíce zfetovaných individuí ničily naši krásnou zemi a muži zákona neohroženě zjednali pořádek. Pak by Paroubek vyšel ze všeho jako vítěz. Nepodařilo se, i když někteří policisté a politici se snaží hrát na strunu ohroženého pořádku i teď. Nic jiného jim ani nezbývá - rozehnání pokojného shromáždění je v našich podmínkách už naštěstí neobhajitelné. A tak můžeme stejně jako v předchozích letech číst a slyšet o agresivních smažkách, které nepřijely poslouchat hudbu, ale fetovat. Tady bych si dovolil osobní vsuvku. Vzpomínám si na CzechTek před čtyřmi roky, který se konal v Andělce a my Liberečáci jsme ho tedy měli za humny. Já tam tehdy nejel. Prostě proto, že mi tahle muzika moc neříká. Ale spousta mých známých tam zamířila a tím se v očích mnoha lidí (které dnes touží získat na svou stranu premiér Paroubek) zařadila mezi „ty chuligány, co chtěj jenom fetovat“. Přitom prakticky všichni z nich jsou dnes velmi úspěšnými studenty, nebo už pracují a budují si kariéru. Žádný z nich nezapadá do oblíbeného vzorce, podle kterého by měli končit na hlavním nádraží se stříkačkou zapíchnutou do paže. Nikdo z nich ani náznakem nepatří mezi zoufalce, neschopné dát dohromady smysluplné souvětí, které si do svých reportáží v minulých letech s oblibou vybíraly české televizní společnosti. Ale zpět do drsné současnosti - mohli jsme si také vyslechnout, že „rozumní odešli, nerozumní zůstali“. Co je na setrvávání na legálně pronajatém pozemku nerozumného, to nejspíš ví jen dotyčný krajský policejní ředitel. A navíc se celkem ujímá tvrzení, že za vše mohou účastníci technoparty, kteří, považte, začali po po zuby ozbrojených policistech házet klacky a lahve, z čehož náměstek policejního prezidenta dovozuje, že „překvapili svou brutalitou“. Očekával snad, že budou tváří v tvář ozbrojenému komandu stát s rukama připaženýma a čekat na ránu?

Zfetované smažky nejspíš na určitou část veřejnosti zaberou, ovšem výsledek bitvy o veřejné mínění určitě nebude pro premiéra tak příznivý, jak si představoval. A tak mu nezbývá, než kličkovat a vymlouvat se, že žádný rozkaz nevydal. To ani nemůže - premiér svobodného státu nesmí policii nijak úkolovat. Ale i malé dítě snad proboha pochopí, že pokud jeden z nejvyšších - a fakticky nejmocnější - ústavní činitel v zemi policii k něčemu vyzve, má tato výzva vzhledem k jeho autoritě značnou sílu a policie ji musí brát velmi vážně. A policie nedělala nic jiného, než že jeho výzvu vážně vzala. Samozřejmě, že premiér nikomu nepřikazoval, aby mířil účastníkům CzechTeku pistolí na hlavu, ale svou výzvou k razanci dal policistům šanci k tomu, aby zaštítěni předsedou vlády prováděli s účastníky CzechTeku, co se jim zlíbí. Paroubek zariskoval a dobrovolně přijal roli hlavního inspirátora tohoto brutálního zásahu. Tenhle risk předsedovi vlády nevyšel, neboť policisté zasahující proti technoparty se zcela utrhli z řetězu a navíc to v televizi viděla celá republika.

Odpovědnost za tato jatka nesou velící důstojníci. Politická odpovědnost však jednoznačně padá na hlavu premiéra Paroubka. Ten tak utrpěl svou první velkou porážku. A naprosto zaslouženou.
Další články tohoto autora:
Jakub Vosáhlo

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku