Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 5.8.2005
Svátek má Kristián
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: CzechTlach
 >NÁZOR: Odpověď Janovi Bartoňovi
 >SPOLEČNOST: Mediální divadlo s obuškem
 >SVĚT: Pan doktor to ví
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - rock´n roll
 >PRÁVO: Jirka I. Sjednotitel
 >POLEMIKA: Reakce na stanovisko ČHV k CzechTeku 2005
 >POLITICKÝ CIRKUS: Chystá se parlamentní komise
 >DOPRAVA: A co na to právo, pane ministře?
 >POLEMIKA: Atomový optimismus - Ivan Brezina argumentuje od věci
 >PSÍ PŘÍHODY: Irando Lotrando
 >SVĚT: Epidemiolog, který zachránil přes milion životů
 >UMĚNÍ: Všechny podoby světa
 >ZOO PRAHA: Otevření expozice lemurů kata a kotulů
 >PENÍZE.CZ: Krach penzijního fondu – nesmysl, nebo realita?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
5.8. Jsme tu. Zn.: Všichni
(eff)

Jsme tu, čilí, odpočatí a činorodí, to je hlavní smysl inzerátu, kterým se Občanská demokratická strana přihlásila po prázdninové odmlčce k životu. Politická prohlášení mají jednu zajímavou vlastnost. Kdyby měly tisíc a jednu stranu moudrého textu a na straně 812 byla jednořádková piškuntálie, všichni budou omílat a rozebírat onu piškuntálii a zbytkové moudro ustoupí do pozadí. Takže evokace dvou démonů minulosti, Husáka a Jakeše, v souvislosti s Paroubkovou vládou, se bude teď připomínat, jako se připomíná Topolánkův úletný výrok o noci dlouhých nožů, která nastane, až občanští demokraté vstoupí do Strakovy akademie.

Inzerát je směrován jednak na veřejnost, jednak do stranických řad. Ty byly zneklidněny bohorovnou ztučněností vedení strany z doby, kdy Grossova aféra měnila sociální demokracii ve sněhuláka na Sahaře. Bohorovnost to byla pošetilá, jelikož sněhulák tál nikoli proto, že by občanskodemokratické ideje měly tak vysokou kalorickou hodnotu. Tál proto, že zatápěl sám sobě.

Jsme tady a hodláme do toho šlápnout, oznamuje inzerát stranickým řadám. A voličům připomíná všechny hlavní hříchy sociální demokracie, některé skutečné, závažné, jiné diskutabilní.

Krach pokusů o důchodovou reformu je bezpochyby hlavní hřích Paroubkovy vlády. Lidsky lze pochopit, že se jí nechce rok před volbami otevírat téma sice závažné, avšak běda nepopulární. A právě Paroubek má svůj populimetr vždy při ruce a jakmile se změní vítr, hned kouká, kam se postavit, aby mu plášť tvořil heroickou figuru Muže Který Se Nebojí. ODS sice propásla příležitost, když Paroubkovi neomáchala nos v louži nepravdivých a zavádějících výroků, kterou si pod sebe nadělal, ale je rozhodně správné, že hřích připomíná aspoň v inzerátu. Poněkud lichá je výtka, že Paroubek hledí na preference. Bodejď by nehleděl, když mu rostou! Nicméně i něco přirozeného a lidského lze vhodně prohlásit za chybu a je tudíž přirozené a lidské, že to ODS udělala.

Aktuální inzerát je jen jakýsi předkrm. Hlavní chody by se měly servírovat až nedlouho před volbami, v druhém kvartále. Modrá šance byla upozaděna a prohlášena za podklad k diskusi poté, co z ní začali sociálnědemokratičtí vrabčáci vyzobávat rozinky. Po této zkušenosti bude ODS opatrná, aby vykládala všechny karty na stůl. S něčím pozitivním ale přijít bude muset i v mezidobí. Až na toho Husáka a Jakeše není v aktuálním inzerátu nic, co bychom už nevěděli a neslyšeli.

Aston
Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku