Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 5.8.2005
Svátek má Kristián
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: CzechTlach
 >NÁZOR: Odpověď Janovi Bartoňovi
 >SPOLEČNOST: Mediální divadlo s obuškem
 >SVĚT: Pan doktor to ví
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - rock´n roll
 >PRÁVO: Jirka I. Sjednotitel
 >POLEMIKA: Reakce na stanovisko ČHV k CzechTeku 2005
 >POLITICKÝ CIRKUS: Chystá se parlamentní komise
 >DOPRAVA: A co na to právo, pane ministře?
 >POLEMIKA: Atomový optimismus - Ivan Brezina argumentuje od věci
 >PSÍ PŘÍHODY: Irando Lotrando
 >SVĚT: Epidemiolog, který zachránil přes milion životů
 >UMĚNÍ: Všechny podoby světa
 >ZOO PRAHA: Otevření expozice lemurů kata a kotulů
 >PENÍZE.CZ: Krach penzijního fondu – nesmysl, nebo realita?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
5.8. POLEMIKA: Atomový optimismus - Ivan Brezina argumentuje od věci
Vojtěch Kotecký

Ivan Brezina svůj zvyk kritizovat ekologické organizace snad úplně za cokoli dovedl k nové metě. Na Neviditelném psu (zde) podrobil přísné recenzi novou studii Hnutí DUHA o mezích atomového optimismu. Ale článek vyvolává vážné podezření, že recenzovanou publikaci nečetl.

Za prvé Brezina nadhazuje námitky, o kterých ale padesátistránkový text ve skutečnosti poměrně podrobně pojednává. Ostatně autor se sice tváří, jako by pojednával o studii, ovšem ve skutečnosti se věnuje pouze obsahu jedné ze čtyř hlavních kapitol. Za druhé kritický článek ani jednou z analýzy necituje. Výňatky, které uvádí, totiž nepocházejí z ní, nýbrž výhradně ze stručné tiskové zprávy, jež vydání anoncovala. A především: polemizuje s něčím úplně jiným, než co je obsahem studie.

Obsah studie

Co tedy jejím obsahem je? Někteří politici propagují názor, že by uhlí a ropu měly prostě nahradit atomové reaktory, respektive vodík vyráběný s pomocí nukleární energie.

Studie Hnutí DUHA proto měla do diskuse o perspektivách jaderné energetiky vnést trochu střízlivosti. Samozřejmě lze vést debaty, zda postavit dva, tři, pět, deset nových reaktorů - nebo zda atomovou energetiku postupně utlumit. Fajn, položme na stůl argumenty pro a proti a pojďme je posuzovat. Jenomže koncepce přechodu z fosilních paliv na atomové reaktory je kvalitativně úplně jiné téma. Naráží na podstatné technické, ekonomické i geopolitické překážky. Analýza je jednu po druhé rozebírá.

Nepolemizuje s energetickou koncepcí

Brezina však píše o něčem úplně jiném: "'Studie' vznikla jako oponentura záměru ministerstva průmyslu a obchodu aktualizovat Státní energetickou koncepci." Vůbec netuším, jak na tohle přišel. Nikde v textu se nic takového netvrdí. Ano, tisková zpráva Hnutí DUHA zmiňuje, že publikace vychází při příležitosti připravované aktualizace energetické koncepce. Vůbec s ní ovšem nepolemizuje - text studie se koncepcí dokonce ani nezabývá.

Naopak: dokonce výslovně říká, že se nechce pouštět do polemik o stavbě pár atomových bloků tady nebo onde.

Tématem studie totiž vůbec není rozhodnutí, zda nové reaktory budovat, nebo nikoli, nýbrž uvažování části politických špiček. Ovšemže "ani nová podoba Státní energetické koncepce přece nepředpokládá žádné ‚masivní' nahrazení fosilních paliv uranem", jak říká Brezina. Ti, kdo analýzu četli, také vědí, že vládní politice nic takového nepředhazuje. Jenomže někteří politici - například náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina (ČSSD) - se netají názorem, že budoucnost světové energetiky v přechodu z uhlí a ropy na uran spočívá. Státní koncepce k němu má učinit první krok.

Chybějící protiargumenty nechybí

Ivan Brezina studii také vytýká, že zapomněla na několik důležitých protiargumentů. Jenomže ona na ně nezapomněla. Kdyby si autor text přečetl, našel by v něm poměrně obsáhlou diskusi o projektu ITER (str. 24-25), množivých reaktorech (str. 23-24) či energetické politice Finska (str. 31-32), kterou po Hnutí DUHA požaduje. Stejně jako se zabývá technologickými šancemi a limity přepracování vyhořelého paliva, thoriových reaktorů nebo těžby uranu z mořské vody.

Prostě je někdy lepší si publikaci nejprve přečíst a potom teprve na ni nadávat.

Autor pracuje v Hnutí DUHA
Další články tohoto autora:
Vojtěch Kotecký

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku