Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 8.8.2005
Svátek má Soběslav
  Výběr z vydání
 >ANALÝZA: Technaři měli právo vstupu, ale ne vjezdu aneb Proč za to všechno stejně může Gross
 >POLITIKA: Techno a konzerva
 >ÚVAHA: Ty naše nevinné bité dětičky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Sin City
 >SPOLEČNOST: Havel se mýlí, když hájí technaře
 >MÉDIA: Vhodný Kolářův nástupce aneb Veřejnoprávní newspeakové Dada
 >PRÁVO: Bleskový soud nad spisovatelem J.B.
 >POLITICKÝ CIRKUS: Mráz přichází z Downing str. 10
 >FOTOREPORTÁŽ: Happening na Letné
 >MIMOCHODEM: Rodí se sloh
 >PSÍ PŘÍHODY: Fanynčin návrat
 >FEJETON: Láska až za hrob
 >MEJLEM: Dlouhé nože přec jen budou?
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 5.)
 >PENÍZE.CZ: Půjčku půjčkou nesplácejte

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Historie  
 
8.8. ÚVAHA: Ty naše nevinné bité dětičky
Václav Vlk

Na internetu se najde všechno. A máte-li kamarády, na mnohé vás upozorní. A tak mi přišel odkaz na píseň byvšího barda ostravského, jistého Nohavicu, který po vzoru mnoha umělců hbitě složil baladu o našich bitých dětech. A denní tisk ji hned uveřejnil i s internetovou adresou. Píseň je... no prostě taková, jaké tyto písně bývají. Tj. v první řadě blbá a v druhé řadě podlézavá politické objednávce. Z mé dlouhé paměti lovím například tu o Gagarinovi, co měl být zdráv a byl chudák spíš věčně v lihu, anebo třeba toho "chlapíka statečného" estébáckého. No a dneska jsem si poslechl Jarka Nohavicu, kterého jsem dodnes často a rád poslouchal. Jak se mi líbil ten aktuální song?

Ach Bóže! Bité děti, zvonící hrana, kydy na kydy, vykradený dávný básník i Kryl, i vlastní text o "bubínku". Tak to dopadá, když někdo stárne a věří víc virtuální realitě něž vlastnímu mozku.

Je pravda, že po té masáži, která běží na netu, kde jsou tisíce fotek z CzechTeku, by to chtělo nějak osvěžit jiným pohledem. Na techňáckých stránkách totiž chybí byť i jen jediný "nekorektní pohled", jediný byť maličký zásažek proti nějakému "hnusnému" policistovi . Zato je tam vidět plno kouře a hlavně po louce papíry, plastik pytlíky a bordel a bordel a čurbes a špína. Že v tom někdo nechytil žloutenku a nebo něco horšího, je div.

Přitom musím konstatovat, aby mi zase nevynadal vlastní syn, že nerozumím mládeži a nechápu, já, starý disident, dnešní boj za lidskou svobodu a že nezapomínám na své mládí. Přiznávám tedy, že ani já jsem v mladých letech rozhodně nepatřil k vzorné a uvědomělé mládeži a nenavštěvoval pouze povolené akce. Spíše, jaksi, naopak. Obdobu dnešních čír a dredů na dnešních mladých hlavách, našeho "havla", jsem nosil vzadu s takovou "dekou", že fakt bylo občas podivné, že se mi do ní nedali čmelíci. Však taky moje milovaná teta, když zkoukla moji tehdy šíleně "in" hlavu, pravila, že to zezadu vypadá jako "slepičí prdel". Dnes souhlasím, že vypadalo.

Ovšem tehdy to bylo něco. Abych nebyl napadán, že opovrhuji dnešními "slušivými oblečky" technařů a jiných mladých osob, konstatuji, že jsem jezdil na potlachy a různé polotajné koncerty a sleziny oblečen například do jezdeckých bot, nad nimi maskáčové kalhoty po wehrmachtu, bundičku do pasu původem z anglického válečného battledressu, kolem pasu americký originál plátěný opasek a na něm pověšený nůž. Na zádech "usárna", tedy bágl, který zbyl v Evropě po americké armádě a na horním límci se skvěl hrdě nápis "US" až se esenbáci mohli pos… Na hlavě sombréro. Ve městě pak jsme nosili oblečky… no, přečtěte si to v knížce "Stálo to za hovno a stejně byla sranda".

Když mne a mé kamarády v oblečku do přírody potkala na polní cestě mezi lesy již shora zmíněná tetička fungující zrovna coby vedoucí turistického tábora, věnovala mi dvě stovky - a to byly kolem roku 60 ňáký peníze. Jen když jsme přísahali, že do lesa, kde oni mají tábor, my určitě tábořit nepůjdeme. Možná se bála, že by mladí turisté z jejich oddílu dostali z pohledu na nás psotníček. Takoví jsme byli fešáci.

Také plně chápu, že se mladí technaři snaží jezdit na neoficielní a "tajné" srazy. Nejpitomější potlach, kterého jsem se zúčastnil byl uspořádán společně s redaktory Mladého světa a přesto, že jsme pak byli na fotce v Mlaďáku, bylo to tak blbé, že jsme přísahali, že už nikdy. Setkání, na jaké chce mladý člověk, není setkání který pořádá nějaká organizace . To bych chápal. Když se nás sešlo jednou asi pětset, esenbáci měli manévry snad tejden. Z čehož jsme pochopili, že v množství není vždycky síla, ale občas průser. To nějak nedochází technařům.

Ani honičky v lesích pořádané soudruhy esenbáky a milicionáři (dnes policisty takovými a onakými) na zvrhlou mládež mi nejsou neznámé. Rány pendrekem bolely určitě stejně jako dneska tonfou. Ale nikdy, nekecám, nikdy jsme neplakali a nechodili žalovat, že nás oškliví esenbáci honí po lese a vytahují z vlaků a už vůbec by jsme se silně nas..li - totiž namíchli, kdyby o nás někdo psal jako "o našich dětech". Děti mají být ve školce a to, co jsme chtěli být my, bylo naprosto něco jiného.

Dneska v tisku i v TV kvílí, jak se ubližuje té hodné, čistotné, vychované a ekologicky a vůbec antiglobalisticky a enviromentálně myslící mládeži, která nechce nic jiného než v lůně přírody tančit a poslouchat svoji milovanou muziku. A jsou přitom ti andělsky bílí a bezbranní mladí rušeni a mláceni tou hnusnou černou opancéřovanou policií. No, tak se podívejte na přiložených fotografiích, jak si chtěli technaři a jejich příznivci užít a jak si užili. Já jim to přeju, ale konstatuji, že při tom rozhodně nešlo o žádný boj za svobodu a lidská práva.

A jen jako maličkost můžete porovnat různá prohlášení různých činitelů, zda bývá či nebývá při těchto setkáních poškozen "travní porost". No a podle toho si můžete sami udělat obrázek o pravdivosti jejich dalších tvrzení. Na takhle zdupané louce neporoste ani příští rok nic. Jediná možnost, zaorat, uvláčet, zasít a nechat být. Ať si pak příroda poradí.

P.S. - Tyhle fotky jsem stáhl z netu, autora neznám a omlouvám se, že jsem jej předem nepožádal o souhlas. Ale vzhledem k zuřivosti diskuse myslím je dobře podívat se na ně co nejdřív. Přihlásit se může v redakci Psa. No ale kdyby se mu to nelíbilo, předpokládám, že při diskusi nebudeme ani házet kameny ani mávat tonfou.

P.P.S.- Netvrdím, že tohle jsou fotky z posledního CZECH TEKU. Ale z nějaké české technopárty určitě.

Obr. č. 1 - Jiří X. Doležal tvrdí, že technaři mají prý nejkrásnější holky. Platí to i tady, anebo by J.X.D. potřeboval brejle?
Obr.č. 2 - Doufám že to, co tryská, je moč. Jinak bych závistí zezelenal.
Obr.č.3 - Hlavně jde o to užít si v tanci a volné přírodě. Tihle dva si fakt užívají. Přejme jim to.
Další články tohoto autora:
Václav Vlk

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku