Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 11.8.2005
Svátek má Zuzana
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Zhovadilá potřeba
 >SVĚT: Svatá válka je čím dál tím jasnější
 >DLOUHÁ CESTA 10: Naši Češi - protinožci
 >POLITIKA: Peripetie populismu premiéra Paroubka
 >ÚVAHA: Na cestě svobody
 >POLITICKÝ CIRKUS: Kulturní volba
 >POLITIKA: Foxteriéři, ministři a jejich kultura
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Chvála špuntů
 >HISTORIE: Exilová "práce drobná", demonstrace a policie v L.A.
 >ÚVAHA: Ontologický aspekt CzekTeku
 >NÁZOR: Česká politika po Mlýnci
 >CHTIP: Společný boj proti teroristům Talibanu
 >PENÍZE.CZ: Daň z nemovitosti - plaťme víc a s úsměvem
 >EVROPA: Vstoupili jsme do Evropské unie, abychom ji rozložili?
 >ÚVAHA: Nejsme v pohodě a nevíme proč

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
11.8. SVĚT: Svatá válka je čím dál tím jasnější
Stanislav Reiniš

Někdy je třeba říci věci jasně, i když třeba nelítostně. Poslouchám, co říkají politici, co říkají zachránci lidstva, co říkají ti, co se považují za nejlepší mozky století. A citím v tom všem zmatek, popletenost, nedostatek porozumění. Místy také zlý úmysl, místy také hlásání názorů za peníze.

Snad jen někteří pacienti psychiatrických zařízení mohou dnes pochybovat o tom, že světový boj, tedy „svatá válka“ islamu proti civilizaci se neodvratně rozhořívá. My jsme to nevzali vážně, skoro nikdo to nevzal vážně, a teď se divíme. Jen porážka tzv. terorismu v Iráku a v Afghánistánu zpomalila začátek této války. Nazývá se to terorismus, ale to slovo je jen zástěrka pravého stavu. Jsou to muslimové, proč to tutlat. A tak se podivuji těm, kdo ještě dnes tvrdí, že USA bojují o naftu a o nic jiného, a že to je imperialistická válka o ovládnutí světa. Válka o ovládnutí světa to je, ale o ovládnutí světa mullahy a rozumbrady v turbanech.

Uvědomme si, že v minulém století USA pomohly vyhrát dvě světové války, že do těchto válek vstoupily až tehdy, když si demokratické země stály na prohru, a že bez USA by k tého prohře nezbytně došlo. I dnes stojí USA v čele boje a svět jim za to nadává.

Kvůli Iráku a Afgánistánu se dnes mnozí rozčilují, že se tam nenašly zbraně hromadného ničení a že Bush není dost inteligentní. O to přece nejde. To hlavní se jaksi opomíjí: že to není západní civilizace, která chce válčit, že je to učení Mohameda a jeho výroky, obsažené v Koránu, které se v ústech jeho vyznavačů rozeznívají jak válečná polnice. Vyvolávají se hesla, že nemuslimové jsou všichni nevěřící psi a pobíjet je je zbožným činem. Za smrt nemuslimů se i jezdí lidé modlit do Mekky.

O pobíjení také moc nejde. Jde hlavně o psychologii strachu a beznaděje, o zbožné přání nemuslimů vyhnout se tomuto konfliktu a náhodným vraždám tím, že budeme hodní a poslušní. Je to válka nervů a záleží jen na tom, kdo se bude víc strachovat než ten druhý, kdo dá přednost okamžitému pocitu bezpečí, které je stejně jen velmi pochybné a zitra se může změnit v pohromu. Nepochybuji o tom, že se opět objeví Daladierové, kteří budou tvrdit, že přinesou Evropě nebo světu mír pro tuto generaci a že předejdou katastrofě. Nepochybuji o tom, že pacifisté a mírotvorci budou řadit průvody nevinných obětí příštích nastražených bomb a ubezpečovat je v iluzi, že tvoří dějiny a že mír bude zajištěn, vezme-li lid zachování míru do svých rukou.

To je jeden scénář.

Druhá možnost je stejně nelíbezná, obávám se jí stejně a moje obavy jsou velmi oprávněné. Je to to, že se nelítostné metody Islamu, jeho středověké krutosti a bezohlednost přenesou i do našeho světa a že se i my staneme brutálními vrahy nevinných, že slepá chtivost smrti, o které oni mluví, se přenese i do našeho myšlení a západní civilizace sama sebe zdegraduje. Možné to je a muslimové svými činy tuto možnost přivolávají. Jen tak mohou zničit naši civilizaci.

Zatím nám zbývá jedno. Nebát se a neustupovat, a mít na mysli to, že se bráníme. Naše civilizace je dnes založena na náboženství jen málo a jen zaslepený fanatik nás může považovat za boží bojovníky. Jde nám o něco jiného: udržet tento svět, aby se rozvíjel k rozumu.


Další články tohoto autora:
Stanislav Reiniš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku