Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 11.8.2005
Svátek má Zuzana
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Zhovadilá potřeba
 >SVĚT: Svatá válka je čím dál tím jasnější
 >DLOUHÁ CESTA 10: Naši Češi - protinožci
 >POLITIKA: Peripetie populismu premiéra Paroubka
 >ÚVAHA: Na cestě svobody
 >POLITICKÝ CIRKUS: Kulturní volba
 >POLITIKA: Foxteriéři, ministři a jejich kultura
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Chvála špuntů
 >HISTORIE: Exilová "práce drobná", demonstrace a policie v L.A.
 >ÚVAHA: Ontologický aspekt CzekTeku
 >NÁZOR: Česká politika po Mlýnci
 >CHTIP: Společný boj proti teroristům Talibanu
 >PENÍZE.CZ: Daň z nemovitosti - plaťme víc a s úsměvem
 >EVROPA: Vstoupili jsme do Evropské unie, abychom ji rozložili?
 >ÚVAHA: Nejsme v pohodě a nevíme proč

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
11.8. NÁZOR: Česká politika po Mlýnci
Lukáš Jelínek

V sobotu na Letnou nepřišlo na 30 000 lidí a vláda při demonstraci nepadla, jak čekali někteří její pořadatelé. Události následující po technoparty v Mlýnci přesto dokonale rozčísly tuzemskou společenskou elitu. Mnozí to dokonce popisují jako svár dobra a zla. Leč tvrdit, že se tím zpřehlednilo politické spektrum, by bylo zavádějící.

Když se porozhlédneme mezi nestranickými celebritami, jež se stačily k CzechTeku v uplynulém týdnu vyjádřit, stojí proti sobě ti, pro něž je stěžejní instinkt, srdce, cit (např. dramatik Havel, písničkář Nohavica, režisér Renč), a ti, které jejich profese nutí uchovávat si chladnou hlavu (např. advokát Sokol, politologové Doležal a Pehe, sociolog Keller). Zároveň se nám rozdělila veřejnost na obhájce pravidel a pořádku a na hlasatele svobody a volnosti. První míní, že klíčové je dodržovat zákony, respektovat státní moc a chránit soukromý majetek, druzí razí právo na protest, nespoutanost, anarchii. Promenádují před námi obnažené povahy, charaktery, vlastnosti. Ne vždy je to příjemné, občas přicházíme o iluze a vstupujeme do konfliktů i s důvěrnými přáteli – ale budiž. Existují zkrátka témata, která štěpí generace, rodiny, sociální vrstvy i politické proudy.

Co ale „technodebata“ provede s českou politikou, jež se mílovými kroky blíží k parlamentním volbám 2006? Kdo získává a kdo ztrácí? Hýbe se koaliční potenciál stran?

Nejtěžší to mají konzervativci. Namíchat vydatný koktejl ze vzývání tradičních hodnot, kritiky zvrhlé moderny a odsuzování tvrdého zásahu policejních jednotek hned tak někdo nedokáže. Občansko demokratický šéf Senátu se dožaduje přísného zákona, stínový ministr vnitra to samé odmítá. Čestný předseda ODS se o baťůžkáře, snowbordisty a „multikulturalisty“ otírá a jedním dechem se jim vlichocuje. Kdo ví, zda-li ne proto, aby neutralizoval pachuť po nedávném názorovém splynutí s extrémní pravici. ODS v neposlední řadě jakoby zapomínala, že obyvatelstvo menších měst a vesnic si konzervativní, bohabojný životní styl představuje jinak než jako dunící aparatury u rybníka a zplundrované lesy kolem.

Špičky KDU-ČSL rozumně mlčí. Pilné nadbíhání Topolánkovi by jim tentokrát popularitu na venkově nezískalo. Tak se alespoň přidaly k volání ODS po politickém jednání na vrcholné úrovni. Jako kdyby právě ono mohlo poručit větru, dešti či živlu zvanému technaři. Mlčí i komunisté. Anebo že by v tichosti chystali vlastní strategii pro případ, že by v některé z budoucích vlád musel podobnou lapálii řešit třeba ministr vnitra Grebeníček? Liberální Unie svobody už po několikáté vsadila na rozvahu před laciným sbíráním politických bodů. Potřebu policejního zákroku nezpochybnila, excesy odsoudila a ústy ministra obrany nabídla lokalitu pro příští technoparty. Škoda, že to nešlo již vloni…

Sociální demokraté vnímají odpovědnost hlavní vládnoucí strany. Holub na střeše v podobě hlasů mladých nezávislých voličů je slabší motivace než přízeň těch, kteří chtějí vládu, která vládne a nenechá se vydírat. A pakliže ukáže, že pádnou ruku umí použít i proti pachatelům nezákonností v ozbrojených silách, může vyjít z aktuálního dění se ctí. CzechTek se navíc postaral o v Lidovém domě nezvyklý úkaz: na jedné lodi se ocitla Petra Buzková a Miloš Zeman. Ministryně školství jako jedna z mála v ČSSD povytáhla obočí nad postupem těžkooděnců a expředseda z Vysočiny rovnou vzkázal, že je ze zásahu rozpačitý. A trefně dodal, že mnohem lépe by jej snášel, kdyby byla policie takto razantní při srazech skinheadů.

Jestli je někdo s to lovit mezi demonstranty voliče, jsou to Zelení. Pro bezohledné technaře sice nejsou ideálním šálkem čaje, přesto tendence k revoltě a odporu vůči bílým límečkům a plastovým štítům jim je společná. Tím spíš by bylo pikantní, pokud by za techno rytmů usedli do sněmovních lavic. Coby nejbližší spojence je tam totiž už léta vyhlíží ČSSD.

(Ve zkrácené verzi vyšlo v deníku Právo 9.8.2005)
Další články tohoto autora:
Lukáš Jelínek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku