Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 10.8.2005
Svátek má Vavřinec
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Vstoupili jsme do Evropské unie, abychom ji rozložili?
 >ÚVAHA: Nejsme v pohodě a nevíme proč
 >PRÁVO: Právní úprava divokých technoparty v Británii
 >SPOLEČNOST: Hledání české kuchyně
 >GLOSA: Ministerstvo jako lízátko
 >POLITICKÝ CIRKUS: Hledání zákona
 >FEJETON: Tajemství sklepů
 >Z HISTORIE MEDICÍNY: Pozoruhodná profesní dráha Simona P. Hullihena
 >MEJLEM: Nerespektování zákonů
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 6.)
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (14)
 >ZOO PRAHA: Shamanic Orchestra
 >PENÍZE.CZ: Pojistné podmínky: auto, domácnost a smrt pod lupou
 >EVROPA: Pan Euro a jeho smrt
 >DLOUHÁ CESTA 9: Z pouště pryč k opačnému břehu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
10.8. GLOSA: Ministerstvo jako lízátko
Zdeněk Holásek

Že je sociálnědemokratický výběr ministrů jako výběr pouťových lízátek, kde prvotním kritériem je uspokojit kamarády a kamarády kamarádů, není žádná novinka. Předváděla to v minulosti i ODS, byť ne v tak drastické podobě, a US v tomto sportu provozuje středisko vrcholového nepotismu, ale taškařice kolem nového ministra kultury je opravdu zábavná.

Nejprve je osloven Vladimír Darjanin. Ale to se – jak neočekávané – okamžitě ozvou filmaři v čele s Janem Hřebejkem, notorickým to obhájcem zájmů filmařských lobby jak v celém resortu kultury obecně, tak ve vztahu k ČT zvláště, a známý buldozer Paroubek přehodí veksle, nechá mediálně vyšumět ambice pytlíkovitého F.R. Čecha a vytasí se se zbrusu novým kandidátem Vítězslavem Jandákem. Ať již si myslíme o Jandákovi jako herci cokoliv, není to podstatné, protože prostřední herec může být výborným politikem, jak o tom svědčí nečetné světlé příklady z nedávných světových dějin. Ale zajímavé na tom je, že osoba tohoto nijak výrazného herce nevzbudila ve zjitřených a tolik citlivých kulturních kruzích reakci téměř žádnou. Je to tím, že je tak výraznou, všemi akceptovatelnou osobností, anebo má nějaké zvláštní charisma, kterým neutralizuje kritiky? Ani jedno, ani druhé. Je to spíše tak, že Jandák je přátelský chasník, který je se všemi z kulturních kruhů zadobře, je hercem, takže bude mít pochopení pro ničím, ale skutečně ničím neodůvodněnou státní podporu filmového řemesla, zejména pak pro matadory zvyklé na pravidelné toky peněz na filmy (přičemž není důležité, že některé z nich jsou i vydařené). Jandák prostě bude držet basu a to se líbí. Dajranin naopak takovou jistotu neskýtá ani náhodou, protože jde spíše o kulturního manažera než o cokoli jiného. Mohl by přece uvažovat racionálně a to je vlastnost v kultuře téměř nežádoucí.

Když umělci citlivě reagují na vybírané osoby v exekutivě, měl by Paroubek zbystřit a udělat nejlépe pravý opak, než jak si umělci - držící takzvaně palce na tepu doby a především provozující zčásti byznys za peníze daňových poplatníků - představují. A to i kdyby to podepsal tak dobrý filmař, jakým je režisér Krejčík. A když ke kandidátovi nemají žádných výhrad, měl by na něho Paroubek tuplem zapomenout.


Další články tohoto autora:
Zdeněk Holásek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku