Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 11.8.2005
Svátek má Zuzana
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Zhovadilá potřeba
 >SVĚT: Svatá válka je čím dál tím jasnější
 >DLOUHÁ CESTA 10: Naši Češi - protinožci
 >POLITIKA: Peripetie populismu premiéra Paroubka
 >ÚVAHA: Na cestě svobody
 >POLITICKÝ CIRKUS: Kulturní volba
 >POLITIKA: Foxteriéři, ministři a jejich kultura
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Chvála špuntů
 >HISTORIE: Exilová "práce drobná", demonstrace a policie v L.A.
 >ÚVAHA: Ontologický aspekt CzekTeku
 >NÁZOR: Česká politika po Mlýnci
 >CHTIP: Společný boj proti teroristům Talibanu
 >PENÍZE.CZ: Daň z nemovitosti - plaťme víc a s úsměvem
 >EVROPA: Vstoupili jsme do Evropské unie, abychom ji rozložili?
 >ÚVAHA: Nejsme v pohodě a nevíme proč

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
11.8. POLITICKÝ CIRKUS: Kulturní volba
Ondřej Neff

K Vladimírovi Darjaninovi přibyl jako další kandidát na post ministra kultury herec Vítězslav Jandák. Premiér Paroubek o něm bude přemýšlet a ve středu mu v přemýšlení pomohou umělci, s nimiž se setká.
Vítězslav Jandák má z hlediska premiéra nepochybně jednu přednost. Málokdo bude Jandáka podezírat, že má cokoli společného s tím, co se obecně pokládá za kulturu. Zato povinnost být populární splňuje mírou vrchovatou. Je populární všude, kam přijde a dělá to celý život. Hercem se stal, protože se nedostal z rodinných důvodů na práva a na politiku se vrhnul, protože ho k tomu vedl vnitřní přetlak.
Lze odhadnout Paroubkovu motivaci, proč sáhl po muži, jakým je Jandák. Potřebuje nadmýchat do svého balónu co možno nejvíc plynu, který se nazývá popularita, ber kde ber, termín voleb se blíží a preference sice stoupají, ale jejich vzestupná křivka se nemusí protnout s datem voleb v nejpříznivějším bodě. Jandák slibuje, že se vyrovná s církvemi, vyřeší financování památek a pohne se zákonem o kinematografii. To by byl tvrdý trojoříšek k rozlousknutí pro celé volební období. Pro tento zbytkový stav jsou to pouhá slova. Zatímco se pan Darjanin dá odhadnout jako muž, který by patřil k rodu ministrů neviditelných, Jandák by byl přinejmenším ministr hlučně slyšitelný. Takového by mohl Paroubek potřebovat. Do kultury se moc nepoplete, zato s ním bude sranda. To volič ocení. Paroubek by mohl ještě sáhnout po Ringo Čechovi. S ním by taky byla sranda, ale bylo by jí moc a navíc by hrozilo nebezpečí, že by mohla být i chytrá.
Takže to bude asi Jandák. Ještě by se dalo i ministerstvo přejmenovat. Jmenovalo by se ministerstvo zábavy.

Hezký nápad
Myslel jsem to žertem, když jsem zde v pondělí psal o Hypernově v souvislosti s antikonzumními a alternativními demonstracemi v Praze na Letné - že tam chybí jako sponsor a Petr Novotný jako další duchovní vůdce vedle Haliny Pawlovské. Život běží tryskem vpřed přinejmenším stejně rychle, jako fantazie humoristova. Na webové stránce Policejnistat.cz (policejním státem je míněna Česká republika, v níž se prezident zastává lidí tlukoucích policisty basebalovými pálkami, pozn.aut.) je výzva obchodní firmy Datart. Řetězec prosí o zaslání fotografií z akce, tyto pak budou vystaveny v 16 prodejnách po celé republice. Těšme se na tuto výstavu. Z akce existuje obrovské množství fotografického materiálu. Jsou to fotografie zhruba dvou druhů. Jeden vidíme na webových stránkách serveru Policejnistat, druhý na stránkách webu Anti_CzechTek.cz. Jaképak asi snímky vyberou v Datartu a vystaví pro potěchu konzumentů, zájemců o spotřební elektroniku? Soudě z toho, že výzvu zveřejnil Policejnistat.cz, pravděpodobně to bude ten první druh fotografií, zobrazující masakr nevinných dítek. Pokud to tak bude, Datart udělá šikovný tah. Okruh čtenářů Anti-CzechTek.cz mu nemá co nabídnout. Zato mezi čtenáři serveru Policejnistat.cz by výzva mohla mít náležitou odezvu. Bylo by dobré, kdyby se protagonisté techna náležitě Datartu odvděčili za jeho podporu. Nabízím hezký nápad: což třeba uspořádat v největší prodejně Datartu takovou malou, pěknou technopatry pro pět set až tisíc tančících dětí?


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku