Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 15.8.2005
Svátek má Hana
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Bude opět socialistická revoluce?
 >EVROPA: Zemědělská politika je hlavní ostudou EU
 >POLITIKA: Sobotkovi lidé
 >SPOLEČNOST: Paroubek si oddychl, hrozí nám teroristé
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Případ zapomenutého oslavence
 >SPOLEČNOST: Stát se neomlouvá, protože nemusí
 >SVĚT: Pozor na silácké recepty
 >POLITICKÝ CIRKUS: Nerovnováha mazanosti
 >MÉDIA: Tisící první lež MF Dnes
 >FEJETON: Socialisté nejsou tančící děti, ale nebezpeční lidé
 >PSÍ PŘÍHODY: Neříkejte, že jste nebyli varováni
 >NÁZOR: Jednoduché pravdy pana Pence
 >HISTORIE: Je možné společenství národů?
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 8.)
 >PENÍZE.CZ: Zrušení účtu zdarma? Ne tak docela

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
15.8. PENÍZE.CZ: Zrušení účtu zdarma? Ne tak docela
Dana Chytilová

Konto vám zruší "zadarmo" v těchto bankách: Bawag, Komerční banka, Citibank, Živnostenská banka, HVB bank, Česká spořitelna, GE Money Bank a Raiffeisenbank. Na kolik vás však takovéto zadarmo vyjde? Většinou zaplatíte za zrušení trvalého příkazu, inkasa, SIPO, a to nemalou částku pohybující se nejčastěji mezi 30 až 50 Kč za jeden příkaz podaný na pobočce. V případě zadání prostřednictvím přímého bankovnictví je situace daleko příznivější, nemusí stát vůbec nic nebo se zpravidla vejde do desetikoruny. Rozloučení se s účtem vás tedy může ale nemusí vyjít draho.

S internetem zdarma?

Výjimkou je Komerční banka. Tento zrádný poplatek neúčtuje už rok a půl, rozhodně na tom ale netratí. Na jednociferné poplatky zapomeňte. Zrušení trvalého příkazu vás i v rámci jeho zadání prostřednictvím telebankingu bude stát 30 Kč a internetbankingem 20 Kč. Zato například České spořitelna po vás při odchodu nebude chtít vůbec nic ani za zrušení příkazů na pobočkách.

Přehled poplatků za zrušení účtu v jednotlivých bankách

Banka

Předchozí poplatek v Kč

Současný poplatek v Kč

Datum změny

Bawag

0

0

---

Komerční banka

250

0

únor 2004

Citibank

150

0

březen 2004

Živnostenská banka

100

0

březen 2004

HVB Bank

400

0

květen 2005

Česká spořitelna

300 / 400 *

0

srpen 2005

GE Money Bank

200

0

srpen 2005

Raiffeisenbank

300

0

srpen 2005

eBanka

200

200**

---

ČSOB

200 / 250 /400 *

200 / 250 /400 *

---

Poštovní spořitelna

200

200

---

Volksbank

250

250

---

Zdroj dat: banky
Poznámka:
* - poplatek se liší podle typu konta,
** - v ceně jsou zahrnuty veškeré poplatky spojené s rušením účtu

S podobným přístupem se ovšem můžete setkat i u těch bank, které ještě poplatek za zrušení účtu vyžadují. V současnosti jsou to tyto 4 banky: eBanka, ČSOB, Poštovní spořitelna a Volksbank. To znamená, že kromě samotného poplatku vám může být účtováno ještě rušení trvalých příkazů, inkas a SIPO. Ale taky nemusí. Toho je dokladem eBanka, v jejichž 200 Kč jsou zahrnuty veškeré poplatky. Zbylé bankovní domy vám naúčtují i zrušení trvalých příkazů,...

Nulové poplatky nevedeme

Žádná z těchto čtyř bank zatím neplánuje odstranění tohoto poplatku. Volksbank však uvažuje o možnosti takzvaného "časového rozlišení". Znamenalo by to, že pokud byste rušili účet před uplynutím určité lhůty, poplatku byste se nevyhnuli. Po jejím uplynutí byste byli od platby osvobozeni.

Zpoplatnění příkazů se tedy liší banka od banky. Ale jak je to s rušením dalších služeb, jako je například platební karta, přímé bankovnictví nebo kontokorent? Ty bývají skutečně zdarma nebo zahrnuty v ceně poplatku. Bohužel výjimku lze najít, a to v případě Poštovní spořitelny, která si za zrušení kontokorentu účtuje stokorunu. Ještě loni jste se také v České spořitelně, HVB Bank a v Raiffeisenbank nevyhnuli poplatku za zrušení internetového bankovnictví, a přišli tak o 100 Kč až 200 Kč.

Poplatky za zrušení trvalého příkazu / inkasa / SIPO (v Kč) při zrušení konta

Banka

na pobočce

přímé bankovnictví

Bawag

30

nelze rušit přes přímé bankovnictví

Komerční banka

30

20

Citibank

40

0 (internet), 9 (telefon)

Živnostenská banka

30

0 nebo 15 podle typu konta

HVB Bank

50

0

Česká spořitelna

neúčtuje

neúčtuje

GE Money Bank

30

0

Raiffeisenbank

30

0 (internet), 10 (telefon)

eBanka

neúčtuje

neúčtuje

ČSOB

40

6

Poštovní spořitelna

20

3 nebo 2 podle typu konta

Volksbank

30

0

Zdroj dat: banky

Prázdninové zlevňování...

Z tabulky vidíte, že od srpna máte nově možnost vystoupit zdarma ze tří bank: České spořitelny, GE Money Bank a z Raiffeisenbank. Ono zdarma platí jen u ČS, u zbylých dvou bank vydáte 30 Kč za zrušení trvalého příkazu, inkasa, SIPO na pobočce nebo 10 Kč při použití telefonu v případě RB.

Vynulování poplatku za zrušení účtu však není jediný krok ke zlevňování. Společně s ním tyto banky rušily či zlevňovaly i jiné poplatky. Česká Spořitelna zrušila například poplatek za deaktivaci vkladní knížky, některé drobné administrativní poplatky a poplatek za ověření zůstatku na účtu v případě neoprávněné reklamace. Co to neoprávněná reklamace znamená? Představte si, že máte kreditní kartu a nesouhlasí podle vás výše zůstatku. Takže vznesete reklamaci. Banka předá vaši žádost příslušné karetní asociaci, a když ta po ověření zjistí, že zůstatek je správný a vy jste se zmýlili, naúčtuje vám banka poplatek 200 Kč. Tedy nyní už ne. Raiffeisenbank zlevnila zahraniční platby, GE Money Bank a Poštovní spořitelna snížily poplatek za výběr z bankomatu.

... a zdražování

Čím však banky tento pokles příjmů kompenzovaly? Jak Raiffeisenbank tak i GE Money Bank zdražily například podávání příkazů na svých pobočkách, první zmiňovaná zdražila i podávání příkazů přes internetové bankovnictví nebo zasílání výpisů z účtu.

Přivítali jste hromadné rušení poplatků za zrušení účtu? Nebo myslíte, že by se raději měly rušit nebo zlevňovat jiné běžnější poplatky? Sdělte nám
Další články tohoto autora:
Dana Chytilová

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku