Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 12.8.2005
Svátek má Klára
  Výběr z vydání
 >ANALÝZA: Bez zásahu mohl CzechTek dopadnout i mnohem hůř
 >IZRAEL: První krok. Nebo poslední?
 >POLITIKA: Klausův hradní kobereček
 >POLITIKA: Paroubkovo mediální harakiri
 >PRÁVO: Personální opatření ministra Němce
 >POLITICKÝ CIRKUS: Zapeklitá otázka
 >ÚVAHA: Jakou policii vlastně chceme?
 >POLEMIKA: Reakce na článek Právní úprava divokých technoparty v Británii
 >ÚVAHA: Vzpomínka na politruka Adámka
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 7.)
 >ZOO PRAHA: Otevření expozic Vodní svět a Opičí ostrovy
 >EKONOMIKA: Akciové trhy rostou
 >PENÍZE.CZ: Ví stát nejlíp, jaká cena je správná?
 >POLITIKA: Zhovadilá potřeba
 >SVĚT: Svatá válka je čím dál tím jasnější

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
12.8. POLITIKA: Paroubkovo mediální harakiri
Vít Blaha

Než se v neděli konala premiéra pořadu Moravec reloaded, přečetl jsem si na téma návratu VM na veřejnoprávní obrazovku spousty článků – od těch dětinsky oslavných až k těm méně nadšeným. Nejvíce se asi mi líbila kratičká poznámka v Reflexu (značka AHA).

Kupodivu nejzajímavější část diskuzního pořadu byla ta, která byla určena jen pro diváky ČT24 – od dob Oty Černého prosazovanou veřejnoprávní diskuzní selanku totiž narušil zástupce šéfredaktora Lidových novin Jaroslav Plesl, který komentátora Práva Pavla Vernera označil za blázna. Připadalo mi, že Plesl je v té chvíli jediný normální člověk ve studiu. Mezi mnoha perlami, které zástupce levicového deníku pronášel jako na běžícím páse, se mimořádně skvělo hodnocení Jiřího Paroubka jako člověka, který své jedinečné schopnosti mohl plně rozvinout až ve funkci předsedy vlády. Věty o maršálské holi, kterou má každý voják někde schovanou, zněly ve spojení s premiérem asi podobně přiléhavě jako když fotbaloví funkcionáři hovoří o definitivním vymýcení korupce v české extralize.

Opak je zcela zřejmým faktem. Na rozdíl od Miloše Zemana jsou všichni tři jeho následníci na postu sociálnědemokratického šéfa vlády – Vladimír Špidla, Stanislav Gross i Jiří Paroubek – obyčejní straničtí aparátčíci s mimořádnou schopností kličkování, pletichaření a politikaření, kteří se dějinnou shodou okolností a absencí skutečných politiků v ČSSD dostali o několik stranických příček výše, než měli. Proměnlivá je u nich jen doba, kdy jejich neschopnost vést efektivně republiku odhalí i žurnalisté z mainstreamových sdělovacích prostředků.

Současný předseda vlády, většinou novinářů velebený za mimořádnou schopnost práce se sdělovacími prostředky, si během posledních deseti dnů sám naběhl na pomyslné vidle. Série jeho neobvykle hloupých výroků kolem CzechTeku, jimiž si sám pod sebou řeže větev na níž sedí nejen on, ale i většina jeho spolustraníků, byla odstartována v pátek 29. července prohlášením o razanci s níž bude zakročeno a završena rozhovorem v BBC v pondělí 8. srpna večer. V něm nejenomže hodil přes palubu ministra Bublana, ale otevřeně potvrdil, že na veškeré své kroky a činy nahlíží pouze z hlediska pozdějších volebních preferencí.

Vít Blaha, www.angle.cz, blaha@angle.cz


Další články tohoto autora:
Vít Blaha

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku