Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 12.8.2005
Svátek má Klára
  Výběr z vydání
 >ANALÝZA: Bez zásahu mohl CzechTek dopadnout i mnohem hůř
 >IZRAEL: První krok. Nebo poslední?
 >POLITIKA: Klausův hradní kobereček
 >POLITIKA: Paroubkovo mediální harakiri
 >PRÁVO: Personální opatření ministra Němce
 >POLITICKÝ CIRKUS: Zapeklitá otázka
 >ÚVAHA: Jakou policii vlastně chceme?
 >POLEMIKA: Reakce na článek Právní úprava divokých technoparty v Británii
 >ÚVAHA: Vzpomínka na politruka Adámka
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 7.)
 >ZOO PRAHA: Otevření expozic Vodní svět a Opičí ostrovy
 >EKONOMIKA: Akciové trhy rostou
 >PENÍZE.CZ: Ví stát nejlíp, jaká cena je správná?
 >POLITIKA: Zhovadilá potřeba
 >SVĚT: Svatá válka je čím dál tím jasnější

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Pražský chodec  
 
12.8. ZOO PRAHA: Otevření expozic Vodní svět a Opičí ostrovy
Vít Kahle

Léto plné novinek v pražské zoo vrcholí tento víkend 13. – 14. 8.

Sobota 13. 8.

Den netopýrů a večerní procházka za hlasy netopýrů

Protože netopýři jsou „pány noci“ a noc souvisí s hvězdami, zúčastní se letošního ročníku i Česká astronomická společnost se svým programem. Již od 11:00 bude mít každý návštěvník v dolní části zoo možnost zdarma pozorovat velkými hvězdářskými dalekohledy Slunce za asistence odborníků z ČAS. Od 14:00 začnou v areálu zoo na několika stanovištích netopýří hry pro malé návštěvníky.

Na večer pak zoo ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR připravila večerní procházku za netopýry. Sraz zájemců bude ve 20:30 u hlavního vchodu do zoo, odkud průvodci odvedou zájemce na trasu. Zde se spolu s předními odborníky můžete zúčastnit odchytu netopýrů do sítí, zjistíte, jak zní hlas netopýra převedený detektorem do slyšitelné podoby a v našem přednáškovém sále si budete moci vyslechnout i zajímavou přednášku o netopýrech. Součástí večerního programu je také pozorování hvězdné oblohy hvězdářskými dalekohledy pod vedením pracovníků České astronomické společnosti a přednáška o noční obloze.

Vernisáž výstavy Česká příroda – Český les

Koná se ve 12 hodin ve vzdělávacím centru. Výstavu, kterou pořádá pražská zoo ve spolupráci s nakladatelstvím Baset a potrvá do 31.8., otevře RNDr. Libor Ambrozek, Ministr životního prostředí ČR.

Neděle 14. 8. 13.00

Otevření expozic Vodní svět a Opičí ostrovy

Je příznačné, že téměř přesně tři roky po ničivé povodni otvírá pražská zoo expozici s takovým názvem – Vodní svět. Projekt vznikl v dolní části zoo v souladu s aktualizovaným Generelem rozvoje a výstavby Zoo Praha po povodni 2002.

Koncept Vodního světa a Opičích ostrovů, jehož autorem je PhDr. Petr Fejk, ředitel Zoo Praha, počítá s takovým pojetím celého území, které podpoří přírodní ráz krajiny a zároveň nevyžaduje stavbu složitých a náročných ubikací či expozic.

Druhové složení zastoupených živočichů je voleno tak, aby se jednalo buď o druhy na vodu přímo vázané, nebo naopak o takové, pro které je voda přirozenou bariérou. Do první skupiny patří ptáci (plameňáci, pelikáni, vrubozobí) a savci (tapíři, kapybary, sitatungy). Druhá skupina je zastoupena opicemi (lemuři, chápani, guerézy a další), pro které zde budou vybudovány ostrovy a jejichž expozice budou sloužit v této části zoo jako sezónní. V jednotlivých expozicích dominují vodní plochy (celkem více než 300 m dlouhý vodní příkop), ubikace pro zvířata jsou řešeny jako jednoduché stavby "maskované" přírodními materiály. Součástí návštěvnického prostoru je také odpočinkové místo s občerstvením a 230 m dlouhá vyhlídková cesta z akátového dřeva.

Hosty, kteří přestřihnou pásku a zároveň obstarají hudební program, budou zpěváci Karel Černoch, Magda Malá a Pavel Vítek.

Slavnostní akt začne ve 13 hodin.

Ing. Vít Kahle
Tiskový mluvčí Zoo Praha

Vodní svět v Zoo PrahaDalší články tohoto autora:
Vít Kahle

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku