Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 12.8.2005
Svátek má Klára
  Výběr z vydání
 >ANALÝZA: Bez zásahu mohl CzechTek dopadnout i mnohem hůř
 >IZRAEL: První krok. Nebo poslední?
 >POLITIKA: Klausův hradní kobereček
 >POLITIKA: Paroubkovo mediální harakiri
 >PRÁVO: Personální opatření ministra Němce
 >POLITICKÝ CIRKUS: Zapeklitá otázka
 >ÚVAHA: Jakou policii vlastně chceme?
 >POLEMIKA: Reakce na článek Právní úprava divokých technoparty v Británii
 >ÚVAHA: Vzpomínka na politruka Adámka
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 7.)
 >ZOO PRAHA: Otevření expozic Vodní svět a Opičí ostrovy
 >EKONOMIKA: Akciové trhy rostou
 >PENÍZE.CZ: Ví stát nejlíp, jaká cena je správná?
 >POLITIKA: Zhovadilá potřeba
 >SVĚT: Svatá válka je čím dál tím jasnější

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
12.8. ANALÝZA: Bez zásahu mohl CzechTek dopadnout i mnohem hůř
Vojtěch Kment

ochrana a vsi
Dnešní článek navazuje volně na moji úvodní analýzu a je spíš obrázkový. Na katastrální mapě jsou barevně vyznačené pozemky různých majitelů a typů. Červeně ohraničené jsou pozemky firmy Italinvest, na něž jediné měli účastníci právo vstupu (nikoliv však vjezdu a konání akce typu a rozsahu CzechTek). Pozemek přiléhá prakticky těsně k dálničnímu tělesu. V místě "probrání" klesá terén několik metrů pod dálnici, na okrajích pozemku je v úrovni dálnice, nebo naopak i nad ní (aspoň tak to působí z videí, která jsem viděl).

Zapomeňme pro zbytek tohoto článku na hromady jiných zákonů a předpisů, které párty porušuje a soustřeďme se jen na dva aspekty věci.

Do mapy jsem navíc zanesl ochranné pásmo dálnice, které je 50m do výšky a 250 m do strany od osy přilehlého pásu - je to onen modrý průsvitný pruh (existuje pochopitelně i na opačné straně dálnice, ale není vyznačen). V tomto ochranném pásmu podléhá provozování světelných zdrojů a barevných ploch předem vydanému povolení (dle § 30, odst. 4 zák. 13/1997 Sb.). Důvodem zákona je, aby nedocházelo k oslnění nebo rozptylování pozornosti řidičů (zejména, ale nejen reklamními poutači).

Obr. 1 - ochranné pásmo dálnice a vzdálenost od nejbližších vsí

Technoparty žije hlavně o nocích, nedílnou součástí jsou flashe, stroboskopy a jiné zdroje světel velmi různé intenzity. Nedusá se za svitu svíček nebo baterek. Z tohoto pohledu je zvolený pozemek naprosto nevhodný, neboť z citovaného zákona mohli účastníci použít pro osvětlené sound systémy pouze onen malý zbývající trojúhelník vlevo nahoře. Odhadem max. 2 hektary plochy a na ty by se zaručeně nevešli.

Dalšími vynesenými hodnotami jsou vzdálenosti z pozemků se souhlasem k nejbližším vsím. V různých diskusních fórech se uvádí, jak jsou technaři citliví, neboť nejbližší obydlení jsou až za dvěma kopci atp. Mapy na těchto websajtech vždycky dole končí dálnicí. Nuže, není tomu tak. Do Mlýnce i do Újezda to je z krajů pozemků jen okolo půl kilometru a to na přímou viditelnost (domy Mlýnce i Újezda lze vidět na fotkách a videích samotných technařů). Uvedených 770 m vyjde jenom proto, že jsem zvolil zákonně teoretické místo, kde by sound systémy mohly operovat s ohledem na světelné efekty. Při rozjetém CzechTeku by se ve vsích kolem tedy nikdo opět nevyspal. Stížnosti na hluk byly i letos až ze samotné Přimdy, která je skutečně až za jedním kopcem za Újezdem dál (viz mapa).

Realita: byla především taková, že pozemek se souhlasem nebyl svolavatelem nijak vymezen. Takové vyznačení by zřejmě bylo prací pro geodeta v klidu aspoň na den. Toto se stalo párty nakonec i osudným, neboť sobotní zásah byl zdůvodněn pobytem a působením škod na cizích pozemcích.

Obr. 2 - Místo párty x pronajatá louka (ČT1, Události 4.8.)

Podotýkám, že ještě v sobotu dopoledne se účastníci mohli bez potíží usadit na pozemku se souhlasem. Na louku proniklo jen asi 5 tisíc osob a placu bylo všude na pronajatém pozemku dost. Teprve odpoledne toto místo obsadila policie a později začala účastníky odtud vytlačovat ven.

Zde se někdy objevuje názor, že policie měla účastníky pouze vytlačit na pozemek se souhlasem. Jenže jak, když nebyl vyznačen?

Další názor praví, že kdyby příjezdová cesta vpravo dole nebyla v pátek zatarasena, účastníci by přijeli tudy a zabydleli by se přirozeně na pozemku se souhlasem. Nevím, opět by se jen těžko orientovali, když pozemek nebyl vyznačen. Přirozenější je usadit se v klídku u lesa, nebo na palouku s rozhledem, než těsně u nevlídné dálnice.

Ve svém článku jsem napsal, že teoreticky, při dokonalé organizaci stylem sardinek, by se na ploše pronajatého pozemku 13,4 hektaru mohlo ubytovat a ještě se v rámci něho vlnit asi 15.000 osob. Loni v Boněňově byla však účast 20 tisíc a reálně obsazeno bylo nejméně 36 hektarů. Při obdobné návštěvě, stejné neorganizaci a rozptýlení se, by letos tedy technaři stejně pokryli celou louku, vlastník nevlastník. V roce 2003 u Kopidlna byla ale účast na CzechTeku dokonce 40 tisíc!

Zde se projevuje poněkud krátkozrakost občanů Újezda, když peticí, která nese znaky švédského syndromu (... část účastníků se usídlila v naší obci, kterou tímto téměř celou obléhá...), žádali Policii o průchod účastníků na louku. Pokud by Policie průchod a akci uvolnila, během pár dnů na ni mohlo najet několik desítek tisíc dupačů, kteří by se už nevešli ani na louku a pak by okolní vsi jako Újezd i Mlýnec neochránilo už vůbec nic!

Závěrem pochopitelné. Světelná a hudební šou těsně u dálnice (byť jen na pozemku se souhlasem) mohla snadno být příčinou vážných dopravních nehod. Ať již z důvodu havárie oslněného řidiče vozidla, nebo případy přebíhání dálnice. U dálnice sice je plot proti zvěři, ten však účastníci prolomili již v pátek, když bylo lze ještě předpokládat jejich relativní střízlivost. Přivést desetitisíce lidí k dálnici na akci, jejímž hlavním cílem je se masově odbourat, byl hodně velký nerozum svolavatele i vlastníka pozemku.

Trochu jiná věc je obtěžování hlukem okolních vsí dálničním provozem. Obě vsi by si dle mého soudu zasloužily odhlučňovací zábrany. To je ale věc naší společenské bezohlednosti jako takové.
Další články tohoto autora:
Vojtěch Kment

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku