Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 13.8.2005
Svátek má Alena
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: „Kulturní fronta“ pomáhá Paroubkovi s výběrem ministra
 >ÚVAHA: Paroubkovo divadélko
 >POLITIKA: Fronta vpravdě národní
 >SPOLEČNOST: Už je to tady!
 >POLITICKÝ CIRKUS: Co nedá ODS nacionalistům zadarmo?
 >BODYPAINTING: Potěcha pro oko
 >MOBY DICK: Pražská výzva
 >NÁZOR: Je cosi shnilého v naší policii, nebo snad i v justici?
 >ZÁBAVA: Test logického myšlení
 >NÁZOR: CzechTek a kolektivní vina
 >POVÍDKA: Starý kamarád
 >MEJLEM: Reakce na článek Techno a konzerva
 >NÁZOR: Pokud byla policie na Czechteku napadána, pak proto, že se nechovala jako policie
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (15)
 >EKONOMIKA: Silná koruna

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
13.8. POLITICKÝ CIRKUS: Co nedá ODS nacionalistům zadarmo?
Ondřej Neff

Předevčírem jsme zde referovali o schůzce šéfa ODS Mirka Topolánka s předsedkyní Národní strany Petrou Edelmannovou. Prostě - setkali se. Otázka, co je ODS víc, zda stranaobčanská nebo nacionální je zcela na místě, už vzhledem k vlídném vztahu Hradu k Národnímu sjednocení, které má zase vlídný vztah ke hnutí skinheads. To jsou fakta a legitimní otázky, nic víc.
Dnes přišlo toto prohlášení ODS, které dlužno citovat celé:

ODS se důrazně ohrazuje vůči spekulacím a dezinterpretacím uveřejněným v médiích ohledně schůzky předsedy ODS Mirka Topolánka a předsedkyně Národní strany Petry Edelmannové.
Znovu zdůrazňujeme, že tato schůzka byla čistě formální a uskutečnila se na žádost představitelů Národní strany. Zároveň byla schůzkou poslední.
V žádném případě se na ní nejednalo o jakékoli formě spolupráce obou politických stran, kterou vylučujeme. Pokud představitelé druhé strany vytvářejí virtuální realitu a hovoří o něčem jiném, považujeme jejich postup za neseriózní a velmi nekorektní.

Podrážděný tón tiskového sdělení ODS budí údiv, přinejmenším stejný, jaký pociťujeme nad tím, že Topolánek pokládal za užitečné jednat s Edelmannovou. Schůzka byla prý "formální". Co je to formální a co je neformální schůzka? To by mohl pan Topolánek vysvětlit. Neformální schůzkou obvykle rozumíme náhodné setkání, dejme tomu, na národní slavnosti na Řípu. Nebo při demonstraci proti Evropské ústavě. Tato schůzka se však konala v ústředí ODS na Jánském vršku. Spíš by se tedy hodilo slovo oficiální, neboť jednali - na vrcholné úrovni - dva předsedové legálních politických subjektů.
Stalo se to na žádost NS. Ani to není omluva nebo výmluva nebo vysvětlení. V České republice jsou stovky subjektů nejrůznějšího druhu. Jistě by si každý přál, aby byl oficiálně přijat na nejvyšší úrovni v ústředí ODS. Jiní nebyli, Národní strana byla. Proč? To by mohl Topolánek vysvětlit. Vysvětlení, že Edelmannová chtěla, by totiž naznačovalo, že pan Topolánek je hadr na holi. Jenže on není hadr na holi. On má gule, jak všichni víme. Že bylo poslední, to je konstatování legrační vzhledem k tomu, že se schůzka konala včera. Kdyby Topolánek stihnul ještě jednu, mohli bychom si myslet, že se chce rozvádět a s paní Edelmannovou má vážné úmysly.
V dalším odstavci ODS popírá, že jednala o jakékoli formě spolupráce. Tím ovšem usedá Národní straně na lopatu. Při vrcholných schůzkách politických subjektů se obvykle dělá zápis. Neřkuli magnetofonový záznam. Jestli Národní strana zveřejní zápis, z něhož vyplyne, že se o něčem takovém jednalo, pak Topolánkovi nezbude než se soudit anebo přiznat, že opětovně v této věci nepovažoval za nutné veřejnost informovat v plném rozsahu.
V zájmu plného informování veřejnosti je dobře zveřejnit i stanovisko Národní strany, jak je zaznamenal účastník schůzky Dušan Kučera a zveřejnil na webové stránce strany. Zde je dobře si všimnoutr zmínky, že Mirek Topolánek Národní stranu upozornil, že jí nedá „nic zadarmo“. Co jí dá za co? To by bylo dobré, kdyby vysvětlil buď Topolánek, nebo pan Kučera, nebo paní Edelmannová, nebo někdo jiný.

Zemská rada Národní strany se na svém včerejším zasedání, které následovalo po našem jednání s předsedou ODS, rozhodla dále nekomentovat setkání Edelmannová – Topolánek a na četné dotazy novinářů, zda potvrdíme či ne různé „zprávy z tisku“, nereagovat. Jakožto účastník tohoto jednání jsem oprávněn pouze konstatovat, že v třiceti minutách, které byly schůzce věnovány, došlo k vyjasnění pozic, představení NS a že se závěrem jednání a se stanovisky Mirka Topolánka, které zazněly v průběhu, jsme spokojeni.
Národní strana, jako každá jiná do voleb jdoucí, otevřela s ODS standardní a naprosto srozumitelné jednání. Chápeme současný postoj ODS, některé mediální výstupy a podotýkám, že Mirek Topolánek Národní stranu upozornil, že jí nedá „nic zadarmo“ a jeho snahou bude vymezování se i vůči nám. Ano, NS je pro ODS konkurencí, stahuje jistou část její voličské základny, ale to platí před volbami… Po volbách bude Národní strana jedním z mála možných partnerů ODS a jediným, který to dnes přiznává.
Vážíme si přijetí u předsedy ODS a věříme, že výsledky parlamentních voleb a následující dny povolební odpoví lépe než my, na otázky otevřené i skryté.

Pro ujasnění situace by bylo dobré, kdyby ODS zveřejnila agendu této schůzky na vrcholné úrovni. Jinak se jí těžko podaří rozptýlit podezření, že s Národní stranou něco peče.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku