Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 15.8.2005
Svátek má Hana
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Bude opět socialistická revoluce?
 >EVROPA: Zemědělská politika je hlavní ostudou EU
 >POLITIKA: Sobotkovi lidé
 >SPOLEČNOST: Paroubek si oddychl, hrozí nám teroristé
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Případ zapomenutého oslavence
 >SPOLEČNOST: Stát se neomlouvá, protože nemusí
 >SVĚT: Pozor na silácké recepty
 >POLITICKÝ CIRKUS: Nerovnováha mazanosti
 >MÉDIA: Tisící první lež MF Dnes
 >FEJETON: Socialisté nejsou tančící děti, ale nebezpeční lidé
 >PSÍ PŘÍHODY: Neříkejte, že jste nebyli varováni
 >NÁZOR: Jednoduché pravdy pana Pence
 >HISTORIE: Je možné společenství národů?
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 8.)
 >PENÍZE.CZ: Zrušení účtu zdarma? Ne tak docela

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
15.8. SPOLEČNOST: Stát se neomlouvá, protože nemusí
Václav Vlk, Jr.

Inspekce navrhla potrestat jednu oběť zapackaného zatýkání miliardáře. Policejní prezident rezignoval již dávno, těsně před odvoláním za dlouhou řadu průšvihů, v níž je případ Krejčíř chabou legráckou. Ten samý Krejčíř se nedávno u Vrchního soudu dozvěděl, že nedostane žádné odškodné za protiprávní vazbu. Stejně dopadne CzechTek a jakýkoliv poškozený včetně majitelů zničených pozemků. Trest nepřichází, ať je poškozen kdokoliv.

Všimněme si, že scénář všech pochybení represivních složek je stále stejný. Průšvih a nic. Novináři se ptají, Langr nebo jiný stínový odborník láteří, přihlouplá policejní mluvčí pak dokola blábolí nesmysl, že se nic nestalo, oslovení právníci vyvozují závěry o náhradě škody a televizní reportéři - většinou ve svorném souznění s aktuálním mluvčím ministra spravedlnosti - hovoří o odškodnění morální újmy a možné omluvě. Už jste ale někdy viděli omluvu poškozeným zásahem státu, prosté „omlouváme se, byla to chyba, mrzí nás to“? Zaznamenali jste v médiích, koho odškodnili za nemateriální újmy, aby si za bezesné noci či šok mohl dát alespoň slušnou večeři? Víte, jak končí spory se státem? Vzpomínáte, kdo byl odškodněn? Ani policejní prezident si nevzpomene? Stínový ministr vnitra pan Langr? Mládežník Dimun? Asi to bude tím, že nechodí v Čechách k soudu, anebo je vývoj rozhodovací praxe v těchto případech prostě nezajímá. Nikdo nedostane nic.

On je důvod prostý, stát se neomlouvá, protože mu to žádný zákon neukládá, a soudy to státu také nenařídí, protože k tomu nemají pravomoc. Zdá se vám to jako naprosté šílenství? Opak je pravdou, je to tvrdá realita. Opakuji ješte jednou - české soudy nemají pravomoc stát za jeho chyby trestat!!! Nebudu zde unavovat právními podrobnostmi, snad jen, že základ tohoto postupu tkví dokonce v jednom z rozhodnutí Ústavního soudu, který pravil, že ochrana osobnosti je nemožná tam, kde má stát nad občanem navrch, tedy třeba v řízení trestním. Obecné soudy pak dovodily, že stát nelze žalovat na omluvu či odškodnění nemateriální újmy, neboť není žádný zákon, který by to umožňoval. Sice je zde možnost náhrady škody, ale to není totožné s omluvou za chyby. Tedy trest za poškozené zdraví a pošlapané sebevědomí, noční múry poškozených a nespravedlivě stíhaných, těch co jim neoprávněně odebrali dítě, majetek zablokovaný léty soudních sporů, nikdy nepříjde.

Podtrženo, sečteno: Policie (stát) se slušnosti nenaučí, protože nemusí, chyby nebude napravovat. Řešení je jen v rukou politiků. Pochopí aspoň teď, že systém je špatný? Nebo jim nedostatek kontroly vyhovuje a nedají soudům odpovídající pravomoc? A nebo půjdou již teď příkladem a omluví se a odškodní ty nejkřiklavější případy?
Další články tohoto autora:
Václav Vlk Jr.

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku