Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 12.8.2005
Svátek má Klára
  Výběr z vydání
 >ANALÝZA: Bez zásahu mohl CzechTek dopadnout i mnohem hůř
 >IZRAEL: První krok. Nebo poslední?
 >POLITIKA: Klausův hradní kobereček
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - zboží na lístky
 >POLITIKA: Paroubkovo mediální harakiri
 >PRÁVO: Personální opatření ministra Němce
 >POLITICKÝ CIRKUS: Zapeklitá otázka
 >ÚVAHA: Jakou policii vlastně chceme?
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart coby hlubina bezpečnosti
 >POLEMIKA: Reakce na článek Právní úprava divokých technoparty v Británii
 >ÚVAHA: Vzpomínka na politruka Adámka
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 7.)
 >ZOO PRAHA: Otevření expozic Vodní svět a Opičí ostrovy
 >EKONOMIKA: Akciové trhy rostou
 >PENÍZE.CZ: Ví stát nejlíp, jaká cena je správná?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
12.8. RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - zboží na lístky
Ondřej Neff

Zase je tu pátek, den, kdy vzpomínám na dobu svého dětství. Víte, že už brzy bude sté pokračování? Celý seriál je na mém serveru Hyena.

Lístkový systém zavedli u nás za protektorátu Němci. Byly to poukázky umožňující koupi určitého druhu zboží, tedy potravin, tabákových výrobků, ošacení. Chodilo to poštou, byly to barevné archy s trochu tuhého papíru. Takže třeba máslo - dejme tomu, že každý měl právo na půl kila másla na měsíc. Kdo chtěl máslo, musel v krámě předložit lístek, prodavač si ho vzal, nalepil na papír, vzal peníze (samozřejmě, že se muselo platit!) a vydal zboží. Nepohodlným osobám komunisté omezovali příděl lístků anebo jim je vůbec nedali - například "samozásobitelům", což byli v praxi zemědělci, kteří jim nechtěli odevzdat majetek a vstoupit do družstva.

S lístky se šmelilo, kšeftovalo, lístky se falšovaly a všelijak jinak se s nimi šeredilo, což je logické, bylo by nepřirozené, kdyby tomu bylo jinak. Na lístky byly i látky a snad i další průmyslové zboží. Maminka mě od lístků odháněla, protože se v rodinách vyprávěly hrůzostrašné historky o dětech, které si z archů vystříhaly panáčky a rodina pak neměla pořádně co jíst.
Lístkový systém vydržel, pokud se pamatuju, do "měnové reformy" v padesátých létech. Zvláštní pozornosti se těšily lístky na cigarety. S nimi se vesele kšeftovalo a zlaté časy měli nekuřáci - ti fasovali lístky na cigarety zrovna tak, jako kuřáci. Pamětníci nevzpomínají na lístky zcela ve zlém, protože je spojují s válkou, zavedli je Němci, ovšem za to, že vydržely ještě osm let po válce, za to mohou bezesporu už noví páni tehdejšího Československa.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku