Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 15.8.2005
Svátek má Hana
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Bude opět socialistická revoluce?
 >EVROPA: Zemědělská politika je hlavní ostudou EU
 >POLITIKA: Sobotkovi lidé
 >SPOLEČNOST: Paroubek si oddychl, hrozí nám teroristé
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Případ zapomenutého oslavence
 >SPOLEČNOST: Stát se neomlouvá, protože nemusí
 >SVĚT: Pozor na silácké recepty
 >POLITICKÝ CIRKUS: Nerovnováha mazanosti
 >MÉDIA: Tisící první lež MF Dnes
 >FEJETON: Socialisté nejsou tančící děti, ale nebezpeční lidé
 >PSÍ PŘÍHODY: Neříkejte, že jste nebyli varováni
 >NÁZOR: Jednoduché pravdy pana Pence
 >HISTORIE: Je možné společenství národů?
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 8.)
 >PENÍZE.CZ: Zrušení účtu zdarma? Ne tak docela

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
15.8. MÉDIA: Tisící první lež MF Dnes
Petr Štěpánek

Ani tisíckrát opakovaná lež není pravdou. O to více překvapuje, když seriozní noviny takovou lež tisknou po tisící první. V Mladé frontě Dnes (9. 8. 2005) se o to ve svém komentáři Sbohem, CzekTeku postaral Vladimír Vlasák, když se od oblíbeného lživého refrénu českých novinářů odpíchl ke své úvaze.

Vlasák píše: „Přehnaný zásah policie vytvořil legendu o bití našich dětí, srážka na louce u Tachova rozhoupala letní politickou scénu. Vzdáleně to připomíná dění kolem České televize, již se pokoušela ovládnout mediální falanga kolem ODS.“

Tumáš, čerte, kropáč! Ještě pět let poté opakuje renomovaný hudební publicista na stránkách nejčtenějších seriozních novin propagandistickou tezi, kterou nelze označit jinak než jako zlovolnou mystifikaci. Mohl by prosím Vladimír Vlasák, když už něco podobného bez mrknutí oka tluče do klávesnice svého počítače, své tvrzení doložit alespoň jedním jediným faktem?

Jaká falanga ODS chtěla ovládnout Českou televizi? A jak? Kdo tu údajnou falangu tvořil? A proč by ODS, pokud by chtěla Českou televizi ovládnout, s tím čekala na dobu, až bude v opozici? Proč to neuskutečnila, když byla u moci?

Pokud snad onu falangu měli tvořit členové Rady České televize nominovaní do rady na návrh poslaneckého klubu ODS, pak je třeba panu Vlasákovi po tisící prvé zopakovat, že v devítičlenném orgánu zasedali „za ODS“ tři lidé. Konkrétně předseda rady Miroslav Mareš, dvojnásobný doktor z Masarykovy univerzity, František Mikš, šéfredaktor renomovaného časopisu Revue politika (dříve Revue Proglas), a Jana Dědečková, občanská aktivistka z dob před i po Listopadu a v té době majitelka penzionu v Krkonoších, osoba s dlouhodobým zájmem o média a vše kolem nich. Členem ODS byla pouze Dědečková. Opravdu se Vladimír Vlasák domnívá, že tito lidé byli nástrojem někoho z ODS?

A koho? Tehdejšího předsedy občanských demokratů a dnešního prezidenta Václava Klause? Nebo snad grémia či výkonné rady ODS, které se rozhodly, že se zmocní veřejnoprávní televize? Kdy se tak stalo? A jakým usnesením?

O co členové Rady ČT už na přelomu let 2000 – 2001 usilovali? Přesně o to, o co se Česká televize po všech těch zbytečných otřesech pokouší i dnes. Zracionalizovat a zefektivnit provoz televize veřejné služby. Že odvolali špatného generálního ředitele Dušana Chmelíčka? To by musel po zevrubné analýze udělat každý jen trochu rozumně uvažující radní i dnes. Že ho nahradili Jiřím Hodačem? A proč by – proboha – novinář s jedenáctiletou praxí z vedoucích funkcí v BBC nemohl být ředitelem televize?

Možná s tím jsem únavný, že tuhle věc, kterou by mnozí asi raději odložili do zapomnění a nevraceli se k ní, protože je musí strašit ve třinácté komnatě jejich svědomí, nenechám spát a že se i po letech důsledně ohrazuji proti faulům, jako je ten Vlasákův. Ale proti zvůli a lžím se bojovat musí. Boj s lidskou hloupostí vyhrát sice nelze, ale vzdát se to nesmí.

Petr Štěpánek, 12. 8. 2005, www.petrstepanek.cz


Další články tohoto autora:
Petr Štěpánek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku