Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 17.8.2005
Svátek má Petra
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Sedm prezidentů a nová Evropa
 >POLITIKA: Paroubek si buduje kult
 >MÉDIA: Nejzajímavější pořad? Teleshopping!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Klady a zápory e-obchodu
 >SPOLEČNOST: Hovory o stavu české kultury
 >MÉDIA: Prima válka s Novou
 >POLITICKÝ CIRKUS: Veselá volba
 >KNIHA: Jak Silberstein potkal Synkowitze
 >GLOSA: Běda Čechům…?
 >PSÍ PŘÍHODY: Invazivní vítání
 >HISTORIE: Dvojí zklamání generála George Pattona
 >CHTIP: Objednávka pizzy
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (16)
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 9.)
 >PENÍZE.CZ: Absolventi bez práce aneb Dávky čerstvě po škole

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
17.8. MÉDIA: Prima válka s Novou
Petr Štěpánek

Středa večer – na Nově Podezření s Harrisonem Fordem, na Primě ve stejný čas 48 hodin v Paříži, pro změnu také s Harrisonem Fordem. I to je podoba probíhající války mezi našimi dvěma celoplošnými komerčními televizemi.

Kromě toho pokračují i jiné šarvátky. Ještě není zapomenuta ta okolo přirovnání Primy k trabantu z úst ředitele Novy Petra Dvořáka a následné reakce jeho jmenovce Martina, ředitele Primy, a už je tady další slovní poměřování. Tentokrát na titulních stránkách v Blesku (Válka o prasečinky – 9. 8. 2005, Nova vrací úder – 10. 8. 2005). Nejde o nic menšího než o hlavní hity podzimní komerční sezony, reality show Big Brother na Nově a Vyvolené na Primě. Prima spustila svoji show již tuto neděli. Nova kontruje přesunutím startu Velkého bratra na konec srpna. Doprovodné slovní půtky jsou docela zábavné.

Mluvčí Novy Veronika Šmítková: „S variantou, že Prima začne vysílat svou reality show od srpna, jsme počítali. Televize Nova má samozřejmě připraveno několik variant nasazení Big Brothera a o jeho startu budeme informovat na tiskové konferenci, která se koná tento pátek.“

Ředitel Primy Martin Dvořák: „Očekával jsem nějaké podobné impotentní vyjádření. Rozhodli jsme se jít hlavou proti zdi! Hlavu máme pořádně tvrdou a ta zeď je zase docela odrbaná.“

Moderátor nováckého Velkého bratra Leoš Mareš: „Originál je jenom jeden!“

Ponechme však stranou kolorit podobných mediálních přestřelek, jež jsou vítanou potravou bulvárního tisku – koneckonců jde o velké peníze –, a podívejme se na koexistenci Novy a Primy v toku času z vyšší perspektivy. Jejich soužití se na naší televizní scéně vyvíjelo a vztahy měnily.

Na počátku se Prima (Premiéra) snažila proti Nově ostře – leč zcela neúspěšně – vymezovat. Koncem devadesátých let naopak nastala fáze omezené spolupráce. Nyní jsme již několik měsíců opět svědky zostřujícího se konkurenčního boje. Zároveň dosud vždy platila nepřímá úměra – čím více se Prima vůči Nově vymezovala, tím horší byly její ekonomické výsledky. A naopak.

V minulém období „mírové“ koexistence, jež nastartovala Kateřina Fričová a v němž pak úspěšně pokračoval i Martin Dvořák, Prima akceptovala své postavení komerční „dvojky“ a šikovnou programovou politikou postupně přidávala procento k procentíčku. Dostala se tím z červených čísel. Jenže udržovat či zlepšovat pozici „dvacetiprocentní“ televize je řádově o úplně jiných nákladech než usilovat o postavení lídra televizního trhu. A je také rozdíl, jdete-li do rizika s dostatečným finančním zázemím či bez něj.

V zásadě proto existují tři možné varianty vývoje. Zaprvé: Risk se majitelům vyplatí, Prima se vymaní z postavení věčné „dvojky“. Zadruhé: Riziko je příliš velké, Prima na dlouhotrvající rovnocenné soupeření s Novou nemá dostatek peněz, může na tom i vykrvácet. Zatřetí: Nejde o dlouhodobý horizont, cílem je krátkodobý efekt, zboží je před prodejem třeba nablýskat.

Petr Štěpánek, 11. 8. 2005, www.petrstepanek.cz


Další články tohoto autora:
Petr Štěpánek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku