Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 15.8.2005
Svátek má Hana
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Bude opět socialistická revoluce?
 >EVROPA: Zemědělská politika je hlavní ostudou EU
 >POLITIKA: Sobotkovi lidé
 >SPOLEČNOST: Paroubek si oddychl, hrozí nám teroristé
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Případ zapomenutého oslavence
 >SPOLEČNOST: Stát se neomlouvá, protože nemusí
 >SVĚT: Pozor na silácké recepty
 >POLITICKÝ CIRKUS: Nerovnováha mazanosti
 >MÉDIA: Tisící první lež MF Dnes
 >FEJETON: Socialisté nejsou tančící děti, ale nebezpeční lidé
 >PSÍ PŘÍHODY: Neříkejte, že jste nebyli varováni
 >NÁZOR: Jednoduché pravdy pana Pence
 >HISTORIE: Je možné společenství národů?
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 8.)
 >PENÍZE.CZ: Zrušení účtu zdarma? Ne tak docela

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
15.8. POLITIKA: Sobotkovi lidé
Vít Blaha

První místopředseda vlády, ministr financí a přední sociální demokrat Mgr. Bohuslav Sobotka má smůlu na úředníky. Nejprve se v červnu zjistilo, že náměstek Ladislav Zelinka je podezřelý z podvodu při němž zmizelo z účtů ministerstva 46 milionů korun. Průšvih poněkud většího rozměru se pokusila Bublanova policie mediálně překrýt zatčením Radovana Krejčíře. Dopadlo to mírně jinak než si pánové z Lidového domu představovali, ale jedno jim upřít nelze - Krejčíř skutečně Zelinku upozadil.

V minulých dnech vyšlo najevo, že Pavel Žák - neřízená střela v roli likvidátora Fondu dětí a mládeže si počínal opravdu hodně nestandardně i na české poměry. Po sérii trestních oznámení z konce roku 2004 a začátku toho letošního, byl z funkce likvidátora odvolán Poslaneckou sněmovnou. Pan Žák se ale obratem stal generálním ředitelem státní akciové společnosti Stavocentral. Ministr financí Bohuslav Sobotka pod nějž Stavocentral spadá se o Žákově novém angažmá dozvěděl až od novinářů.

Prodej likvidovaného majetku pod cenou, prodej i přes zákaz Poslanecké sněmovny, pronájmy lukrativních budov za třetinové ceny a naposledy i prodej několikahektarového rekreačního areálu v Lanžhotě. Ten v roce 2001 ohodnotil odhadce na šest milionů. Pavel Žák jej prodal firmě na jejímž čele stojí Ondřej Dolínek bývalý ústřední tajemník Mladých sociálních demokratů za 620 tisíc korun. Zpráva nehovoří jestli na splátky, nebo to bylo zaplaceno najednou. Aby se případní budoucí scénaristé snažící se několikaletou likvidátorovu kariéru převést na stříbrné plátno nemuseli trápit s dramatickou koncovkou, vymyslel Žák pro státní úředníky další neřešitelný problém - vybral za svého obhájce advokáta Ondřeje Hanáka, který v minulých letech pracoval právě pro Fond dětí a mládeže. A dostal tím vyšetřování do patové situace:

"…´Za uvedený fond může být advokát zproštěn mlčenlivosti ministerstvem financí, za fyzickou osobu-likvidátora může advokáta zprostit povinnosti mlčenlivosti jen on samý - tedy likvidátor,´ uvedla mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. ´Jestliže věc, v níž advokát poskytoval právní pomoc likvidátorovi, souvisí s věcí, v níž poskytoval právní pomoc i fondu, a likvidátor ho povinnosti mlčenlivosti nezprostil, pak má advokát i nadále ve vztahu k orgánům činným v trestním řízení povinnost mlčenlivosti.´…"

A to neměl dělat!!! Naštval tím pana Sobotku tak, že ministr financí odmítl vyplatit Pavlu Žákovi odměnu, kterou si on sám už převedl z účtů a uschoval u notáře.

Vít Blaha, www.angle.cz, blaha@angle.cz


Další články tohoto autora:
Vít Blaha

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku