Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 15.8.2005
Svátek má Hana




  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Bude opět socialistická revoluce?
 >EVROPA: Zemědělská politika je hlavní ostudou EU
 >POLITIKA: Sobotkovi lidé
 >SPOLEČNOST: Paroubek si oddychl, hrozí nám teroristé
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Případ zapomenutého oslavence
 >SPOLEČNOST: Stát se neomlouvá, protože nemusí
 >SVĚT: Pozor na silácké recepty
 >POLITICKÝ CIRKUS: Nerovnováha mazanosti
 >MÉDIA: Tisící první lež MF Dnes
 >FEJETON: Socialisté nejsou tančící děti, ale nebezpeční lidé
 >PSÍ PŘÍHODY: Neříkejte, že jste nebyli varováni
 >NÁZOR: Jednoduché pravdy pana Pence
 >HISTORIE: Je možné společenství národů?
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 8.)
 >PENÍZE.CZ: Zrušení účtu zdarma? Ne tak docela

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
15.8. SPOLEČNOST: Paroubek si oddychl, hrozí nám teroristé
Jiří Wagner

Stovky mrtvých po pádu ultralehkého letadla v Praze na Staroměstském náměstí nebo v jeho okolí. Zatopené metro po mohutné explozi v tunelu metra procházejícím pod hladinou Vltavy. Stovky mrtvých návštěvníků při explozi ve sportovní hale. Tyto obrazy nepocházejí z katastrofického filmu a nejsou ani poplašnou zprávou. Tak údajně plánují islámští teroristé. Nikdo neví, jak daleko mají od těchto plánů k útoku.

Takto katastroficky začíná hlavní článek první stránky sobotního Práva nadepsaný palcovým titulkem Islámský terorismus ohrožuje i Prahu.

V článku samotném se dovídáme už jen spekulace a úvahy - k teroristické hrozbě se vyjadřuje rabín Sidon, náměstek primátora Blažek, ředitel protidrogové centrály Komorous, mluvčí Dopravních podniků Kuchařová, mluvčí BIS Jan Šubert, prostě každý, koho v době dovolených autor článku Pavel Blažek sehnal. Nic dalšího, kromě mnoha spekulací a možných scénářů, už v článku nenajdeme, nicméně na vyděšení veřejnosti to bohatě stačí. Žádný konkrétní údaj tu není - s výjimkou zmínky o údajném seznamu více než 100 osob "z prostředí islámského terorismu a narkomafie, které plánují útok na Prahu", jenž byl údajně předán všem(!) tajným službám.

Jak k tomuto seznamu pan Blažek přišel, redakce Práva - jistě z důvodu "utajení" - čtenářům nesdělila. Ale hlavně, že je to na první straně! Právo tedy předčilo všechny naše tajné agenty, kteří si teď jistě rvou vlasy nad svou slepotou: Pobíhá nám tady stovka teroristů a my nic netušíme!

Budiž, papír se jmény teroristů dostal redaktor Blažek patrně v zapadlé uličce od svého přísně utajovaného informátora, který přišel z temného průjezdu zahalen v plášť s límcem vysoko vyhrnutým a kloboukem hluboko do čela staženým. Vrazil panu redaktorovi seznam do ruky, tiše něco zamumlal a zmizel v příšeří blikotajících lamp...

Celý článek v Právu je taková fantasmagorie, že si ji deník mohl odpustit nebo nechat až na Apríla. Kdyby...

Kdyby deník v posledních měsících nevystupoval už čistě jako stranický list a čtenáři neměli často dojem, že články jsou psány na pokyn Lidového domu. Ostatně jestli předchůdce tohoto listu, Rudé právo, šířil (dez)informace na pokyn ÚV, proč by je jeho následovník nemohl šířit na pokyn ÚVV? Koneckonců je rovněž příznačné, že (dez)informace o teroristech zveřejnilo Právo (návazně na to i jeho sesterský internetový deník Novinky.cz) právě v sobotu - během víkendu už bude zpráva citována v televizi i v rádiu a dva dny jsou dostatečně dlouhá doba, aby se o článku začalo hovořit v domácnostech, na chalupách i v hospodách. Možná mu lidé nebudou tak docela věřit, ale známe to - na každém šprochu...

Jediný, kdo si při spatření sobotního Práva oddychl, byl asi premiér Paroubek. Dobrá věc se podařila a oči veřejnosti jsou konečně upřeny jinam než k masakru při CzechTeku. Tehdy Paroubek vystoupil jako rázný muž, ale jeho příkaz k policejnímu zásahu mu spíš uškodil. Došlo to zřejmě do tak hrůzných konců, že agentura Factum radši ani nezveřejnila výsledky posledního průzkumu volebních preferencí.

Můžeme věřit, že Paroubek nyní vystoupí opět jako rozhodný vůdce: "Já Prahu ochráním!" Premiér jistě ví, že tvrdý postoj vůči chimérickým teroristům se mu vyplatí mnohem víc, než pokyn ke zmlácení reálných mladých lidí, jakkoli byli zbiti na Bohem zapomenutém místě.

Zbývá jen zodpovědět několik otázek:

1) Kdo vymyslel onu fintu s "přísně tajným" seznamem? Sám premiér, některý z jeho poradců, někdo z Lidového domu, redaktor Blažek, nebo akci naplánoval příslušník některé z tajných služeb na pokyn svého šéfa (dosazeného sociálními demokraty)? Celá zpráva totiž až příliš připomíná aféru známou jako "Zemanův kufřík".
2) V případě, že by zpráva skutečně byla pravdivá, není snad zveřejnění informace o existenci více než stovky teroristů plánujících útok na Prahu trestným činem vlastizrady nebo ohrožení státního tajemství? (Přitažené za vlasy, ale...)
3) Není zveřejnění této informace trestným činem šíření poplašné zprávy? (To už za vasy přitažené rozhodně není.)
4) Neměl by být za publikování takového článku stíhán redaktor, či spíše šéfredaktor Práva?
5) Bude dál pokračovat vyšetřování policejního zásahu u Mlýnce, nebo se tiše odsune do ústraní (a zapomnění), protože nyní čelíme "mnohem závažnější hrozbě"?

Patrně to nejsou všechny otázky, jež člověka po přečtení (dez)informace Práva napadnou, jsou ale jistě nejdůležitější. Ať už bude Právo svůj článek dementovat nebo ne, jedno je jisté - Paroubek může být spokojen. Pozornost veřejnosti se podařilo odvrátit od premiérovy neblahé role při zásahu na CzechTeku a agentura Factum příští měsíc bezesporu uveřejní mohutný vzestup preferencí sociální demokracie i Paroubka samotného. O předešlém průzkumu se už přitom taktně nezmíní ...

P.S.- ČTK oznámila, že podle sdělení mluvčího BIS Šuberta nemá BIS v současné době žádný signál, že by Praze ani jakémukoli jinému místu v České republice hrozil teroristický útok a že takto koncipovaná zpráva by mohla být pochopena jako šíření poplašné zprávy.
ČTK rovněž uvedla, že autor článku Práva Pavel Blažek tiskové kanceláři řekl, že na zveřejněných informacích trvá. Možnost, že by se případně dopustil šíření poplašné zprávy, odmítá.



Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku