Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 18.8.2005
Svátek má Helena
  Výběr z vydání
 >IRÁK: Vize a tužby povstalců
 >IZRAEL: Cena míru?
 >POLITIKA: Trocha matematiky aneb Umí Paroubek počítat?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Rozepře zásuvková
 >ÚVAHA: Na sudetoněmecků notečku
 >GLOSA: Mediální havárie
 >POLITICKÝ CIRKUS: Roboti přicházejí
 >ÚVAHA: Postdemokracie v „dobrých“ rukou
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Odejděte z domova
 >PSÍ PŘÍHODY: Patálie s rukavicí
 >SPOLEČNOST: Nejdražší český cirkus
 >NÁZOR: Také hledám českou kuchyni
 >POVÍDKA: Červené stodoly
 >HISTORIE: Anticharta 1977
 >PENÍZE.CZ: Exekutorské hrátky s neviňátky

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
18.8. GLOSA: Mediální havárie
Gentleman

Havárie kyperského letadla se stala mediálně vděčnou zejména proto, že letadlo letělo do Prahy. Bylo tedy pravděpodobné, že tam budou čeští turisté a že to vzbudí zájem čtenářů, posluchačů a diváků. Sázka vyšla, Nova dokonce uvařila z vody tragédii, když našla na letišti ženu čekající na manžela. Letěl však jiným letadlem.

Přední deníky nijak nezaostaly. Oblíbenou metodou minutu po minutě líčily osud letadla a jedinou známou sms "bratranci" opakovaly donekonečna (MfD). Lidovky se zaskvěly v otázce, jak dlouho letadlo letělo s mrtvou posádkou a cestujícími. Přes dvě hodiny, asi hodinu, asi půlhodinu - to vše prosím v jednom vydání (pondělí). Vždy se přitom odvolávaly na "dostupné údaje". Roztomilý překlep o zjištění pilotů dvou F-16, kteří viděli "zhrouceného" pilota, v podání LN ovšem "zkrouceného", je jen třešničkou na dortu novinářského hyenismu.

Pokud jde o ony piloty: zatím se neuvádí, KDY zjistili, že v kabině posádky je jen kopilot a kapitán je pryč. Spekulace, že sledovali let a zjišťovali, kam letadlo dopadne, aby je případně sestřelili (což je pochopitelné), se nenápadně objevila, byla hned dementována, aby se opět objevila - už bez dementování. Zato je podle svědků zřejmé, že s letadlem byly F-16 do poslední chvíle. Na dobu u něj strávenou, podle všeho ony cca dvě hodiny, toho o něm moc nezjistili, resp. to z pilotů leze jako z chlupaté deky. Patrně ne z nich, ale z těch, kdo informace uvolňují.

Lidovky šly opět příkladem. Už titulek "Kyperský letoun se snažil zachránit milenecký pár" je skvostem. Jedná se zřejmě o inteligentní letoun, který, když vidí milenecký pár v nesnázích, snaží se mu pomoci. A co piloti viděli? Záběr "v televizi popsaný nese všechny znaky milostné tragédie". Nejsem expert na znaky milostné tragédie a ani z článku jsem se žádné nedověděl.

I premiér Paroubek opět perlil, jako v případě CzechTeku věděl vše ještě předtím, než se to potvrdilo. Proč si ten chlapík pořád tak nabíhá? Že na palubě není žádný Čech bylo zřejmé velmi brzo: piloti F-16 nezaznamenali žádný pohyb. Neskákal tam totiž nikdo...

"Naštěstí" spadlo další letadlo.


Gentlemanův deníček


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku