Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 19.8.2005
Svátek má Ludvík
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Bublan si vymýšlí, Husák má obrácené priority
 >MÉDIA: Demagogie jako kvalifikace novináře
 >POLITIKA: Rozejděte se, toto shromáždění není povoleno
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - řemeslníci
 >DOKUMENT: Průběžná zpráva o postupu Policie ČR na CzechTeku
 >ANALÝZA: Sezónní aspekty sebevražednosti
 >POLITICKÝ CIRKUS: Volba dle očekávání
 >NÁZOR: Důchod v sedmdesáti?
 >PSÍ PŘÍHODY: Scéna z horroru
 >FILOSOFIE: Bůh jménem Ladislav Klíma
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 10.)
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (17)
 >ZOO DĚČÍN: Pomozte zachránit želvy!
 >EKONOMIKA: Koruna posiluje
 >PENÍZE.CZ: Případ Helvag - OVB se nechová jako seriózní firma

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
19.8. POLITICKÝ CIRKUS: Volba dle očekávání
Ondřej Neff

Nenechám si od nikoho foukat do polévky, to je osa – přinejmenším personální - politiky premiéra Jiřího Paroubka. Prokázal to při jmenování Vítězslava Jandáka ministrem kultury, po krátkém tanečku, při němž předstíral, že vážně přemýšlí i o jiných variantách. Byl ale už rozhodnutý „to dát Jandákovi“, i kdyby se komedianti, škrabáci a mazalové stavěli na hlavu. Ministr kultury toho nemůže mnoho zkazit. Tento postoj je však cítit i za nominací nového policejního prezidenta, která je sice v kompetenci ministra vnitra, ovšem premiér do ní osobně zasáhl.

Ve středu se ministr vnitra Bublan rozhodl jmenovat novým policejním prezidentem plukovníka Vladislava Husáka. Zde je nutno podotknout, že kandidátů bylo několik, někteří byli velmi zajímaví. Tak například Jiří Vorálek řídí severočeskou policejní správu, vyhodnocenou jako nejlepší v zemi. Za úvahu jistě stál i Oldřich Martinů, náměstek policejního prezidenta pro koncepce a mezinárodní spolupráci. Vladislav Husák odpovídá za uniformovanou policii. Funkčně byl tedy odpovědný i za zásah při CzechTeku. Pro Paroubka to byla výzva. Z prestižních důvodů nemíní ustoupit ani o píď a Husákova šance na jmenování dosáhla stupně hraničícího s jistotou.

Opozice nemá po ruce mnoho kamenů na vržení. Je zde dva roky stará kauza se zatloukáním dopravní patálie, u které Husák osobně ani nebyl. A samozřejmě „bitva u Tachova“ a Husákův snadno zneužitelný výrok ze začátku srpna, že policie by „se ani nešla podívat“, kdyby si technaři najali pozemek. Coby kostlivec ve skříni visí v Husákově almaře na ramínku uniforma z Pohotovostního pluku z roku 1989. Přesto je zřejmé, že stínový ministr vnitra Ivan Langer trápit ministra vnitra kvůli Husákovi nehodlá. Ví dobře, že Husák se bude ve funkci trápit sám.

Husák řekl v předvečer své nominace, že hodlá zlepšit mediální obraz policie. To je trochu kluzká formulace. Mediální bublinou byla do značné míry „bitva u Tachova. Ale už Krejčířův útěk, který zlomil Kolářovi definitivně nohy prezidentského křesla, je výraz marasmu a nekompetence. Do značné míry je to důsledek stavu, kdy naše policie připomíná samořiditelný balón. Přehmaty a bohužel někdy i zločiny policie vyšetřuje policie za dohledu policie s výsledkem předem určeným ve prospěch policie. Je otázka, zdali policejní prezident je ten, kdo může tento stav napravit. Mohl by ale k nápravě výrazně přispět a právě to od něho veřejnost čeká.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku