Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 18.8.2005
Svátek má Helena
  Výběr z vydání
 >IRÁK: Vize a tužby povstalců
 >IZRAEL: Cena míru?
 >POLITIKA: Trocha matematiky aneb Umí Paroubek počítat?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Rozepře zásuvková
 >ÚVAHA: Na sudetoněmecků notečku
 >GLOSA: Mediální havárie
 >POLITICKÝ CIRKUS: Roboti přicházejí
 >ÚVAHA: Postdemokracie v „dobrých“ rukou
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Odejděte z domova
 >PSÍ PŘÍHODY: Patálie s rukavicí
 >SPOLEČNOST: Nejdražší český cirkus
 >NÁZOR: Také hledám českou kuchyni
 >POVÍDKA: Červené stodoly
 >HISTORIE: Anticharta 1977
 >PENÍZE.CZ: Exekutorské hrátky s neviňátky

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
18.8. ŠAMANOVO DOUPĚ: Odejděte z domova
Jan Kovanic

Mám před sebou mapu, kde je jedenácti čarami odděleno území Čech a Moravy ve prospěch Německa. Ne, nejedná se o mnohem hroznější mapu Protektorátu, okleštěnou o naše pohraničí. Jde o malůvku, kterou ještě v létě roku 1939 připravilo Politické ústředí a Obrana národa.

Náš odboj jenom rozvíjel námět Edvarda Beneše z jeho předmnichovských jednání s Henleinem, ze kterých Henlein utekl, aby mohl vykřikovat, že Češi nechtějí jednat... Naši vojáci v roce 1939 chtěli najít poválečné minimální bránitelné hranice. Jedna z těch hranic měla vypadat takto: "Severní okraje Orlických hor - severní okraje Ještědu - severní okraje Děčínských stěn".

Prezident Beneš ještě v prosinci 1943 zmiňoval při moskevském jednání se Stalinem a Molotovem možnost, že by se v osvobozeném Československu vyčlenily pohraniční oblasti, kde byla nejvyšší koncentrace německých obyvatel. Tam by se sestěhovali všichni ostatní čeští Němci. Pak se chtěl těchto oblastí vzdát ve prospěch budoucího německého státu, aby co nejvíc usnadnil "vylikvidování německého živlu" z území republiky. Věc nevídaná a neslýchaná. Vedoucí politik země, která se stala obětí německé agrese, hodlal po vítězné válce postoupit část vlastního historického území poraženému nepříteli.

Proč? Protože to byl prozíravý politik, který chtěl vyměnit "území za mír". Hitler ovšem nechtěl mír. Chtěl sežrat Československo, protože "Češi v tomto prostoru nemají co pohledávat."

Na podzim 1938 utíkaly z Liberce tři rodiny Kovaniců. Někteří utekli, jiní byli odsunuti, další vyhnáni. Ale naším nepřítelem. Nedovedu si představit, že by přišla československá armáda do Rochlic a řekla tamním Čechům: "Musíte se vystěhovat, tady to bude patřit Němcům". Na Ještědu by byla hranice, ze které by se tak dobře střílelo až daleko do českého vnitrozemí. Nedivím se Izraelcům, kteří se nechtějí stěhovat z Gazy.

Ne, naše pohraničí není Gaza ani Západní břeh, Palestinci nejsou sudeťáci, ale ten pocit vyhnání si dovedu velice dobře představit. Nu vyhráli jsme válku, naši se vrátili do Liberce, někteří, ti, které Němci nezabili, a z Liberce odjeli Němci, většina.

Palestinci nemají vlastní stát, zatím. Nejdřív prý získají Gazu, potom Západní břeh. Teroristický Hamas vystoupil z ilegality. A říká: "Dnes Gaza, zítra Jeruzalém, a potom očistíme celé naše území." Přijde den, zúčtujem spolu.

Chápu zoufalé osadníky, bránící se proti vystěhování z domova. Já bych se z Liberce taky dobrovolně neodstěhoval. Chápu i izraelské vojáky, plačící, když násilím odnášejí ty, kteří nechtějí poslechnout svou vládu. Chápu i Šarona. Myslí to stejně dobře, jako to myslel Beneš.

Moc dobře to Beneš myslel. Ale sudeťáci nechtěli naslouchat. A nejednalo se jen o nacisty. I sociální demokrati měli v plánu odtrhnout naše pohraničí. Chtěli Velké Německo - včetně Rakouska a českých území, odervaných Mnichovským diktátem. Jenom tam halt měli vládnout němečtí sociální demokrati, ne Hitler. Ani Jaksch neposlouchal, a že s ním mluvil Beneš několik let.

S československými Němci se stále počítalo jako se součástí poválečného československého státu.

Ale jenom do Lidic.

Přeju státu Izrael, aby nezažil žádné další Lidice.

Psáno v Praze dne 17. srpna 2005


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku