Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 19.8.2005
Svátek má Ludvík
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Bublan si vymýšlí, Husák má obrácené priority
 >MÉDIA: Demagogie jako kvalifikace novináře
 >POLITIKA: Rozejděte se, toto shromáždění není povoleno
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - řemeslníci
 >DOKUMENT: Průběžná zpráva o postupu Policie ČR na CzechTeku
 >ANALÝZA: Sezónní aspekty sebevražednosti
 >POLITICKÝ CIRKUS: Volba dle očekávání
 >NÁZOR: Důchod v sedmdesáti?
 >PSÍ PŘÍHODY: Scéna z horroru
 >FILOSOFIE: Bůh jménem Ladislav Klíma
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 10.)
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (17)
 >ZOO DĚČÍN: Pomozte zachránit želvy!
 >EKONOMIKA: Koruna posiluje
 >PENÍZE.CZ: Případ Helvag - OVB se nechová jako seriózní firma

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
19.8. ZOO DĚČÍN: Pomozte zachránit želvy!
Eva Podhorská

V těchto dnech probíhá v téměř 300 zoologických zahradách a akváriích Evropy rozsáhlá kampaň na záchranu ohrožených druhů želv, nazvaná ShellShock. Proč se právě želvám, pomalým a pro řadu lidí nezajímavým tvorům, dostává takové pozornosti? Veřejnost totiž ví jen velmi málo o nebezpečí, které těmto zvířatům na celém světě hrozí.

Želvy jsou ve skutečnosti pozoruhodní a v mnohém směru výjimeční zástupci fauny. Žili na naší planetě už před 250 miliony let, kdy se tu ještě proháněli dinosauři. Před očima želv probíhal celý vývoj člověka, z původních primátů až po dnešní Homo sapiens. A právě tento člověk „rozumný“ přivedl řadu živočišných druhů, včetně želv, díky své hamižnosti a neznalosti na pokraj vyhubení. Želvy jsou v obrovské míře loveny pro maso a využívány v tradičním léčitelství asijských zemí, řada jich končí svůj život v krutých podmínkách nelegálních transportů zvířat do zemí, kde by paradoxně měly želvy žít jako domácí mazlíčci. Jen v Číně je každoročně zkonzumováno přes 12 milionů želv! Všude na světě dochází ke znečišťování a ničení přírodního prostředí želv, ohroženy jsou vlivem pesticidů, vysušováním mokřadů i vysazováním nepůvodních druhů zvířat do jejich oblastí, která ničí želví hnízda s vajíčky nebo vylíhlá mláďata.

Je proto zase jen na lidech, aby tomuto kritickému vývoji v životě želv zabránili a umožnili jim v klidu žít i v naší přítomnosti. To je také cílem kampaně ShellShock, vyhlášené Evropskou asociací zoo a akvárií /EAZA/. Tohoto cíle chce dosáhnout jednak podporou ochranářských projektů přímo v oblastech, kde ohrožené želvy žijí a také vytvořením tzv. „želvích arch“ – pojistných kolonií v lidské péči, kde mohou želvy nerušeně žít a rozmnožovat se před případným vypuštěním do vhodných přírodních území. K tomu je však zapotřebí rozsáhlé pomoci veřejnosti.. Co tedy můžete udělat pro záchranu želv i vy? Nabízíme vám jednoduchou a přitom velmi účinnou možnost pomoci: Stačí navštívit třeba právě děčínskou zoo a zakoupit si vkusné tričko s logem kampaně na záchranu želv Shelshock. Výtěžek z jejich prodeje jde přímo na podporu ochranářských projektů pro želvy. Vy tím získáte hezkou památku na svou návštěvu zoo a hlavně neocenitelný pocit, že jste také přispěli k záchraně těchto prastarých pozoruhodných tvorů, jakými jsou právě želvy.

Ing. Eva Podhorská
oddělení pro informace a vzděláváníDalší články tohoto autora:
Eva Podhorská

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku