Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 19.8.2005
Svátek má Ludvík
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Bublan si vymýšlí, Husák má obrácené priority
 >MÉDIA: Demagogie jako kvalifikace novináře
 >POLITIKA: Rozejděte se, toto shromáždění není povoleno
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - řemeslníci
 >DOKUMENT: Průběžná zpráva o postupu Policie ČR na CzechTeku
 >ANALÝZA: Sezónní aspekty sebevražednosti
 >POLITICKÝ CIRKUS: Volba dle očekávání
 >NÁZOR: Důchod v sedmdesáti?
 >PSÍ PŘÍHODY: Scéna z horroru
 >FILOSOFIE: Bůh jménem Ladislav Klíma
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 10.)
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (17)
 >ZOO DĚČÍN: Pomozte zachránit želvy!
 >EKONOMIKA: Koruna posiluje
 >PENÍZE.CZ: Případ Helvag - OVB se nechová jako seriózní firma

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
19.8. Surfování po zmírající vlně
(eff)

Na poslední chvíli se jmenování nového policejního prezidenta zadrhlo. Lidovecký předseda Miroslav Kalousek označil návrh jeho jmenování za "výjimečně nešťastný a hloupý" a unionista Pavel Němec, věren své zásadě neslanosti a nemastnosti, přišel s "řadou otázek". Důsledkem tohoto nečekaného zvratu byl Vladislav Husák pověřen vedením policejního prezídia.
Tento tah je "výjimečně nešťastný a hloupý".
Nejistého, v kramflecích nepevného policejního prezidenta jsme přece už měli, byl to Jiří Kolář. V závěrečné fázi svého funkčního období už opravdu připomínal boxovací pytel, z něhož se už vysypala půlka pilin a pravděpodobně se mu ulevilo, když ho funkce zbavili. Zanechal po sobě policejní sbor zaplevelený, znejistělý, s bídnou pověstí. Jestli je v Česku nějaká instituce, která čeká na nové koště, tak to byla právě policie.
Ministr Bublan mohl z krabice s osobními spisy kandidátů vytáhnout i jiné jméno, ale nechal si vést ruku premiérem Paroubkem a vytáhl právě Husáka. V jistém smyslu to byla i výzva opozici, tedy především ODS. Ta ale zřejmě už pochopila, že "nulová tolerance" není tak produktivní postoj, jak se zprvu zdálo, protože vyvolává obraz strany důsledně negativistické: občan-volič přece jen neuvěří, že vláda dělá absolutně všechno špatně. Navíc usoudila, že už nemá smysl nadále skloňovat CzechTek ve všech pádech. S vyfouknutým balónem se špatně smečuje. Stínový ministr vnitra Langer tedy v podstatě nominaci Husáka požehnal. Konec konců, po příštích volbách může vystoupit z opozičního stínu do světel vládních ramp a pak by s novým policejním ředitelem spolupracoval. Spolupráce by byla problematizovaná, kdyby mu teď měl mydlit schody vedoucí do prezídia.

Mýdlo tedy popadl do svých dělných rukou Kalousek.
Jeho argumentace nepostrádá logiku. Poslanecká sněmovna ještě okolnosti zásahu proti CzechTeku neprojednala. Vláda parlament požádala, aby počkal na září, až budou zpracovány všechny podklady a dokumenty. A protože Husák nese odpovědnost, mělo by se s jeho jmenováním počkat, až jak parlamentní jednání dopadne, tolik Kalousek.

Ve sněmovně je v současnosti asi málo řečníků tak sugestivních, jako je Kalousek. I jeho výrok o "výjimečně nešťastném a hloupém" rozhodnutí o hodně převyšuje obvyklé emoční stupně, používané v naší politické dikci. V emoci se poněkud ztrácí věcná podstata. Jako náměstek pro uniformovanou policii byl Husák odpovědný za koncept práce uniformované složky sboru. Samotné provedení zásahu, ať si o něm myslí každý co chce, byl věcí západočeské policie. Prezídium dávalo svůj distanc najevo tak důsledně, že i tiskové oddělení odkazovalo novináře do Plzně. Od zářijové parlamentní diskuse o CzechTeku se dá čekat mnoho emotivních výstupů, ale sotva se prokáže, že to byl právě Husák, kdo zavelel "dejte jim, co se do nich vejde".

Kalousek s Němcovou podporou si tedy prosadil svoje, aby se povozili na vlně nevole s policejním zásahem proti technařům, bez ohledu na to, že ta vlna už pozbývá na razanci. Podobně jako vyždímal špinavý hadr Grossovy aféry, až byl suchý jako troud, hodlá zřejmě totéž udělat s bitvou u Tachova. Rozdíl ovšem je zřetelný:

V prvním případě šlo o to, aby odešel politik, který nesplnil očekávání. V druhém případě jde o to, aby se svázaly ruce profesionálovi, který ještě nestačil nic pokazit a provinil se pouze tím, že v pyramide nadřízenosti a podřízenosti se dole pod ním stalo něco, co se viditelné části občanů hrubě nelíbí.

Kalouskova argumentace je sice logická, avšak ne úplně logická. Jestliže je Husákova nominace "výjimečně nešťastná a hloupá", pak by "výjimečně nešťastné a hloupé" bylo podle stejné logiky setrvání ministra Bublana ve funkci, potažmo setrvání ve funkci samotného premiéra, vždyť jeho politickou odpovědnost za bitvu u Tachova nezpochybňují ani ti, kdo razantní zásah policie na ochranu pořádku a soukromého majetku schvalují. Jenže tak vysoko se vůdce opozice v rámci koalice přece jen neodváží prsknout. Vladislav Husák tedy bude výkonem funkce pouze pověřen. Bude nové koště, které stojí v koutě v igelitovém pytli. Myši, krysy a štěnice budou mít dost času se někam ztratit do kouta. Což bude mimořádně hloupé a nešťastné.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku