Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 20.8.2005
Svátek má Bernard
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Je Darwinova teorie evoluce vědecká?
 >EVROPA: Kritizujete EU? Budete mít problémy!
 >POLITIKA: Zeman versus správní řízci
 >MÉDIA: Rada proti rozhlasovému a televiznímu vysílání
 >FOTO: Discovery po přistání
 >POLITICKÝ CIRKUS: Surfování po zmírající vlně
 >BODYPAINTING: Příjemný závěr týdne
 >GLOSA: CzechTek příště raději v CHKO
 >MOBY DICK: Bylo by vhodné určité gesto
 >CHTIP: Pár víkendových
 >POVÍDKA: Disciplína a zdvižená sukně
 >FILOSOFIE: Rakousko-uherské rodiště myšlení
 >ESEJ: O dobru a zlu v člověku (aneb O emocích II)
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Dvakrát z Troje
 >POLITIKA: Bublan si vymýšlí, Husák má obrácené priority

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
20.8. BOTANICKÁ ZAHRADA: Dvakrát z Troje
Marcela Uhlíková

bambus s měřidlem

Roste a sílí…

Začal růst 14. července a za 3 týdny dosahoval výšky 3,5m. Jeho současná růstová rychlost je kolem půl metru za den. Jedná se o blíže neurčený druh rodu Dendrocalamus… Troufnete si tipovat o koho jde?

Do téhož rodu patří i největší bambusy na světě Dendrocalamus giganteus, dorůstající do výšky až 35 metrů, s průměrem stonku kolem 30 centimetrů,“ odhaluje tajemství „ukrývající“ se v tropickém skleníku Fata Morgana Botanické zahrady hl. města Prahy v Troji jeho vedoucí Eva Smržová. Náš "drobeček" vytvořil letos už třetí stonek a sahá až do stropu skleníku. Do střední části věnované tropickému nížinnému lesu čtyř kontinentů, do blízkosti šestimetrového vodopádu byl bambus zasazen v roce 2003 a na rostlině je dobře vidět, jak každým rokem sílí. Nový stonek má u země průměr 7 cm a předchozí dva jsou o centimetr slabší. Díky instalovanému měřidlu může každý návštěvník skleníku růst našeho prcka sledovat.

Kosatce na prodej…

Od soboty 27. srpna 2005 si budou moci zahrádkáři - návštěvníci zahrady v prostorách vstupu do venkovní expozice vybrat a nakoupit z široké kolekce kosatců. Jejich pěstování v trojské zahradě má dlouholetou tradici, která se začala psát v roce 1972. Na záhonech každoročně rozkvétají kosatce nízké, vysoké a střední zahradní, kultivary kosatců sibiřského, žlutofialového a Kaempferova a botanické druhy kosatců. Skupina vysokých zahradních kosatců patří u nás mezi nejpočetnější. V prodejní nabídce budou zastoupeny desítky kultivarů kosatců velkokvětých.

A připomenutí na závěr:

Do konce měsíce srpna je vstupné do všech částí Botanické zahrady hl. města Prahy v Troji denně od 16 hodin s výraznou slevou! Tzn.: Dospělí zaplatí při vstupu na venkovní expozice 20,- Kč a do skleníku Fata Morgana jen 45,- Kč (společné vstupné venkovní exp. + Fata Morgana 60,- Kč), vstupné pro děti a studenty činí na venkovní expozice 10,- a do skleníku Fata Morgana 23,- Kč (společné vstupné venkovní exp. + Fata Morgana 30,- Kč). Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti 6-15 let) činí na venkovní expozice 50,- Kč a do skleníku Fata Morgana 120,- Kč (společné vstupné venkovní exp. + Fata Morgana 160,- Kč). Sleva se nevztahuje na držitele senior pasu DP!

Vedení zahrady se touto cestou rozhodlo vyjít vstříc především lidem, kteří zůstávají v srpnu z důvodu pracovního či jiného vytížení v Praze a nabídnout jim možnost strávit odpoledne v příjemném prostředí trojské botanické zahrady.

Marcela Uhlíková, tiskové oddělení
www.botanicka.cz

Foto: Díky instalovanému měřidlu může každý návštěvník skleníku růst našeho prcka sledovat. Klára Kalfiřtová
Další články tohoto autora:
Marcela Uhlíková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku