Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 20.8.2005
Svátek má Bernard
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Je Darwinova teorie evoluce vědecká?
 >EVROPA: Kritizujete EU? Budete mít problémy!
 >POLITIKA: Zeman versus správní řízci
 >MÉDIA: Rada proti rozhlasovému a televiznímu vysílání
 >FOTO: Discovery po přistání
 >POLITICKÝ CIRKUS: Surfování po zmírající vlně
 >BODYPAINTING: Příjemný závěr týdne
 >GLOSA: CzechTek příště raději v CHKO
 >MOBY DICK: Bylo by vhodné určité gesto
 >CHTIP: Pár víkendových
 >POVÍDKA: Disciplína a zdvižená sukně
 >FILOSOFIE: Rakousko-uherské rodiště myšlení
 >ESEJ: O dobru a zlu v člověku (aneb O emocích II)
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Dvakrát z Troje
 >POLITIKA: Bublan si vymýšlí, Husák má obrácené priority

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
20.8. MOBY DICK: Bylo by vhodné určité gesto

Moby Dick

Ztratil jsem úplně nápady, takže si už nevymýšlím. Jenom opisuji.

.........................................................

Pondělí 15. srpna 2005

V baráku je absolutní prázdno. Všichni jsou na dovolené. Nemám do čeho píchnout. Čtu si vzpomínky jednoho váženého politika. Historie mě vždycky zajímala, zejména WW2 a co k ní vedlo.

Úterý 16. srpna 2005

Ke druhé světové vedlo zejména to, že byly špatné mírové smlouvy, uzavřené po první světové, které určily ČSR jeho hranice. Mírové smlouvy byly podepsány v deliriu totálního vítězství, byly nemravným a tvrdým diktátem vítězů nad poraženými a vytvořily tak předpoklady pro Hitlerovo vítězství v Německu. Edvard Beneš, tento impulzivní, lstivý a krátkozraký politik, porušitel daného slova svou falešnou hrou s čísly a vědomými falzifikacemi, dosáhl vytyčení pro sebe příznivých hranic Československa. Nemohl se tak spojit německý kmen sudetských Němců v Čechách a na Moravě s Rakouskem a Německem v jedné německé říši.

Středa 17. srpna 2005

Závěrečný boj o diktaturu nebo demokracii v Německu v roce 1932/33 byl zastíněn krizovými událostmi v sousedním Československu. Na rozdíl od Německa neměla ČSR účinná sociální a politická opatření proti důsledkům krize.

Čtvrtek 18. srpna 2005

Mnichovská dohoda byla mezinárodním právním aktem, na jehož základě Hitlerovo Německo obsadilo tak říkajíc smluvně Sudety. Mnichov postihl však nejvíce sudetské Němce, protože němečtí odpůrci Hitlera v obsazených oblastech byli deportováni do koncentračních táborů. Za toto je Beneš také odpovědný, neboť se odmítl spojit s antihitlerovskou opozicí v německé armádě.

Pátek 19. srpna 2005

Německá okupace zbylého území 15. března 1939 byla pouze reakcí na volání o pomoc od Čechy pronásledovaných Němců. Dr. Hácha byl poté nucen vložit osud českého národa a své země s důvěrou do rukou vůdce německé říše. Československo již nikdy nemělo být obnoveno ve svých předmnichovských hranicích. I po porážce Hitlera měly zůstat v platnosti hranice stanovené v Mnichově.
Ale tomu opět zabránila ďábelská propagandistická technika Edvarda Beneše, který poskytoval Spojencům nepravdivé informace o kritické situaci Čechů v Protektorátě, o jejich popravách, věznění a deportacích. Přitom Češi byli v Německu zaměstnáni jako svobodné pracovní síly.
Postupimská dohoda, která na základě dalších Benešových lží odsoudila tzv. menšiny k vyhnání není žádným mezinárodně právním aktem. Tzn. že není mezinárodně závazná a tím je i porušitelná.

Sobota 20. srpna 2005

Cože jsem to četl? Paměti Henleinova ducha? Ó ne, byla to kniha německého sociálního demokrata a antifašisty, bývalého československého poslance Wenzela Jaksche. On to byl bohužel více sociální demokrat než antifašista a více než sociální demokrat to byl německý nacionalista.

Současný premiér Jiří Paroubek celou věc konzultoval s historiky, tedy s těma, co se zná, a usoudil, že by bylo vhodné určité gesto. Wenzel Jaksch by měl být za svoje antinacistické tažení, aspoň posmrtně, nějak odměněn.

Nejspíš mu dá pamětní medaili Edvarda Beneše.

*************************************************

Co se stalo v Českých Textárnách
minulý týden: Pražská výzva
předminulý týden: Ambrožovo zmanagoření

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.

Archiv deníčku od dubna 2000 do konce roku 2002
Leden 2003
Únor 2003
Kdo je kdo v Českých Textárnách - verze z dubna 2003
Anebo si kupte knížku "MOBY DICK: Deníček," v níž jsou sebrány denní poznámky z Českých Textáren od dubna 2000 do dubna 2003. Ale kde ji prodávají, nevím. Stojí 199,- Kč.
Avšak můžete si knížku objednat přímo u nakladatele na konvoj@konvoj.cz , pak ještě doplatíte za poštovné.

Dva předcházející týdny viz v horních odkazech. Odkazy na články od března 2003 do současnosti naleznete v rubrikách Šamanovo doupě a Zábava.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka můžete posílat na schránku moby.dick@seznam.cz. Předem děkuji!

Případně si poslužte komentářem.
>>:))


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku