Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 23.8.2005
Svátek má Sandra
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Peníze nebo život!
 >SVĚT: Nutkání odpelášit
 >POLITIKA: Gross přikryl Přibyla, Paroubkovi přibyl Přikryl
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Absurdní nápad, zcela nesmyslný
 >MIMOCHODEM: Opomenuté okurky
 >NÁZOR: Dva Paroubkové? To už je moc!
 >POLITICKÝ CIRKUS: Perpetuum mobile
 >FEJETON: Bomby na knižní trh
 >ARCHITEKTURA: Střípky z Berlína
 >PSÍ PŘÍHODY: Ema na návštěvě
 >INTERNET: Český Parnas a kyberkultura
 >CHTIP: Z totality II.
 >ZVĚROKRUH: Panna (2)
 >EKONOMIKA: Řekni, kde ty zdroje jsou
 >PENÍZE.CZ: Mění ČNB úrokové sazby neočekávaně?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
23.8. ARCHITEKTURA: Střípky z Berlína
Zdeněk Lukeš

Z nedostatku nových témat se ještě vracím mozaikovitě k Berlínu a jeho novým dominantám (viz též díly zde, zde a zde). Patří k nim i kopie před pár lety zbourané boudičky na Check Point Charlie, kde býval hraniční přechod mezi sovětským a americkým sektorem. Pro turisty tu pózují studenti/ky v příslušných uniformách. Hned vedle je Czech Point - České kulturní centrum, kde můžete vidět Králíčkovu kubistickou lampu z Jungmannova náměstí - součást výstavy, kterou jsme tam instalovali.

Jedna zajímavost z první republiky - Emil Fahrenkamp je celkem neznámý architekt, ale kousek od místa, kde dnes stojí Muzeum moderního umění, navrhl velmi zajímavý administrativní barák se zvlněnou keramickou fasádou, nyní krásně rekonstruovaný.

Velmi povedený je památník holocaustu od Američana Petera Eisenmanna. Ano, to jsou ty šedé betonové kvádry různých výšek a sklonů, mezi nimiž procházíte. Nejlepší nápady jsou ty nejjednodušší, ale podstatou je dokonalé provedení, jinak by to nefungovalo.

Známá architektka Zaha Hadid navrhla instalaci výstavy v berlínském Guggenheimově muzeu. Poněkud drahé, ale docela zajímavé (dva snímky).

Před opravenou Braniborskou bránou byla zrovna nainstalovaná kulisa, na níž byla zvětšená fotka, jak to tu vypadalo na konci války, aby se měli turisti před čím fotit.

Berlín je fascinující pestré město. Chybí mu starobylé památky, jako má Praha, i malebná poloha na kopcích - tohle je téměř rovina. Ale závidět můžeme množství parků, sportovišť a jezer a lesů. A taky špičkovou současnou architekturu (i když i tady se občas někomu něco nepovede :- ).

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998
Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku