Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 23.8.2005
Svátek má Sandra
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Peníze nebo život!
 >SVĚT: Nutkání odpelášit
 >POLITIKA: Gross přikryl Přibyla, Paroubkovi přibyl Přikryl
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Absurdní nápad, zcela nesmyslný
 >MIMOCHODEM: Opomenuté okurky
 >NÁZOR: Dva Paroubkové? To už je moc!
 >POLITICKÝ CIRKUS: Perpetuum mobile
 >FEJETON: Bomby na knižní trh
 >ARCHITEKTURA: Střípky z Berlína
 >PSÍ PŘÍHODY: Ema na návštěvě
 >INTERNET: Český Parnas a kyberkultura
 >CHTIP: Z totality II.
 >ZVĚROKRUH: Panna (2)
 >EKONOMIKA: Řekni, kde ty zdroje jsou
 >PENÍZE.CZ: Mění ČNB úrokové sazby neočekávaně?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
23.8. FEJETON: Bomby na knižní trh
Pavel Landa

Podařilo se nám exkluzivně získat informace o tom, s čím nakladatelství chtějí překvapit letošní předvánoční knižní trh. Přinášíme alespoň zkrácené anotace nejpozoruhodnějších titulů, z nichž některé se už tisknou.

Miloš Zeman: Festival idiotů
Útlý, leč obsahově hutný paperback bývalého předsedy vlády, který se šarmem sobě vlastním vzpomíná na svá četná setkání s novináři.

Jiří Pehe: Život s Václavem Klausem
Románová prvotina politologa vystupujícího doposud spíše na stránkách novin a časopisů je otřesným psychologickým ponorem do duše muže, jehož život ovládá tragicky komplikovaný vztah k Václavu Klausovi. Protagonista příběhu s tímto člověkem, kterého ve skutečnosti nenávidí stejně vášnivě, jako se jiní milují, vstává i ulehá, aniž by byl schopen jakéhokoli vztahu s jiným lidským jedincem a posléze i vůbec jakékoli jiné aktivity. Hrdina románu umírá v psychiatrické léčebně proboden vidličkou při dramatickém střetnutí s ošetřovatelem, který jeho chorobné mysli připomínal Václava Klause. Spisovatel odmítá freudovský výklad situace; je mu totiž v tomto ohledu zcela výjimečně názorově blízký ekonom Friedrich August von Hayek, podle jehož soudu „prostřednictvím svého hlubokého účinku na vzdělání se největším ničitelem kultury stal pravděpodobně Sigmund Freud“ (Právo, zákonodárství a svoboda. Academia, Praha 1994, s. 406). V doslovu k Peheho knize srovnává antropolog prof. Krtička podobizny autora románu, profesora Tomáše Halíka a svatého Ignáce z Loyoly, zakladatele Tovaryšstva Ježíšova.

Karel Kűhnl: Mezi mými generály
Povelová technika pro nejvyšší velitele. Autor detailně rozebírá zejména systém styku ministra obrany s důstojníky v hodnosti generálů, a to – v případě politováníhodných okolností - bez použití kázeňských trestů, nýbrž prostřednictvím aplikací prostředků politických. Jako analogii ke cvičením vojsk v terénu (dříve manévrům) navrhuje ministr pro své generály zajištění zavedení provádění cvičných porad. Na přebalu publikace bude barevný snímek autora v maskáčích při střelbě na pohyblivý terč.

Catharine Nováková: Televize můj osud
Za sofistikovaným pseudonymem skrytá dvaadvacetiletá autorka v memoárové knize (923 stran velkého formátu) podrobně líčí své čtrnáctidenní působení v roli televizní hlasatelky předpovědi počasí. Mimořádně zasvěcená hloubková sonda do televizního zákulisí patrně, podle vyjádření nakladatele, vyvolá sérii trestních oznámení. V závěru nová spisovatelka slibuje pokračování svého autobiografického díla, tentokrát pod titulem Budu mít miminko.

Erazim Kohák: Kačátko, vývrtka a nesmrtelnost
„Máme modrý Hrad, modré kraje, modrý Senát a brzy snad i modrou Sněmovnu a modrou vládu,“ hrozí se v úvodu filozof kandidující kdysi do Senátu. Svou nejnovější objemnou prací definitivně rozkládá Husserlovu fenomenologii na prvočinitele. Pro snadnější porozumění velmi náročnému textu je zařazeno resumé v jazyce svahili.

Jiří Karas: O sexu bez erotiky, aneb O erotice bez sexu
Poslanec z kraje Vysočina známý především kategorickým odmítáním umělého přerušení těhotenství, zemědělský inženýr a doktor obojího práva, sepsal příručku pro dospívající mládež. Instruktážní pasáže knížky provázejí vlastní autorovy návodné kresby. Objednejte si raději už dnes u svého knihkupce.

Jan Rejžek – Vladimír Just: Koho nemáme rádi
Stručně komentované vydání telefonního seznamu. 1746 stran, brož.
Další články tohoto autora:
Pavel Landa

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku