Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 23.8.2005
Svátek má Sandra
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Peníze nebo život!
 >SVĚT: Nutkání odpelášit
 >POLITIKA: Gross přikryl Přibyla, Paroubkovi přibyl Přikryl
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Absurdní nápad, zcela nesmyslný
 >MIMOCHODEM: Opomenuté okurky
 >NÁZOR: Dva Paroubkové? To už je moc!
 >POLITICKÝ CIRKUS: Perpetuum mobile
 >FEJETON: Bomby na knižní trh
 >ARCHITEKTURA: Střípky z Berlína
 >PSÍ PŘÍHODY: Ema na návštěvě
 >INTERNET: Český Parnas a kyberkultura
 >CHTIP: Z totality II.
 >ZVĚROKRUH: Panna (2)
 >EKONOMIKA: Řekni, kde ty zdroje jsou
 >PENÍZE.CZ: Mění ČNB úrokové sazby neočekávaně?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
23.8. MIMOCHODEM: Opomenuté okurky
Viktor Šlajchrt

Konečně víme, co nejvíc trápí české umělce. Chtěli by mít rádi svého ministra, jenže se v sympatiích neshodnou. Předminulý týden se proto u premiéra střídaly delegace předních tvůrců. Ve středu mu jedna skupina navrhovala místo Jandáka či Darjanina Srstku, v pátek se jiná skupina zastala Jandáka a v sobotu se vynořila další skupina, jejímž koněm se stal Luděk Sobota. Ten zřejmě není míněn tak docela vážně, pokud však sociální demokracie ctí zásadu rovných příležitostí, nemůže zasloužilého komika jen tak diskvalifikovat.

Návštěvy populárních osobností premiérovi viditelně lichotí. Mrzí jej prý jen, že kulturní fronta není ve svých požadavcích jednotná. Před pár lety bych nevěřil, že se ten pojem vrátí do oběhu. Expresivní náboj slova fronta začal být využíván po první světové válce - mělo připomínat nasazení v první linii, jakému se vyhnuli ulejváci v zázemí. Dosud neznámý Hitler tehdy z "frontového prožitku" vyvozoval vizi "frontového socialismu", stmeleného krví a věrností. Komunisté u nás v téže době volali po jednotné frontě, aby své mazané strategie vyztužili bezelstnými ideály většiny, a později založili Levou frontu. Ve Francii zas Lidová fronta zastřešila vládní spolupráci dobromyslných socialistů se zlomyslnými leninisty, čímž inspirovala zavedení Národních front v pozdějších sovětských satelitech. Tam pak - pod náporem každodennosti ve frontách na maso - romantický lesk pojmu zmatněl a vyhasl.

S Paroubkem frontu možná čeká nová budoucnost. Ale nepředbíhejme. Zatím jde jen o další poutavé téma, jež po teroristických útocích v Londýně a policejní bitvě u Tachova zpestřuje okurkovou sezónu. K okurkám je to ovšem krajně nespravedlivé. Tisk se o nich zatím, pokud vím, ani nezmínil, ačkoli v letošním divném létě musí příšerně plesnivět.

(psáno pro Respekt)
Další články tohoto autora:
Viktor Šlajchrt

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku