Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 23.8.2005
Svátek má Sandra
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Peníze nebo život!
 >SVĚT: Nutkání odpelášit
 >POLITIKA: Gross přikryl Přibyla, Paroubkovi přibyl Přikryl
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Absurdní nápad, zcela nesmyslný
 >MIMOCHODEM: Opomenuté okurky
 >NÁZOR: Dva Paroubkové? To už je moc!
 >POLITICKÝ CIRKUS: Perpetuum mobile
 >FEJETON: Bomby na knižní trh
 >ARCHITEKTURA: Střípky z Berlína
 >PSÍ PŘÍHODY: Ema na návštěvě
 >INTERNET: Český Parnas a kyberkultura
 >CHTIP: Z totality II.
 >ZVĚROKRUH: Panna (2)
 >EKONOMIKA: Řekni, kde ty zdroje jsou
 >PENÍZE.CZ: Mění ČNB úrokové sazby neočekávaně?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
23.8. POLITIKA: Gross přikryl Přibyla, Paroubkovi přibyl Přikryl
Petr Štěpánek

Předseda vlády České republiky Jiří Paroubek dle svých vlastních slov „podcenil“ technopárty CzechTek. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že vůbec nevěděl, co to CzechTek je a jaké problémy mohou vzniknout. Jak jsme se ovšem mohli přesvědčit, vůbec mu to nebránilo, aby dopředu vydával „politické“ pokyny policii, jak rázně má postupovat.

Další věc, ze které se za vlády ČSSD stává tradice, je „podcenění“ obsazení funkce vedoucího úřadu vlády. Stanislav „v tuto chvíli“ Gross měl svého Přibyla, dříve mlátičku z pohotovostního pluku, Jiří „já si myslím“ Paroubek má svého Přikryla, profesionálního bytového družstevníka s podivnými kontakty na StB. Přibyl i Přikryl ovšem dle svých slov nikdy nic neudělali, nikomu neublížili, zkrátka jsou to takové ryzí slovanské holubičí povahy.

Když se Gross rozhodl učinit Přibyla šéfem svého úřadu, vzbudilo to ve veřejnosti tak negativní reakci – včetně demonstrací před Strakovou akademií –, že premiér musel svoje rozhodnutí posléze přehodnotit. V případě Paroubkova favorita Přikryla tak razantní reakci veřejnosti očekávat nelze – pouze zvýšenou pozornost médií –, přestože práskač StB mohl někomu způsobit více utrpení než policajt s obuškem.

Paroubek navíc šikovně zvolil oblíbenou salámovou metodu postupných kroků a Přikryla nejmenoval, nýbrž pouze pověřil. Teprve až se soudruh zapracuje, benigní kontrolní orgány na něj nic nenajdou a pozornost opadne, dotáhne se celý proces do konce.

Na celé věci nejsou zajímavá vcelku nepodstatná jména jedinců typu Přibyla či Přikryla. Alarmující je nebezpečný proces, jenž tu již několik let probíhá a kterým nás sociální demokraté potichoučku polehoučku vracejí blíž a blíž k předlistopadovým poměrům. Blíž než si možná leckdo uvědomuje.

A nejde jenom o svéráznou personální politiku socdemáckých soft-bolševiků. Varující jsou i obdobné metody. Jak vznikaly tzv. pendrekové zákony za komunistů? Vždycky jako reakce na nějakou vyprovokovanou záminku. Platilo to v devětašedesátém stejně jako devětaosmdesátém. Stejné je to i po CzechTeku. Paroubek má záminku k omezení shromažďovacího práva.

Samolibý český premiér se o víkendu vyznamenal ještě jednou. V již zmiňovaných Otázkách VM srovnával svůj postup proti technopárty s postupem britského předsedy vlády Tonyho Blaira proti londýnským teroristům. Je to neuvěřitelná nestoudnost byť jen náznakem porovnávat tančící mládež s teroristy.

Jímá mě hrůza při představě, co by se u nás dělo, kdyby poťouchlá historie českého předsedu vlády postavila před dilemata a odpovědnost, kterým v těchto dnech musí čelit izraelský premiér Ariel Šaron.

Petr Štěpánek, 22. 8. 2005, www.petrstepanek.cz


Další články tohoto autora:
Petr Štěpánek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku