Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 25.8.2005
Svátek má Radim
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Podřadní sprosťáci
 >NÁZOR: Porozhlédnutí v rodné zemi 2005
 >PRÁVO: Soud skončil, spor pokračuje
 >RODINA A PŘÁTELÉ: A voda stoupá
 >IZRAEL: Vyklizení Gazy je jen začátek
 >REAKCE: Zpracovává se...
 >POLITICKÝ CIRKUS: Kdo není princ má smůlu
 >MÉDIA: Komerční televize - válka na třech frontách
 >FOTO: Tornádo
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes s oteklou tlamou
 >POVÍDKA: Inspekce
 >ESEJ: O životě ve vesmíru
 >EKONOMIKA: Letní růst v USA je u konce
 >PENÍZE.CZ: Poslední záchrana pojišťovny? Vlastní kapitál
 >POLITIKA: Finance popírají svého šéfa

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
25.8. MÉDIA: Komerční televize - válka na třech frontách
Petr Štěpánek

Většina lidí žije v představě, že komerční televize jim "prodávají" program. Ve skutečnosti je to úplně jinak. Komerční televize (a veřejnoprávní zatím stále ještě také) prodávají diváky reklamním agenturám. Za každou tisícovku si mohou udělat čárku. Čím více tisícovek diváků, tím utrží víc za odvysílanou reklamu.

Zvláště letošní český televizní podzim bude velmi horký. Válka o diváky má mnoho podob a lítý boj zuří již na třech frontách. Postaraly se o to největší hity nové televizní sezony - reality show. Prima již spustila Vyvolené, Nova v neděli odstartuje Velkého bratra (Big Brother).

První frontu televize otevřely v novinách - zvláště v těch bulvárních je na to skvělý prostor - a trumfují se v silných výrocích. Chválí svoje peří a nevybíravě častují protivníka. Už jsem o tom psal v komentáři Prima válka s Novou.

Druhou frontu otevřeli právníci. Zástupce společnosti Endemol, která vlastní práva na reality show Big Brother, Jeroen van Waardenberg v tiskové zprávě (Případy porušování autorských práv k pořadu Big Brother ve střední Evropě) mimo jiné uvádí:

Endemol podniká právní kroky proti výrobcům pořadu Való Világ (Vyvolení, pozn. pš) v České republice, na Slovensku a v Maďarsku z důvodu porušení autorských práv a nekalé soutěže. Endemol považuje Való Világ za protiprávní napodobeninu svého mezinárodně mimořádně úspěšného formátu Big Brother.

Való Világ byl poprvé vysílán v Maďarsku v roce 2002 stanicí RTL Klub. Je distribuován maďarskou společností IKO Production. V září 2005 jsou plánovány místní verze pořadu Való Világ na TV Prima v České republice a TV Joj na Slovensku. Produkce je v rukou společností TV Produkce, resp. TV Joj. Endemol zahájil soudní řízení proti IKO Production, TV Prima, TV Produkce a TV Joj.

Verdikt soudu bude jistě zajímavý. Není pochyb o tom, že formát Való Világ (Vyvolení) vykazuje řadu shodných znaků s reality show Big Brother a jakoby navíc je k němu přilepen úvodní výběr účinkujících. Jestli to je dost či málo, aby se formát Való Világ mohl vydávat za originál, s tím ať si ale lámou hlavu právníci, paragrafy jsou klikaté.

Diváky bude tak jako tak určitě nejvíce zajímat třetí fronta, ta zdaleka nejdůležitější. Jde o to, co jim televize nabídnou na obrazovce. Jak se tvůrčí týmy vyrovnají s realizací klasické reality show, ať už v její originální podobě či napodobenině. A v zásadě se dá říct, že jim bude úplně jedno, jestli někdo přichází s originálem či zda ten druhý opisoval.

Podzimní televizní válku nakonec - bez ohledu na potenciální porušení autorských práv - rozhodnou peoplemetry, což je koneckonců nejspravedlivější.

Petr Štěpánek, 23. 8. 2005, www.petrstepanek.cz


Další články tohoto autora:
Petr Štěpánek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku