Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 27.8.2005
Svátek má Otakar
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Cukr a Kozloduj
 >POLITIKA: Matení pojmů
 >EVROPA: Nepravda Václava Klause na druhou
 >PRÁVO: Al Sání a odpovědnost soudců za pochybení
 >POLITICKÝ CIRKUS: Syrečky povýšeny na krásné umění
 >SPOLEČNOST: Návštěva archivu estébáckých udavačů
 >POLEMIKA: Pehe napsal špatný článek
 >SPOLEČNOST: Pouze kultura je schopna tolerovat subkulturu
 >MOBY DICK: Musíte počkat
 >BODYPAINTING: Zas je tu konec týdne...
 >ZÁBAVA: Poezie?
 >POVÍDKA: Příjezd z nemocnice
 >CHTIP: O tchýních
 >ESEJ: O životě ve vesmíru II
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Analýza TV zpravodajství o Czech Teku

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
27.8. SPOLEČNOST: Návštěva archivu estébáckých udavačů
Josef Sedlák

Také jsem se byl podívat v Pardubicích. Měl jsem tam jen 150 stran udání z úst svých kolegů ze slévárenského výzkumáku.

Když jsem hovořil s jednou kolegyní, Jitkou, "Kubánkou", která byla na mě nasazená, po úvodních slovech náhodného setkání jsem se zmínil:

"... tuhle jsem si na Tebe vzpomněl ....".

Odvětila: "Ano a proč?"

Já na to: "Když jsem si v Pardubickém archívu četl, co jste s por. (později npor.) Rybníčkem na moji osobu sepisovali ...."

"Ten darebák, on mi sliboval, že to nikde nebude napsáno!"

"No vidíš Jitko, napsal to, je to černé na bílém."

"To není pravda!", atd., atd....

"Ale Jitko, já ti neříkám nic, co bych si tam nepřečetl, černé na bílém. Ale nyní žijem v právním státě, máš právo toho Rybníčka zažalovat. Že si to vymyslel. A já ti půjdu za svědka, že jsi v mých očích utrpěla újmu na pověsti. A ještě si můžeš požádat o nahlédnutí do svého svazku, jako udavačka jej tam budeš mít."

"Já nejsem žádná udavačka!"

"No, Jitko, říkám ti jen to, co jsem si z tvého zpravodajství přečetl. Z mého pohledu jsi udavačka a proto, pokud se cítíš nevina, máš plně právo Rybníčka zažalovat."

A toto se opakovalo s mírnou obměnou ještě s jedním "mým" agentem.

No a co si myslíte? Žalovali svoje řídící pracovníky? Kdepak! Možná že újma na své pověsti v mýcho očích nebyla pro ně tak důležitá.

Současný rozruch kolem Herce má průbeh jako podle kopíráku. Mistr hodlá žalovat ministerstvo. Co to je? Koho vlastně bude žalovat? Vrátného, údržbáře, budovu ministerstva? Ministra? Kterého? Toho z roku 1975, současného? Ať je to jak je to, jedno je jisté. Je to "koryto" pro najmuté advokáty. Proč nežalují ty svoje řídící důstojníky StB, jako to byl u Mistra jistý por. Zdeněk Vaníček (LN 26.8.2005 str. 1)? Tihle poručíci jako Vaníček nebo Rybníček jsou obvykle jediní, kteří v těch spisech něco podepisovali. Je možné, že to, co ze svých "zdrojů" vytáhli (a doplnili "vlastním pátráním", jak je často zdůrazněno), dále stylisticky upravili, přeložili do řeči StB a zapsali, podepsali, rezeslali na různá místa. To je jediné, kde mohli fabulovat dle svého. Ta udání skutečně nepsali a nepodepisovali sami udavači. Vždy se to ale v hlavních rysech zakládalo na informaci od práskače.

Ať jednou někdo žaluje dotyčného důstojníka StB!

A když jsem si tak pročítal svůj svazek, uvědomil jsem si, že o nás věděli vše. Také o svých "zdrojích", tedy udavačích. Ale kdo to byli, ti řídící pracovníci?

I zažádal jsem si o nahlédnutí do JEJICH svazků. Přece StB musela znát jejich identitu. No a co si myslíte? Mohl jsem se podívat do JEJICH tváří? Byť jen na foto (tak jak se oni dívali na moje foto, jak kopírovali klíče od bytu, dopisní schránky, sklepa, garáže, kontrolovali moji poštu, co dělají děti, manželka)? Ale kdepak! Je to již mnohem déle než rok, z archívu nevyšel ani jeden svazek těchto důstojníků, oni vlastně jako by ani neexistovali.

Nechť informátoři ženou k soudu svoje řídící pracovníky. Ti se někde smějí, smíchem se popadají za břicha. A naší prominentní udavači žalují vrátného na ministerstvu.


Další články tohoto autora:
Josef Sedlák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku