Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 27.8.2005
Svátek má Otakar
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Cukr a Kozloduj
 >POLITIKA: Matení pojmů
 >EVROPA: Nepravda Václava Klause na druhou
 >PRÁVO: Al Sání a odpovědnost soudců za pochybení
 >POLITICKÝ CIRKUS: Syrečky povýšeny na krásné umění
 >SPOLEČNOST: Návštěva archivu estébáckých udavačů
 >POLEMIKA: Pehe napsal špatný článek
 >SPOLEČNOST: Pouze kultura je schopna tolerovat subkulturu
 >MOBY DICK: Musíte počkat
 >BODYPAINTING: Zas je tu konec týdne...
 >ZÁBAVA: Poezie?
 >POVÍDKA: Příjezd z nemocnice
 >CHTIP: O tchýních
 >ESEJ: O životě ve vesmíru II
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Analýza TV zpravodajství o Czech Teku

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
27.8. POLITIKA: Matení pojmů
Vít Blaha


Petr Nováček se v komentáři na stránkách Lidových novin zabývá odmítáním velké povolební koalice mezi ODS a ČSSD. Prý tím obě strany uvolňují prostor pro komunisty. Záporný postoj k případné vládní spolupráci vyjádřili dle pana Nováčka Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro Právo a Mirek Topolánek ve vysílání Radiožurnálu. Drobná odbočka - stavět jakékoliv politické předpovědi na tvrzeních mladého moravského právníka Sobotky je riskování vlastního novinářského kreditu. Místopředseda ČSSD mění svá prohlášení pružně dle okamžité situace a s nenuceností vlastní koňským handlířům bude své potencionální volební ovečky klidně přesvědčovat o významných pozitivech řešení o kterém pár měsíců zpět tvrdil, že nic horšího neexistuje. Když se ho na jaře roku 2003 ptal jeden žurnalista zda by byl tak laskav a mohl zdůvodnit rozpor mezi tím co socialisté garantovali ve svém vládním programu v roce 1998 – že nezvýší hranici odchodu do důchodu a návrhem z dílny téže strany z roku 2003, který ten odchod přece jen posunoval odvětil ministr přes finance: „…Tehdy byli jiné představy o ekonomické situaci. Ta se proti roku 1998 změnila…“. Podobně zásadově pohřbil práci týmu ekonomů, kteří pracovali na „ekonomické reformě“, nebo v poslední době škrty ve státním rozpočtu.

Ale zpět k velké koalici. Petr Nováček neochotu ke spolupráci u stran tak odlišných jako jsou občanští a sociální demokraté nazývá expresívně „sobeckostí“, nechce ji chápat a Paroubkovu otevřenou vstřícnost vůči komunistům staví do protikladu vůči údajnému „bezpečnému odstupu“ Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse (sic!) od strany s třešničkami ve znaku:

„…Zatímco Vladimír Špidla si od nich držel bezpečný odstup a totéž činí předseda ČSSD Stanislav Gross, premiér Jiří Paroubek, jenž chce hrát jako očekávaný volební lídr strany prim i v povolebních jednáních, ´není vůbec ideologicky předpojatý´…“.

Nechci rozebírat kouzelnou Nováčkovu fantasmagorii o špidlo-grossovském stranění se soudruhů, ani se nechci zabývat faktem, zda je více bolševiků a více StBáků u Růžiček, nebo u Třešní. Nováčkův základní omyl je snaha o vytváření podivných nesourodých patvarů. Jak pro voliče, tak pro politiky by přece bylo daleko nejčistější řešení, kdyby se sociální demokraté profilovali už v době předvolební jako přirození spojenci komunistů pro voliče tíhnoucí do leva a občanští demokraté společně s lidovci by mohli být alternativou pro lidi jimž je bližší individuální svoboda, než státní dirigismus. (A mezi tím by poletovali populisté Kasl a Železný). Nikdo by pak nemusel mít obavu, že dal hlas straně, která se pak prostituuje v koalici s názorovým oponentem, jako se to naposledy přihodilo třeba voličům US-DEU.

Vít Blaha, www.angle.cz, blaha@angle.cz


Další články tohoto autora:
Vít Blaha

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku