Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 29.8.2005
Svátek má Evelína
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Socialismus mnoha tváří, jedné podstaty
 >SVĚT: I mistr tesařský se utne...
 >POLITIKA: Jaruzelski a sudetští Němci
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Stávám se zvolským občanem
 >PRAHA: Olympiáda? Ať rozhodnou Pražané!
 >SPOLEČNOST: Celebrity a ti druzí
 >POLITICKÝ CIRKUS: Klaus v poločase
 >FEJETON: Radio Jerevan o kauze „katarského prince“
 >MÉDIA: Kam spěje televizní předvádění reality?
 >PSÍ PŘÍHODY: Pustit Irdu do hospody
 >DETEKTIVKA: Agentura Nepol
 >VĚDA: Nechtěné pohlaví aneb Přejete si kluka nebo holku?
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 14.)
 >ESEJ: Jak se máš?
 >PENÍZE.CZ: Nekývněte v září na první banku

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
29.8. PRAHA: Olympiáda? Ať rozhodnou Pražané!
Markéta Reedová

Zatímco ještě v květnu podle průzkumu veřejného mínění agentury Median si pořádání letních olympijských her v Praze přálo pouze 22% obyvatel metropole, podle průzkumu jiné agentury DEMA si nyní údajně pořádání her přeje 67% Pražanů.

Obrovský rozdíl ve výsledcích zmíněných průzkumů ubírá nejen na věrohodnosti jejich vypovídací schopnosti, ale vede i k jasnému signálu, že pořádání takto nákladné a organizačně náročné akce, jako jsou LOH, by mělo být předmětem seriózního dialogu s veřejností.

Hostování olympiády v Praze by si totiž vyžádalo investici cca 500 miliard korun v situaci, kdy Praha nemá dostatek financí ani na dokončení již plánovaných investic (např. výstavba nových tras metra) a zadlužený státní rozpočet stojí před klíčovými reformami, které na dlouhou dobu zatíží veřejné rozpočty. Navíc by Praze zůstala řada sportovišť, která by vyžadovala obrovské náklady na údržbu a těžko by hledala využití. Analogii můžeme najít v Barceloně, která se dnes potýká s rozpadajícími se betonovými megasportovišti, ale také v léta nevyužitém a chátrajícím strahovském stadionu. Stále sílící hrozba teroristických atentátů zase zvyšuje bezpečnostní nároky na pořadatelskou zemi. Vždyť na opatření, která měla preventivně bránit útoku teroristů, bylo v Aténách třeba vydat zhruba 1,2 miliardy eur. Pro porovnání: bezpečnost her v australském Sydney stála o čtyři roky dříve jen 200 milionů eur.

Pokud však na chvíli odhlédneme od čísel, pořádání takto náročné akce klade nároky i na kvalitu života lidí v metropoli během jejího konání. Jen si vzpomeňme na zasedání MMF v Kongresovém centru, které uvalilo restrikce jak na dopravu, tak i na pohyb lidí. Jako obyvatelka Prahy 4 si ještě živě pamatuji, jak jsme byli vyzýváni k opuštění svých domovů, abychom usnadnili průběh zasedání a vyvarovali se případného ohrožení zdraví a majetku.

Pokud se Praha má skutečně stát hostitelkou olympiády, je zapotřebí souhlasu těch, kterých se to bezprostředně týká - Pražanů. Nestačí ustavování komisí, do kterých pražský primátor beztak jmenuje pouze příznivce olympiády a opomíjí hlas opozice, ale je třeba se přímo zeptat občanů formou místního referenda. Jedině tak získáme namísto zmatečních výsledků veřejného mínění odpověď, zda si lidé v Praze přejí olympiádu se všemi riziky i potenciálními výhodami, nebo ne.

Markéta Reedová
autorka je členka pražského zastupitelstva za ED


Další články tohoto autora:
Markéta Reedová

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku