Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 30.8.2005
Svátek má Vladěna
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Jak ČSSD likviduje na Univerzitě Karlově studenty z regionů
 >DLOUHÁ CESTA 11: Hlavní město a největší město
 >POLITIKA: Poslanecká imunita
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Velké pokušení
 >SPOLEČNOST: Kanyza, Jandák a StB
 >MÉDIA: Velký bratr bodoval, Paroubek prohrál
 >POLITICKÝ CIRKUS: Ministr údajné spravedlnosti
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Ikarie XB 1, CzechTek a utajování informací
 >SPOLEČNOST: Radost ze zla
 >PSÍ PŘÍHODY: Případ ztracené rukavice šťastně skončil
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Srpen
 >ARCHITEKTURA: Fenomén Ještěd
 >OSOBNOST: Robert Moog
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Autor novinové zprávy neuvedl důležité sdělení BIS
 >PENÍZE.CZ: Důchodové pojistky - jehla v kupce pojistného sena

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
30.8. ARCHITEKTURA: Fenomén Ještěd
Zdeněk Lukeš

Poslední prázdninovou Architekturu věnuji knize, která právě vyšla. Jmenuje se Fenomén Ještěd a pojednává o snad jediné stavbě naší komunistické éry, která získala mezinárodní věhlas a stala se natolik populární (dnes bychom řekli kultovní:-)), že se dostala na suvenýry, ba i do znaků měst a kraje a dokonce existuje kondom ve tvaru Ještědu (německy se hora mimochodem nazývá Jeschken). Knihu velmi pečlivě připravil fotograf Jiří Jiroutek. Přináší komplexní informace - o historii starších staveb na temeni kopce nad Libercem, o soutěži na nový vysílač a horský hotel, o vítězném návrhu architekta Karla Hubáčka (*1924) ze SIALu, o realizaci technicky unikátní konstrukce, kterou staticky navrhli Zdeňkové Zachař a Patrman, o finesách projektu, který autorovi přinesl mezinárodní Perretovu cenu.

Jste-li na Ještědu, připadáte si jako v raketě, což posiluje i vnitřní design Otakara Binara (zachovaný bohužel jen torzálně) i výtvarná díla, jako je betonová stěna se skleněnými prvky prof. Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Pro restauraci a hotel ovšem bylo navrženo i speciální nádobí, potahy atd., jak dokumentuje knížka, která si drží výtvarnou čistotu a prezentuje převážně dobové fotografie, např. od Pavla Štechy (viz též zde). Texty jsou v češtině, angličtině a němčině.

Jsem rád, že jsem mohl ke knížce napsat úvodní stať, v níž vzpomínám na setkání se skvělým člověkem a Bohem nadaným architektem Karlem Hubáčkem.

Všechny obrázky nejsou z knížky - některé jsem pořídil během své nedávné návštěvy k 30. výročí otevření. Potěšilo mne, že kopec žije, bylo tu mnoho lidí, večer se promítal film a silueta věže získala dokonce slavnostní barevné nasvětlení. Přítomný kolega David Vávra mi sdělil, že ve věžním hotelu už několikrát přespal, což jsem mu upřímně záviděl.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998
Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku