Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 30.8.2005
Svátek má Vladěna
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Jak ČSSD likviduje na Univerzitě Karlově studenty z regionů
 >DLOUHÁ CESTA 11: Hlavní město a největší město
 >POLITIKA: Poslanecká imunita
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Velké pokušení
 >SPOLEČNOST: Kanyza, Jandák a StB
 >MÉDIA: Velký bratr bodoval, Paroubek prohrál
 >POLITICKÝ CIRKUS: Ministr údajné spravedlnosti
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Ikarie XB 1, CzechTek a utajování informací
 >SPOLEČNOST: Radost ze zla
 >PSÍ PŘÍHODY: Případ ztracené rukavice šťastně skončil
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Srpen
 >ARCHITEKTURA: Fenomén Ještěd
 >OSOBNOST: Robert Moog
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Autor novinové zprávy neuvedl důležité sdělení BIS
 >PENÍZE.CZ: Důchodové pojistky - jehla v kupce pojistného sena

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
30.8. POLITIKA: Poslanecká imunita
Jaromír Hájek

(Též termín označující odolnost poslanců vůči názorům zbytku národa)

Již několikrát byl činěn pokus změnit tento pozůstatek z dob vlády privilegovaných zástupců všech proletářů, ale kupodivu - stále se nedaří. Výsady hrstky vyvolených jež jsou srovnatelné s výsadami středověké vyšší šlechty, tak nějak našim zákonodárcům vyhovují. Dokonce i výtečný kapr Železný se pokusí proniknout do našeho poslaneckého rybníka, protože mu hrozí v Eurorybníce výlov.. Je třeba též ocenit rafinovanost našich zákonodárců, kteří, jak se říká napříč politickými stranami, udržují tento relikt v naší ústavě. Poslanec by na příklad mohl někoho zavraždit a bez vydání parlamentem je doživotně nestíhatelný. Trochu se podivuji, že si naši poslanci neodhlasují právo první noci, ale nakonec i poslanecký den má pouze 24 hodin.

Jedenkrát za čtyři roky jdeme se slepou důvěrou zvolit ty nejmoudřejší a nejpočestnější zákonodárce, jak nám je na svých vývěsních štítech inzerují politické strany. Ti z nás s levým vychýlením volí vlevo, s pravým vychýlením vpravo a znechucení, nebo líní občané nedostavivší se k volebním urnám volí stejně, protože podle volebního zákona si podíl jejich hlasů strany rozeberou. Tento článek není namířen proti sněmovně, existuje množina slušných lidí, kteří jsou poslanci a zasluhují si náš obdiv za svoji práci i za to, co musí mnohdy vyslechnout. Ale ……… jsou, jak je vidno, v menšině.

Problémem jsou informace o počínání poslanců, což je úkolem médií, kterážto v této oblasti selhávají. (Jest až s podivem, jaké různé blbosti se za účelem zvýšení nákladu či sledovanosti v novinách a televizi prezentují namísto relevantních informací.) Při minulém parlamentním fiasku s hlasováním o omezení imunity jsem to již „neustál“ a požádal zástupce našeho tisku, aby jmenovitý seznam poslanců, kteří toto neumožnili, byl uveřejněn. Slušně mi odpověděli: Respekt, Hospodářské noviny a Mf Dnes. Lidové noviny poněkud zmateně a Právo mne ignorovalo. V odpovědi mi většinou psali …… že až jindy a že si to každý může najít na internetu.

Požadavek na uveřejnění se ovšem netýká všech hlasování, jsou jich stovky, ale u důležitých věcí, jako je třeba imunita by to bylo navýsost užitečné .

Argumenty pro uveřejnění jmenovitého seznamu jsou zejména následující:

1. Internet u nás ovládá podle výzkumu pouze 24% občanů a vyhledání konkrétního hlasování není zas až tak jednoduché.

2. Běžný občan spílající poslancům by mohl spílat adresně.

3. Zpětná vazba na poslance ……….. jedinec skrytý v anonymním poslaneckém houfu si, jak jest vidno, dovolí cokoliv.

A teď pozor ! Tento článek si přečte asi tisíc občanů, možná i více a možná se najde i sponzor, který seznam poslanců, jenž je připojen na závěr, uveřejní jako inzerát .

Vysvětlivka - Poslanec neumožnil zúžení imunity pokud:

hlasoval proti, zdržel se hlasování nebo nehlasoval. Ti nejfikanější přátelé starého pořádku prostě nehlasovali. Podle zápisu nikdo nebyl omluven. (Žádám tímto o prominutí ty poslance, kteří se doopravdy zúčastnit nemohli.)

SEZNAM POSLANCŮ (39. schůze 355. hlasování 15.12.2004 18.52)

kteří neumožnili zúžení své hyper-imunity

Vážení přátelé, zeptejte se těchto poslanců, proč nechválili zúžení imunity. Možná, že odpoví, že si spletli tlačítko, že měli zrovna např. průjem anebo že návrh nebyl dostatečně konsistentní . Asi bych jim to neuvěřil.

ČSSD (Pro omezení své nestydaté imunity nehlasovalo 35,7% poslanců)
Michal Kraus - Alfréd Michalík - Oldřich Němec - Eduard Zeman - Anna Čurdová - Robert Kopecký - Miloš Kužvart - Josef Mikuta - Miroslav Svoboda - Ladislav Vomáčko - Robin Bőhmisch - Josef Hojdar - Miloslav Kala - Petr Lachnit - Jan Mládek - Evžen Snítilý - Antonín Sýkora - Jiří Třešňák - Vladimír Čada - Milan Ekert - Vladimír Laštůvka - Miloš Melčák - Břetislav Petr - František Vnouček -

ODS (pro omezení své nestydaté imunity nehlasovalo 84,2% poslanců)
Vladimír Doležal - Tomáš Hasil - Libor Ježek - Josef Kochan - Ivan Langer - Jaroslav Pešán - Jan Bauer - Josef Bíža - Kateřina Dostálová - Zdeňka Horníková - Tomáš Kladívko - Miroslav Kladívko - Miroslav Krajíček - Helena Mallotová - Veronika Nedvědová - Miloš Patera - Jaroslav Plachý - Aleš Rozehnal - Marek Benda - Petr Bratský - Tomáš Dub - Jan Klas - Petr Krill - Václav Mencl - Miroslava Němcová - Alena Páralová - Petr Pleva - Martin Říman - Miroslav Beneš - Michal Doktor - Radim Chytka - Martin Kocourek - Miroslav Kučera - Václav Nájemník - Zbyněk Novotný - Miroslav Pátek - Josef Poláček - Karel Sehoř - Eduard Vávra - Bohuslav Záruba - Pavel Suchánek - Tomáš Teplík - Jan Vidím - Lubomír Suk - Petr Tluchoř - Oldřich Vojíř - David Šejch - Vlastimil Tlustý - Tom Zajíček –

KSČM (Pro omezení své nestydaté imunity nehlasovalo 97,5% poslanců)
Vlastislav Antolák - Petr Braný - Alexander Černý - Jiřina Fialová - Jaroslav Gongol - Pavel Hojda - Ivana Levá - Ladislav Mlčák - Zuzka Rujbrová - Ladislav Urban - Antonín Zralý - Marta Bayerová - Ludmila Brynychová - Vlastimil Dlab - Miroslav Grebeníček - Kateřina Konečná - Josef Mandík - Miroslav Opálka - Marie Rusová - Miroslava Vlčková - František Beneš - Ladislav Býček - Jiří Dolejš - Stanislav Fischer Stanislav Grospič - Vladimír Koníček - Soňa Marková - Svatomír Recman - Josef Šenfeld - Miloslava Vostrá - Milan Bičík - Květoslava Čelišová - Václav Exner - Václav Frank - Jitka Gruntová - Pavel Kováčik - Zdeněk Maršíček - Vladimír Reiber - Josef Švarcbek - Karel Vymětal -

KDU-ČSL (Pro omezení své nestydaté imunity nehlasovalo 23% poslanců)
Jiří Hanuš - Jaromír Talíř - Vilém Holáň - Jiří Karas - Josef Vícha -

US-DEU (Pro omezení své nestydaté imunity nehlasovalo 40% poslanců)
Pavel Svoboda - Pavel Němec - Robert Vokáč - Petr Kot
Další články tohoto autora:
Jaromír Hájek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku